شمال برگ ShomalBarg.ir

سرنوشت شمشادهای جنگل های هیركانی چه شد؟

سرنوشت شمشادهای جنگل های هیركانی چه شد؟

به گزارش شمال برگ مازندران رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: در سه سال گذشته با مشکلات جدی آفتی که برای شمشادها پیش آمد، در این حوزه، عملیات محلول پاشی و مبارزه بیولوژیک انجام و در همین راستا هم نهال های شمشادی تولید شد تا بتواند جایگزین آن قسمت از جنگل هایی که شمشاد آن از بین رفته است شود.مسعود منصور در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه هدف از اجرای پروژه پیمایش هوایی جنگلاهای هیرکانی، توسعه حفاظت، مدیریت علمی و فنی جنگلها و بهبود آن است، اظهار نمود: با عنایت به پیشرفت علمی و تکنولوژیکی که در دنیا رخ داده است تلاش ما بر این است تا این فناوری ها در جهت حفاظت از جنگل های کشور به کار گرفته شود.

وی اضافه کرد: با پروژه سامانه آنلاین رصد و پایش، میتوان تغییرات جنگل را در بازه های زمانی کوتاه و در اندازه های بزرگ حتی اگر در یک متر جنگل باشد مشاهده و آن را از راه عکس برداری هوایی و ایستگاه زمینی به صورت فیلم و عکس دریافت کرد.

رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری، خاطرنشان کرد: این پروژه به ما در امر مبارزه با قاچاق چوب، تخریب جنگل و تصرفات و هم در ارزیابی واحدهای اجرایی و حفاظتی و همینطور در بحث حریق و آفات و بیماری ها کمک قابل توجهی می کند.

منصور ضمن اشاره به اجرای این پروژه در فاز نخست به صورت پایلوت در سطح ۱۰۰ کیلومتر و در عرض ۱۰ کیلومتر در غرب مازندران آغاز شد، خاطرنشان کرد: این پروژه تا آخر سال به کل جنگل های هیرکانی تعمیم داده می شود و در گام دوم جنگل های زاگرس زیر پوشش این سامانه قرار خواهند گرفت و پس از آن به تدریج کل جنگل های کشور در رصد این سامانه قرار می گیرد.

منصور در پاسخ به پرسشی در زمینه سرنوشت شمشادهای هیرکانی و اقدامات انجام شده اظهار داشت: در سه سال گذشته با مشکلات جدی آفتی که برای شمشادها پیش آمد عملیات محلول پاشی و مبارزه بیولوژیک انجام و در همین راستا هم نهال های شمشادی تولید شد تا بتواند جایگزین آن قسمت از جنگل هایی که شمشاد آن از بین رفته است شود.

وی در مورد قاچاق چوب هم ابراز کرد: آمارها نشان داده است در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ و سالهای گذشته تر بیشتر از ۳۰ درصد افزایش کشفیات شده است.

این مسئول تصریح کرد: در اکثر نقاط جنگل دوربین نصب گردید و این مورد به کنترل و پایش جنگلها کمک کرد و در نهایت حالا قاچاق چوب روند نزولی پیدا کرده است.

منبع:

1400/01/24
14:21:40
5.0 / 5
1244
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , حفاظ , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg