شمال برگ ShomalBarg.ir

مشكلات فرهنگی ارمغان ناخوشایند ویلانشینان به روستاییان

مشكلات فرهنگی ارمغان ناخوشایند ویلانشینان به روستاییان

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیر جهاد کشاورزی ماسال اظهار داشت: صاحبان ویلا مشکلات اقتصادی و فرهنگی زیادی را برای جامعه روستایی به ارمغان می آورند.


جهانبخش علیپور در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه از هرگونه تغییرکاربری شالیزارهای این شهرستان جلوگیری می شود، اظهار داشت: این اراضی باارزش برای تولید برنج اختصاص دارد و جای ساخت هیچ ویلایی در آن نیست.
وی ادامه داد: جاذبه های گردشگری بالای این شهرستان باعث شده است که تعدادی از سودجویان کشاورزان را اغفال کنند و آنها را برای فروش زمین وسوسه کنند.
علیپور افزود: علاوه بر اینکه با متخفلین دراین زمینه به شدت برخورد می نماییم به کشاورزان هم اطلاع رسانی های لازم را انجام داده ایم تا مبادا به سبب گران شدن زمین مبادرت به فروش شالیزارشان کنند.
وی اشاره کرد: زمین های کشاورزی برای تأمین غذای مردم کشور هستند و حفاظت از آنها وظیفه همه هموطنانمان است.
مدیر جهاد کشاورزی ماسال با اعلان اینکه بیشتر سازندگان ویلا در این شهرستان افراد غیر بومی هستند و علاوه بر تهران شاهد می باشیم که مردمانی از استانهای اصفهان و شیراز هم برای ویلاسازی متقاضی هستند، اشاره کرد: کشاورزان باید بدانند که نباید منافع آنی را فدای منافع آتی کنند و حفظ زمین هایشان برای خود و خانواده شان در طولانی مدت منافع مهمتری دارد.
نگرانی از پیرشدن جامعه کشاورزی
وی افزود: هم اکنون بخش کشاورزی از پیرشدن و افزایش سن کشاوزان نگران است و تمهیداتی اندیشیده شده است تا جوانان روستایی و کشاورز زادگان ترغیب بیشتری برای ورود به این بخش داشته باشند، چونکه از مهارت و تجربه زیادی برای تولید محصولات کشاورزی برخوردار می باشند.
علیپور اظهار داشت: اکوتوریسم و کاهش هزینه تولید محصولات کشاورزی همچون عواملی است که جوانان را راغب می کند بیشتر به فعالیت در بخش کشاورزی بپردازند.
وی ادامه داد: خوشبختانه تعداد و وسعت گلخانه ها و کشت محصولات جدیدی چون آلوئه وار در ماسال رو به افزایش است و این مشاغل منجر به افزایش درآمد کشاورزان و ماندگاری آنها در روستاها می شود.
صاحبان ویلا تحمل آواز خروس و بوی دام را ندارند
مدیر جهاد کشاورزی ماسال با اعلان اینکه هر چقدر در شهرستان کمتر ویلاسازی شود، روستاییان ما هم با مشکلات کمتر مواجه خواهند شد، اظهار داشت: تجربه نشان داد، افرادی که در گذشته خانه های روستایی خودرا به غیر بومی ها برای ساخت خانه های دوم فروختند، مشکلات فرهنگی زیادی را به این قشر وارد کردند.
وی ادامه داد: صاحبان ویلا که حتی تحمل آواز خروس و بوی دام را نداشتند، روستاییان را مجبور کردند که از پرورش مرغ بومی و یا دام اجتناب کنند و این امر به خسارت اقتصادی روستاییان افزوده است و بنا بر این از الان باید از گسترش این مشکلات پرهیز کرد.
منبع:

1399/11/11
13:52:31
0.0 / 5
944
تگهای خبر: اقتصادی , تولید , حفاظ , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg