شمالبرگ ShomalBarg.ir

چرا لایك شدن برای ما مهم است؟

چرا لایك شدن برای ما مهم است؟

از گیلان یك روانشناس بالینی، تایید گرفتن از دیگران را نیازمند صرف انرژی زیاد دانست و اظهار داشت: چنین افرادی یك عمر در حال جلب رضایت دیگران هستند و بنابراین در طولانی مدت علاوه بر بیماری های جسمی، گرفتار بیماری های روحی و روانی می شوند.


دکتر صدف ربیع پور در گفت وگو با ایسنا، میل به تایید شدن را یکی از نیازهای طبیعی بشر دانست و اظهار نمود: بین میل به تایید شدن و تاییدطلبی و تشنه و نیازمند تایید شدن تفاوت وجود دارد، یعنی افراد تاییدطلب از تایید دیگران لذت می برند و در صورت تایید نشدن، آرامش ندارند و به هم می ریزند.
وی با اعلان اینکه افراد تاییدطلب همواره دغدغه جلب توجه و تایید گرفتن از دیگران را دارند، اشاره کرد: چنین افرادی به خاطر دیگران کاری را انجام می دهند و اگر بازخورد مناسب را دریافت نکنند، دیگر هیچگاه به سراغ آن کار نمی روند.
این روانشناس بالینی، با اشاره به افزایش تاییدطلبی افراد بخصوص در فضای مجازی، اشاره کرد: افراد در فضای مجازی مبادرت به تولید محتوا می کنند و در مقابل لایک و کامنت می گیرند، اما اگر مبنای احساس خوشنودی و خوشبختی و رضایت از زندگی تعداد لایک ها و کامنت ها باشد و از کم شدن آن احساس ناراحتی کنند، مشکل ایجاد می شود.
ربیع پور، با اعلان اینکه همه انسان ها دوست دارند مورد قبول و پذیرش دیگران باشند، اظهار داشت: افراد باتوجه به نقش های اجتماعی متفاوت در موقعیت های مختلف تغییر رفتار دارند که نشان دهنده هوش و سازگاری و موقعیت سنجی آنان است. در واقع نحوه برخورد و معاشرت ما با خانواده و دوستان و همکاران و... متفاوت می باشد و گاهی نقش بازی می کنیم، اما این نقش بازی کردن باید در حد رعایت آداب و حفظ مرزهای صمیمیت باشد و نباید دو شخصیت کاملا متفاوت از خودمان بروز دهیم.
وی یکی از اشکالات زوجین پس از ازدواج را همین تغییر بزرگ رفتار دانست و تصریح کرد: تغییر رفتار در موقعیت های متفاوت اشکال ندارد، اما تفاوت بزرگ و معنادار در تغییر رفتار ما به زندگی اجتماعی صدمه می زند.
این روانشناس، تاییدطلبی را الزاما در ظاهر افراد ندانست و عنوان کرد: افراد باتوجه به نیازها و ارزش های درونی خودشان تاییدطلبی را نشان می دهند، یعنی برخی ارزش را در زیبایی می بینند و برخی دیگر در پول و ثروت؛ عده ای هم هستند که دنبال سواد و تحصیلات می روند و عده دیگر از افراد می خواهند انسان خوب و مهربانی باشند. البته همه این ویژگی ها به خودی خود پرارزش هستند، اما افراط و تفریط در تاییدطلبی آسیب زاست.
وی یکی از تکنیک های روانشناسی برای برطرف نمودن تاییدطلبی را تکنیک مواجهه دانست و اشاره کرد: به افراد سفارش می کنیم یک روز به شکل ساده و بدون توجه به موقعیت خانوادگی و شغلی و درآمدی و تحصیلی خود در مجامع عمومی ظاهر شوند.
ربیع پور، با اعلان اینکه افراد تاییدطلب خودشان از این احساس با خبر نیستند، اشاره کرد: این باور که «تایید دیگران بسیار مهم است» در افراد تاییدطلب شکل گرفته و معمولا با علایم ثانویه به روانشناس رجوع می کنند، چونکه فرد تاییدطلب پس از مدتی احساس اضطراب، افسردگی و خستگی ناشی از نقش بازی کردن به سراغش می آید.
این روانشناس بالینی، تایید گرفتن از دیگران را نیازمند صرف انرژی زیاد دانست و اظهار داشت: چنین افرادی یک عمر در حال جلب رضایت دیگران هستند و بنابراین در طولانی مدت علاوه بر بیماری های جسمی، گرفتار بیماری های روحی و روانی می شوند.
وی زیربنای شکل گیری نگرش ها و باورها در انسان را اطلاعاتی دانست که وارد ذهن کودک می شود و اظهار نمود: نگرش ها و باورهای ما خود به خود شکل نگرفته و این اطلاعات از خانواده و رسانه ها و دوستان و مدرسه و سایر منابع به ما رسیده است.
ربیع پور، از پدر و مادرها خواست در فرزندپروری توجه لازم را داشته باشند و اشاره کرد: والدین نباید کودکان وابسته تربیت کنند. همینطور انتقاد و سرزنش مداوم از کودکان احتیاج به تایید شدن را در آنان افزایش می دهد. در کنار نقش تربیتی خانواده، المان های فرهنگی و جامعه شناختی هم می تواند در تقویت حس تاییدطلبی موثر باشد، اما باید بدانیم در آیده آل ترین حالت خود هم هیچگاه نمی توانیم تایید همگان را بگیریم و همواره عده ای مخالف و منتقد ما هستند؛ همانگونه که خیلی از شخصیت های برجسته هم در کنار طرفداران خود، منتقدان زیادی دارند!1399/08/08
19:53:16
5.0 / 5
1239
تگهای خبر: تولید , دریا , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg