چرا لایك شدن برای ما مهم است؟

چرا لایك شدن برای ما مهم است؟

از گیلان یك روانشناس بالینی، تایید گرفتن از دیگران را نیازمند صرف انرژی زیاد دانست و اظهار داشت: چنین افرادی یك عمر در حال جلب رضایت دیگران هستند و بنابراین در طولانی مدت علاوه بر بیماری های جسمی، گرفتار بیماری های روحی و روانی می شوند.


دکتر صدف ربیع پور در گفت وگو با ایسنا، میل به تایید شدن را یکی از نیازهای طبیعی بشر دانست و اظهار نمود: بین میل به تایید شدن و تاییدطلبی و تشنه و نیازمند تایید شدن تفاوت وجود دارد، یعنی افراد تاییدطلب از تایید دیگران لذت می برند و در صورت تایید نشدن، آرامش ندارند و به هم می ریزند.
وی با اعلان اینکه افراد تاییدطلب همواره دغدغه جلب توجه و تایید گرفتن از دیگران را دارند، اشاره کرد: چنین افرادی به خاطر دیگران کاری را انجام می دهند و اگر بازخورد مناسب را دریافت نکنند، دیگر هیچگاه به سراغ آن کار نمی روند.
این روانشناس بالینی، با اشاره به افزایش تاییدطلبی افراد بخصوص در فضای مجازی، اشاره کرد: افراد در فضای مجازی مبادرت به تولید محتوا می کنند و در مقابل لایک و کامنت می گیرند، اما اگر مبنای احساس خوشنودی و خوشبختی و رضایت از زندگی تعداد لایک ها و کامنت ها باشد و از کم شدن آن احساس ناراحتی کنند، مشکل ایجاد می شود.
ربیع پور، با اعلان اینکه همه انسان ها دوست دارند مورد قبول و پذیرش دیگران باشند، اظهار داشت: افراد باتوجه به نقش های اجتماعی متفاوت در موقعیت های مختلف تغییر رفتار دارند که نشان دهنده هوش و سازگاری و موقعیت سنجی آنان است. در واقع نحوه برخورد و معاشرت ما با خانواده و دوستان و همکاران و... متفاوت می باشد و گاهی نقش بازی می کنیم، اما این نقش بازی کردن باید در حد رعایت آداب و حفظ مرزهای صمیمیت باشد و نباید دو شخصیت کاملا متفاوت از خودمان بروز دهیم.
وی یکی از اشکالات زوجین پس از ازدواج را همین تغییر بزرگ رفتار دانست و تصریح کرد: تغییر رفتار در موقعیت های متفاوت اشکال ندارد، اما تفاوت بزرگ و معنادار در تغییر رفتار ما به زندگی اجتماعی صدمه می زند.
این روانشناس، تاییدطلبی را الزاما در ظاهر افراد ندانست و عنوان کرد: افراد باتوجه به نیازها و ارزش های درونی خودشان تاییدطلبی را نشان می دهند، یعنی برخی ارزش را در زیبایی می بینند و برخی دیگر در پول و ثروت؛ عده ای هم هستند که دنبال سواد و تحصیلات می روند و عده دیگر از افراد می خواهند انسان خوب و مهربانی باشند. البته همه این ویژگی ها به خودی خود پرارزش هستند، اما افراط و تفریط در تاییدطلبی آسیب زاست.
وی یکی از تکنیک های روانشناسی برای برطرف نمودن تاییدطلبی را تکنیک مواجهه دانست و اشاره کرد: به افراد سفارش می کنیم یک روز به شکل ساده و بدون توجه به موقعیت خانوادگی و شغلی و درآمدی و تحصیلی خود در مجامع عمومی ظاهر شوند.
ربیع پور، با اعلان اینکه افراد تاییدطلب خودشان از این احساس با خبر نیستند، اشاره کرد: این باور که «تایید دیگران بسیار مهم است» در افراد تاییدطلب شکل گرفته و معمولا با علایم ثانویه به روانشناس رجوع می کنند، چونکه فرد تاییدطلب پس از مدتی احساس اضطراب، افسردگی و خستگی ناشی از نقش بازی کردن به سراغش می آید.
این روانشناس بالینی، تایید گرفتن از دیگران را نیازمند صرف انرژی زیاد دانست و اظهار داشت: چنین افرادی یک عمر در حال جلب رضایت دیگران هستند و بنابراین در طولانی مدت علاوه بر بیماری های جسمی، گرفتار بیماری های روحی و روانی می شوند.
وی زیربنای شکل گیری نگرش ها و باورها در انسان را اطلاعاتی دانست که وارد ذهن کودک می شود و اظهار نمود: نگرش ها و باورهای ما خود به خود شکل نگرفته و این اطلاعات از خانواده و رسانه ها و دوستان و مدرسه و سایر منابع به ما رسیده است.
ربیع پور، از پدر و مادرها خواست در فرزندپروری توجه لازم را داشته باشند و اشاره کرد: والدین نباید کودکان وابسته تربیت کنند. همینطور انتقاد و سرزنش مداوم از کودکان احتیاج به تایید شدن را در آنان افزایش می دهد. در کنار نقش تربیتی خانواده، المان های فرهنگی و جامعه شناختی هم می تواند در تقویت حس تاییدطلبی موثر باشد، اما باید بدانیم در آیده آل ترین حالت خود هم هیچگاه نمی توانیم تایید همگان را بگیریم و همواره عده ای مخالف و منتقد ما هستند؛ همانگونه که خیلی از شخصیت های برجسته هم در کنار طرفداران خود، منتقدان زیادی دارند!1399/08/08
19:53:16
5.0 / 5
947
تگهای خبر: تولید , دریا , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳