شمال برگ ShomalBarg.ir
دبیركل مجمع جهانی اهل بیت(ع):

اساس اسلام امانتداری است

اساس اسلام امانتداری است

به گزارش شمال برگ از گیلان دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، اساس اسلام را امانت و امانتداری دانست و افزود: امانتداری فضیلت انسان مومن است و هرچقدر امانتداری انسان بیشتر باشد، ایمانش بیشتر است و هرچقدر خیانت در امانت کند، ایمانش ضعیف و غبارآلوده شده است.


آیت الله رضا رمضانی در مراسم احیای شب های قدر که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد، با اعلان اینکه همه حالات روزه دار عبادت محسوب می شود، اظهار نمود: خداوند متعال در ماه رمضان سهمیه وسیعی برای انسان ها قرار داده و هنر ما این است که بتوانیم سهمیه خودمان را از ماه رمضان دریافت نماییم.
وی ماه رمضان را زمینه ساز قرب الهی دانست و اضافه کرد: یکی از بزرگترین آثار روزه داری در ماه رمضان تقویت اراده انسان است، یعنی وقتی انسان از ماه رمضان خارج می شود احساس می کند اراده اش قوی تر شده، اما اگر ماه رمضان به اتمام برسد و اراده مراقبت از زبان و گوش و چشم خودمان را نداشته باشیم، نتوانسته ایم از ماه رمضان خوب استفاده نمائیم.
نماینده گیلان در مجلس خبرگان رهبری، با اعلان اینکه قرآن کریم انسان را امانتدار بزرگ معرفی می کند، اظهار داشت: بر طبق آیه «إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالْجِبَالِ فَأَبَیْنَ أَنْ یَحْمِلْنَهَا وَأَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنْسَانُ ۖ إِنَّهُ کَانَ ظَلُومًا جَهُولًا» خداوند این لیاقت و شایستگی را در انسان دیده و او را امین قرار داده است.
آیت الله رمضانی، امانتداری انسان را در دو بخش تکوین و تشریع دانست و اشاره کرد: انسان به لحاظ وجودی امانتدار نعمت های الهی است و باید بتواند این نعمت ها را بشناسد و به درستی از آنها استفاده نماید.
وی با اعلان اینکه آسمان ها و زمین و کوه ها توانایی حمل امانت الهی را نداشتند، عنوان کرد: انسان ظرفیت، قدرت و توانمندی حمل امانت بزرگ الهی را دارد و این ظرفیت و توانمندی هم درونی و هم بیرونی است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) عقل، فطرت و عاطفه را امانت های درونی انسان دانست که تلاشی برای کسب آن نکرده ایم و متذکر شد: بر طبق نظام تکوین، عقل و فطرت و عاطفه بدون اینکه انسان شایستگی خودش را نشان دهد، در اختیارش قرار گرفته و خیلی از اشیای محیط زیست انسان نیز بعنوان امانت در دست اوست، اما تعدادی از انسان ها نتوانسته اند از این امانت ها به درستی استفاده کنند.
وی با اعلان اینکه گاهی انسان قدرت تعقل و تفکر را از دست می دهد و بدسرشت و بی عاطفه می شود، افزود: عقل گرانبهاترین امانت در اختیار انسان است و هر کجا عقل باشد، حیا و دین نیز وجود دارد و اگر انسانی عقل نداشته باشد، حیا و دین هم ندارد.
این عضو مجلس خبرگان، با اشاره به عملکرد منفی بشر در امانتداری از عقل و فطرت و عاطفه، اشاره کرد: در طول تاریخ شاهد بی رحمی ها و نامروتی های بشر در حق انسان های دیگر هستیم. در حقیقت انسان بجای تربیت و جهت دادن به عاطفه و احساس، آنرا از بین برده و فطرت را نادیده گرفته است.
آیت الله رمضانی، علامه مطهری را معلم بزرگ انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: در کلام علامه مطهری، خداجویی یک امر فطری است، اما انسان این فطرت را منکوب می کند.
وی آیه «فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا» را نشان دهنده گرایش فطری انسان به زیبایی ها و نفرت از زشتی ها دانست و اظهار داشت: انسان از رذیلت ها همچون دروغ متنفر است، اما گاهی فطرت لکه دار و غبارآلوده می شود و انسان نسبت به رذیلت ها بی باک می شود.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، با اعلان اینکه خداوند فطرت را مرکز ادراکی انسان معرفی می کند، افزود: اگر انسان نتواند از عقل و فطرت و عاطفه امانتداری کند، قسی القلب می شود و مسیر را گم می کند.
وی انبیا و اولیا، دین، احکام الهی، اهل بیت(ع) و قرآن را از دیگر امانت های بزرگ انسان دانست و اظهار نمود: متاسفانه انسان نسبت به امانات الهی بی وفایی کرده و از قرآن و دوده فاصله گرفته است.
این عضو مجلس خبرگان، اساس اسلام را امانت و امانتداری دانست و افزود: امانتداری فضیلت انسان مومن است و هرچقدر امانتداری انسان بیشتر باشد، ایمانش بیشتر است و هرچقدر خیانت در امانت کند، ایمانش ضعیف و غبارآلوده شده است.
آیت الله رمضانی، خواری و رسوایی در دنیا و آخرت را نتیجه خیانت در امانت دانست و اشاره کرد: مسئولیت ها در نظام اسلامی نیز امانتی از جانب مردم است که به مسئولان سپرده می شود.
وی بزرگترین خیانت را فریبکاری نسبت به امامان و رهبران امت دانست و اظهار داشت: فاصله ما با قرآن و اهل بیت(ع) نشان می دهد که در حفظ این امانت های بزرگ کوشا نبودیم پس شب های قدر فرصتی برای قدردانی از امانت های بزرگی است که به ما سپرده شده است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، شب قدر را شب قدردانی دانست و اشاره کرد: عظمت شب های قدر به نزول قرآن و حضور ملائکه است پس باید نهایت بهره را از این شب ها ببریم.
وی انقلاب اسلامی و خون شهدا را از دیگر نعمت های الهی دانست که به ملت ایران سپرده شده است و اظهار نمود: انقلاب اسلامی آرمان های بلندی همچون ریشه کنی فقر، از بین بردن شکاف طبقاتی، برقراری عدالت و مبارزه با قدرت طلبی و ثروت اندوزی دارد و پس تاکید شهدا و امام و رهبری این است که امانت انقلاب را حفظ نماییم تا مقدمه ظهور و حرکت بزرگ تمدن اسلامی در جهان بشریت را بوجود آورد.
آیت الله رمضانی، به ناتوانی لیبرالیسم در تامین نیاز بشریت به معنویت اشاره نمود و تصریح کرد: انقلاب اسلامی می تواند جهان را متوجه اندیشه دینی کند و پس کوچکترین خیانت به این انقلاب، بزرگترین خیانت محسوب می شود.
منبع:

1400/02/12
12:57:50
5.0 / 5
1321
تگهای خبر: دریا , رشت , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg