شمال برگ ShomalBarg.ir
یادداشت مهمان،

راهكارهایی برای توسعه فضای سبز شهری قائم شهر

راهكارهایی برای توسعه فضای سبز شهری قائم شهر

مازندران شهرنشینی و محدودیت دسترسی به طبیعت می تواند میزان تماس با برخی از مخاطرات محیطی نظیر آلودگی هوا و صوتی را افزایش دهد. خیلی از مناطق شهری با افزایش فزاینده جمعیت، منابع محدود و تأثیرات رو به رشد تغییرات اقلیم مواجهه هستند. این چالش ها باید رفع شوند تا شهرها بتوانند محیط زندگی سالم و پایداری را فراهم نمایند.فضاهای سبز، پارکهای محله های شهری و سایر راه حلهای مبتنی بر طبیعت، رویکردهای نوآورانه ای را برای افزایش کیفیت محیط های شهری عرضه میدهند. برای حفظ سلامت همگانی و کاهش آلودگی محیط زیست شهری، فضای سبز شهری سرمایه گذاری مهمی است که بایستی مورد توجه مقامات شهری و شهروندان قرار گیرد.

فضای سبز باعث کاهش و کنترل مخاطرات سیلاب؛ کنترل فرسایش خاک، کنترل باد؛ کنترل نور و تابش خورشید و کاهش شدت گرمای تابستان؛ افزایش تنوع زیستی، افزایش انعطاف پذیری محله ها، ارتقاء سبک زندگی پایدار، افزایش حضور شهروندان در بیرون منازل، افزایش انسجام اجتماعی، افزایش فعالیتهای فیزیکی و ورزشی شهروندان و در نهایت بهبود سلامت جسمی و روانی و رفاه ساکنان شهری خواهد شد.

شهر قائمشهر حدود 630 هزار متر مربع فضای سبز برخوردار می باشد که با عنایت به میانگین جمعیت 200 هزار نفر، سرانه فضای سبز قائمشهر حدود 3 مترمربع به ازای هر نفر می باشد. برپایه سفارش سازمان ملل، سرانه فضای سبز شهری 20 الی 25 متر مربع و برپایه سفارش سازمان بهداشت جهانی حداقل 9 مترمربع برای هر نفر سفارش شده است. سرانه فضای سبز در خیلی از شهرهای کشورهای مختلف چندین برابر معیار جهانی است. استاندارد سرانه فضای سبز در کشورمان، ۱۲ متر مربع به ازای هر نفر سفارش شده است. با عنایت به معیار جهانی و کشوری، سرانه فضای سبز قائم شهر خیلی کم است که حدودا معادل یک چهارم سرانه کشوری است. بنابراین یکی از اولویت های مهم شورای شهر و شهرداری ایجاد و افزایش فضاهای سبز شهری به هر طریق ممکن باشد تا به سرانه کشوری نزدیک شود.

برای این منظور طیف گسترده ای از انواع مداخلات را میتوان برای افزایش سرانه فضای سبز نظیر افزایش فضای سبز خطی(کمربند سبز، معابر سبز، ...)، فضای سبز عمودی (بام ها و دیوارهای سبز) و فضای سبز پهنه ای (انواع پارکها، باغ های عمومی و خصوصی)اجرا کرد.

به امید محقق شدن حداقل فضای سبز برای رفاه و آسایش شهروندان عزیز قائمشهر.

دبیر عباس ززولی کارشناس ارشد حقوقمنبع:

1400/02/22
22:50:52
5.0 / 5
1140
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg