شمالبرگ ShomalBarg.ir

قرمزی شهرها سیلی سرخ بصورت اصناف

قرمزی شهرها سیلی سرخ بصورت اصناف

از گیلان با تعطیلی های پشت سر هم زور قرمزی شهرها بصورت سرخ سیلی خورده اصناف چربیده است.


ستاد ملی مقابله با کرونا در پی تغییر رنگ شهرها برای جلوگیری از شیوع بیش از پیش کرونا در جامعه دستور تعطیلی اصناف را صادر کرده است و طبق مصوبه این ستاد در وضعیت قرمز، کلیه صنوف گروه شغلی دو، سه و چهار تعطیل و در وضعیت نارنجی کلیه صنوف گروه شغلی سه و چهار باید تعطیل باشند.
شهر رشت همچون شهرهای قرمز گیلان شمرده می شود که هر روز آمار نگران کننده ای از مبتلایان و مرگ و میر مردمش منتشر می شود، اما نگرانی مردم تنها کرونا نیست و در چنین شرایطی سرپرستان خانوار نگران درآمد و تامین هزینه های خانواده خود هستند و این روزها تعدادی از اصناف که تا حالا صورتشان را با سیلی سرخ نگه می داشتند دیگر زورشان به تبعات ناشی از سرخی شهر نمی رسد.

دغدغه پرداخت اجاره مغازه از مشکلات اصناف مستاجر رشت
سودابه جوادی یکی از صاحبان فروشگاه لوازم آرایشی رشت در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه برای پرداخت اجاره مغازه اش دغدغه دارد، اظهار داشت: اگر در تعطیلات نوروز راه های ورودی به استان بسته می شد، رنگ شهر به قرمزی نمی رفت و ما مجبور نبودیم باز هم مغازه ها را تعطیل نماییم.
وی که سرپرست خانوار است و یک فرزند نیز دارد، اضافه کرد: از اینکه نتوانم هزینه های خانه و اقلام مورد نیاز خود و فرزندم را طی ماه های آتی تامین کنم، شب ها خواب به چشمانم نمی آید.

لزوم تدابیر لازم برای فروش کالاهای ضروری در فروشگاه های بزرگ
رضا ابراهیمی یکی دیگر از بازاریان رشت است که فروشگاه اسباب بازی فروشی دارد. وی در گفت و گو با ایسنا اشاره کرد: بازاریان همیشه در بحران های مختلف همراه دولت بوده اند و به محض ابلاغ تعطیلی اصناف ما نیز واحد خودرا تعطیل کردیم، اما دیده می شود که فروش اسباب بازی در فروشگاه های بزرگ زنجیره ای که در زمان قرمزی شهر هم اجازه فعالیت دارند، متوقف نمی گردد و بدین سان ما بیش از گذشته زیان می بینیم.
وی بر لزوم اعمال تدابیر لازم برای فروش کالاهای ضروری در فروشگاه های بزرگ اصرار کرد و اضافه کرد: لازم است در مورد فروش اقلام در فروشگاه های بزرگ نیز تصمیماتی گرفته شود تا دیگر اصناف در بازار شاهد از دست دادن مشتریان خود نباشند.
فاطمه زارعی یکی از فروشندگان پوشاک رشت نیز در گفت وگو با ایسنا تصریح کرد: حداقل کاری که می شود برای جبران قسمتی از خسارت های اقتصادی کرونا به اصناف کرد، ارائه تسهیلات است تا این روزهای کم فروش را بتوانیم سپری نماییم.

در تعطیلات آتی اشتباه ورود مسافرین نباید تکرار شود
وی افزود: امیدواریم از این پس پیش از تعطیلات چند روزه تدابیری درست از طرف مسئولان مربوطه اندیشیده شود تا دیگر شاهد چنین وضعیت بحرانی که از ورود مسافرین به استان شکل گرفته نباشیم.
محمد شکریه، رئیس اتاق اصناف گیلان نیز با اعلان اینکه اصناف دیگر توان تعطیلی ندارند، اشاره کرد: لطمه های ناشی از تعطیلی های سال قبل بر بدنه بازار وراد شده است و تعطیلی های آتی ضررها را بیشتر می کند.

تعطیلی اصناف منجر به بیکاری کارگران می شود
وی با اشاره به عدم دریافت تسهیلات قابل توجه توسط اصناف، اشاره کرد: معتقدیم که اگر دولت بخواهد اصناف را تعطیل کند باید قسمتی از هزینه های اصناف را متقبل شود.
شکریه، با تاکید بر تبعات تعطیلی احتمالی طولانی مدت اصناف، عنوان کرد: بیکاری صنوف منجر به بیکاری کارگران و در نهایت تبعات اجتماعی آن می شود و ما همچنان امیدواریم که این اتفاق رقم نخورد.1400/01/29
21:58:56
5.0 / 5
1145
تگهای خبر: اجاره , اقتصادی , دریا , رشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg