شمالبرگ ShomalBarg.ir

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی چیست؟

شمال برگ: طلاق عاطفی نوعی از جدایی است كه درآن زن و شوهر بااینكه باهم زیر یك سقف زندگی می كنند اما هیچ مهر و عاطفه ای بین آنها حاكم نیست.


در طلاق عاطفی زن و شوهر عواطف خودرا از یكدیگر دریغ می كنند و روی از هم برمی تابند چونكه اعتمادشان به یكدیگر و جذابیت شان برای هم كاهش یافته است.
امام جعفرصادق (ع)درخصوص طلاق می فرماید: هیچ حلالی در نزد خدا منفورتر از طلاق نیست و نیز می فرماید: خداوند خانه ای كه در آن مراسم عروسی باشد را دوست می دارد و خانه ای را كه در آن طلاق باشد دشمن می دارد و هیچ چیزی در پیشگاه خداوند"منفورتر از طلاق نیست.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، طلاق عاطفی را مرحله نخست در پروسه طلاق و بیان كننده رابطه زناشویی رو به زوالی می توان دانست كه احساس بیگانگی جایگزین آن می شود.
طلاق عاطفی می تواند طیف وسیعی از قهرهای ساده تا بگو مگوهای جدی و در گیری های فیزیكی و خشونت را در برگیرد، این نوع طلاق كه با مفهوم دل زدگی زناشویی هم پوشانی زیادی دارد و صفتی است كه در آن احساسات منفی، خشم، ناامیدی، زیان، رنجش، تنفر و دشمنی جایگزین احساسات مثبت عشق و علاقه ی متقابل در روابط زوجین می شود.
مراقب طلاق عاطفی باشید!
این وضعیت در طول زمان اتفاق می افتد و شدت آن می تواند از زوجی به زوج دیگرمتفاوت باشد، در طلاق عاطفی، زندگی زناشویی در زیر یك سقف ادامه خواهد یافت اما روابط عاطفی زوجین از كیفیت مطلوبی برخوردار نیست. این وضعیت می تواند تا آخرعمر زوجین ادامه یابد و یا در مرحله ای به طلاق قانونی ختم شود.
در طلاق عاطفی لطمه های وارده به فرزندان بسته به شرایط سنی و شخصیتی شان متفاوت می باشد. مثلا اختلافات والدین و بی اعتنایی آنان به یكدیگر معمولا در كودكان كم سن و سال سبب می شود تا عادات غذایی آنها تغییر یابد و گرفتار كم اشتهایی شوند.
در فرزندان بزرگتراختلاف ها امكان دارد آنان را به احساس گناه دچا ركند و آنان فكر كنند سبب این مشكلات آنها هستند، در نتیجه خشم و رنجش خود از این مساله را بر روی خواهر و برادر و هم سن و سالان خودتخلیه كنند.
فضای مجازی و استفاده نادرست از این حوزه هم می تواند عامل و تشدید كننده طلاق عاطفی شود، نتایج نامطلوب طلاق عاطفی سبب می شود هر یك از زوجین تلاش كنند با برقراری رابطه ای جدید در فضای مجازی هیجانات و احساسات خودرا بروز دهد.
این روابط می تواند با حضور در گروه های مختلف تلگرامی واتساپ و اینستاگرام صورت پذیرد و بعنوان روشی در دسترس و بدون محدودیت كمبودهای عاطفی و خلا ناشی از خالی بودن لذت و هیجان را در زندگی مشترك شان پركند، كه حتی می تواند در ادامه زمینه ساز روابط فرازناشویی و خیانت هم شود.
راهكارهای پیشنهادی كه می تواند نشاط و هیجان را به فضای سرد و بی روح زوجین مبتلا به طلاق عاطفی تزریق كند كم نیستند و بسته به اراده زوجین و میزان بروز خلاقیت آنان در اجرای این ساز و كارها دارد.
برای مثال می توان به موارد زیر اشاره كرد:
۱) اختصاص دادن زمان مشخصی برای باهم بودن، پیاده روی دونفره، همراه شدن بابچه ها برای رفتن به پارك
۲) غافلگیر كردن: برگزاری جشن های كوچك برای موفقیت ها "جشن تولد" هدیه گرفتن بی مناسبت
۳) برنامه ریزی برای فعالیت های مشترك لذت بخش: طبیعت گردی آخرهفته، بازدید از نمایشگاه های هنری
۴) افزایش تعاملات اجتماعی: حضور در روابط اجتماعی سازنده و گروه ها ونهادهای كوچك اجتماعی
این فعالیت ها می تواندخون تازه ای در رگ های زندگی سرد و یخ زده زوجین مبتلا به طلاق عاطفی به جریان اندازد.
تنظیم و تنظیم از: علی اكبرصالحی، كارشناس روانشناسی ومددكاراجتماعی كلانتری 12 رامسر

منبع:

1398/06/10
13:25:57
5.0 / 5
4778
تگهای خبر: رامسر , زمین , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg