شمالبرگ ShomalBarg.ir

مرمت خانه تاریخی صادقی در لاهیجان به پایان رسید

مرمت خانه تاریخی صادقی در لاهیجان به پایان رسید

به گزارش شمال برگ مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: مرمت خانه «صادقی» لاهیجان بعنوان یكی از خانه های تاریخی شاخص استان توسط اداره كل گیلان به اتمام رسید.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، شهرود امیر انتخابی در تشریح این خبر اظهار نمود: خانه تاریخی «محمد صادقی» یكی از بناهای ساخته شده در دوره قاجار است كه در بافت قدیمی شهر لاهیجان قرار دارد و در تاریخ 24 آذر 1354 با شماره ثبت 1498 بعنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مدیركل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینكه خوشبختانه الان این بنای تاریخی در اختیار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لاهیجان قرار دارد، اضافه كرد: فاز اول عملیات مرمت دیوارهای حیاط پیرامون بنا در سال 96 با اعتبار 450 میلیون ریال انجام شد. فاز دوم عملیات مرمت به جهت تكمیل مرمت دیوارهای حیاط پیرامون بنا، احیای سر در ورودی قدیمی و مرمت سرویس بهداشتی هم با اعتبار 175 میلیارد ریال از آغاز تابستان سالجاری شروع شد و ظرف مدت سه ماه به پایان رسید.
وی با اشاره به تزئینات گچ بری این بسیار زیبا و چشم نواز بنا در مورد خصوصیت های معماری و تزئینات این بنا اظهار داشت: ساختمان این بنای تاریخی از یك تالار و یك شاه نشین با طاق گنبدی و سقف مقرنس كاری شده و ارسی های مشبك با شیشه های رنگی تشكیل شده است. همینطور اتاق های جنبی آن هم تزئینات نقاشی و گچبری دارد. تزئینات این بنا بسیار ظریف و استادانه اجرا شده و به صورت كامل مشخصات معماری مسكونی دوره قاجار را در گیلان به تصویر می كشد. دو در ورودی آن به شاه نشین بنا مرتبط شده و بالای درها، پنجره های مشبك نصب شده اند، علاوه بر اینها یك نوار مقرنس هم ایوان را كه دو ستون چوبی دارد، احاطه كرده و طاقچه ها و دیوارهای داخل تالار و اتاق ها هم همه دارای نقش های تزئینی با رنگ روغن است.1398/07/04
20:40:43
5.0 / 5
4864
تگهای خبر: سرویس , صنایع , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg