شمال برگ ShomalBarg.ir
یك مسئول مطرح كرد

افزایش 20 میلیون مترمكعبی حجم آب بندان های مازندران

افزایش 20 میلیون مترمكعبی حجم آب بندان های مازندران

به گزارش شمال برگ مازندران مدیر آب و خاك و امور فنی مهندسی سازمان جهاد كشاورزی مازندران اظهاركرد: 43 قطعه آببندان با اعتبار 35 میلیارد تومان در سطح استان مرمت و بهسازی شد و با اجرای این عملیات بیش از 20 میلیون مترمكعب به حجم آبگیری آببندان ها افزوده شد.فرزین فرهادی درباره وضعیت آببندان های مازندران اظهار داشت: آببندان سازه ای است که بطور بومی متعلق به استان مازندران است که در سال های بسیار قدیم و از طرف مردم راه اندازی شد.

وی حجم آبگیری آببندان های استان را در گذشته ۳۷۰ میلیون مترمکعب اعلام نمود و اضافه کرد: استان مازندران ۹۳۱ قطعه آببندان به مساحت ۱۸ هزار و ۵۱۹ هکتار دارد که دارای اهمیت بسیار بالایی برای بخش کشاورزی است چونکه منابع آب مطمئن را برای کشاورزان فراهم می آورد.

فرهادی با اعلان اینکه آببندان ها زه آب اراضی بالادست را جمع آوری می کند و بعنوان یک پایانه زهکشی عمل می کند و در فصل پرباران زه آب اراضی بالادست در آببندان ها ذخیره سازی می شود، افزود: با تفاهم نامه ای که از طرف وزیر جهاد کشاورزی وقت و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای سه استان شمالی کشور منعقد شد، مقرر شد در برنامه سه ساله مرمت و بهسازی آببندان ها صورت گیرد.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار نمود: عملیات اجرائی این پروژه از سال قبل در مازندران شروع شد و ۴۳ قطعه آببندان با اعتبار ۳۵ میلیارد تومان در سطح استان مرمت و بهسازی شد و با اجرای این عملیات بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب به حجم آبگیری آببندان ها افزوده شد.

این مسئول بیان کرد: امسال مطالعات آببندان در پنج حوزه آبریز استان شامل هراز، بابل رود، البرز، تجن و گلورد انجام شد و هم اکنون مطالعات ۶ هزار هکتار از آببندان های استان آماده است.

فرهادی اشاره کرد: با توجه به این که جهاد کشاورزی متولی تولید بخش کشاورزی است آمادگی وجود دارد در صورت تامین اعتبار لازم برای لایروبی و مرمت و بهسازی آببندان ها، اقدامات بیشتری دراین زمینه صورت گیرد.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار نمود: از شروع امسال تا حالا ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی، مرمت و بهسازی آببندان ها اختصاص پیدا کرده است و ۷۰۰ هکتار از آببندان های استان مرمت و بهسازی خواهد شد.

وی با اعلان اینکه آببندان ها سازه درون مزرعه ای است که هزینه انتقال ندارد و مطابق با محیط زیست است و مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کند، اظهار داشت: آببندان ها بدون نیاز به خط انتقال در دسترس کشاورزان قرار می گیرد و ذخیره آبی برای فصل مورد نیاز کشاورزان است.

فرهادی گردشگری، زراعت چوب، پرورش مرغابی و ماهی را از مزیت های راه اندازی آببندان ها دانست و اضافه کرد: فعالیت دراین زمینه ها می تواند اقتصاد خانوار کشاورز را بهبود بخشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی مازندران وی افزود: راه اندازی آببندان ها سبب می شود مردم به دنبال حفر چاه و برداشت منابع آب زیرزمینی نروند چونکه این امر سبب از بین رفتن خاک می شود.

منبع:

1399/07/22
13:19:47
5.0 / 5
1632
تگهای خبر: تولید , زمین , شمال , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg