شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیركل میراث فرهنگی استان عنوان كرد

تحقق سفرهای دریایی بستر اشتغال پایدار در گیلان

تحقق سفرهای دریایی بستر اشتغال پایدار در گیلان

شمال برگ: مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان اظهار داشت: تحقق سفرهای دریایی از كشورهای همسایه دریای خزر باعث می شود تا تاسیسات گردشگری ساحلی استان در تمام طول سال فعالیتی دائمی و پر رونق داشته باشند.


شهرود امیر انتخابی در گفت و گو با ایسنا- با اشاره به اینكه استان گیلان دارای ۲۸۸ كیلومتر نوار ساحلی و ۹ شهرستان ساحلی كه دارای امكانات اولیه و زیرساخت های لازم جهت اجرای برنامه های گردشكری دریایی هستند، اظهار داشت: با عنایت به محدوده مرز آبی استان گیلان و همجواری با دو استان ساحلی مازندران و گلستان، این شهرستان سالانه پذیرای گردشگران زیادی است.
وی اظهار داشت: همه ساله حدود۲۰ میلیون نفر توریست وارد استان گیلان می شوند كه از این تعداد ۸۰ درصد برای استفاده از مواهب طبیعی دریا و تفریحات ساحلی بخصوص در ۶ ماه اول سال به گیلان می آیند.
امیر انتخابی با اشاره به اینكه اجرای سفرهای دریایی جهت جذب توریستهای خارجی منجر به رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و توسعه گردشگری خواهد شد اضافه كرد: از آنجائیكه تاسیسات صنعت توریسم مستقر در نوار ساحلی استان به صورت فصلی و صرفا در سه ماهه تابستان مشغول به فعالیت هستند، این امر باعث كاهش درصد اشتغال و پایین بودن درآمد تاسیسات اقامتی و پذیرایی در استان شده است كه در صورت تحقق سفرهای دریایی از كشور های همسایه دریای خزر، تاسیسات گردشگری ساحلی استان در تمام طول سال فعالیتی دائمی و پر رونق خواهند داشت.
ایشان در ادامه مسیرهای گردشگری استان گیلان را بندر انزلی، آستارا، چمخاله، كیاشهر و منطقه آزاد در بندر انزلی معرفی نمود و اضافه كرد: مسیرهای گردشگری دریایی خارجی شامل مسیر بنادر باكو آذربایجان، آستاراخان روسیه، اكتائو قزاقستان و تركمن باشی تركمنستان است.
وی اظهار داشت: با عنایت به اینكه بندر انزلی دارای اسكله و امكانات استاندارد جهت پذیرش گردشگران دریایی خارجی می باشد از اهمیت ویژه ای نسبت به سایر بنادر استان برخوردار می باشد.
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان اظهار داشت: تاسیسات گردشگری دریایی در ۹ شهرستان آستارا، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، تالش، رشت، رودسر، رضوانشهر، لاهیجان و لنگرود فعال می باشند.
امیر انتخابی در ادامه با اشاره به اینكه كمیته گردشگری دریایی كه جزء كمیته های ۴۸ گانه برنامه های طرح توسعه راهبردی استان از سال ۹۶ تشكیل و درحال فعالیت است، اظهار نمود: استفاده از ظرفیت دفاتر خدمات مسافری برای توسعه گردشگری دریایی، برگزاری جلسات كمیته های مشورتی در ۹ شهرستان با هدف جذب گردشگران با محوریت استفاده از ظرفیت های ساحلی و فرا ساحلی و صنایع دستی دریایی، معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های منحصر به فرد گردشگری دریایی استان و تهیه بسته های سرمایه گذاری به منظور عرضه به سرمایه گذاران خارجی با هدف ایجاد تاسیسات گردشگری در حاشیه دریای خزر و تهیه بروشور و اقلام تبلیغاتی به زبان های انگلیسی و روسی توسط دفاتر خدمات مسافری جهانگردی جهت توزیع در جشنواره های كشور های حاشیه دریای خزر همچون فعالیت های انجام شده در این كمیته است.
انتخابی به فعالیت ۲۶ مجتمع گردشگری، ۶ طرح سالمسازی، ۵۵ خانه مسافر، ۱۹ هتل در ۳۰ كیلومتر نوار ساحلی در بندر انزلی اشاره نمود و افزود: در شهرستان آستارا هم ۳ هتل، ۳ طرح سالمسازی، ۴۵ خانه مسافر و یك مجتمع گردشگری فعال هستد.
او در آخر اظهار داشت: گیلان دارای ۳۸ طرح سلامت دریا، ۹۲ انواع واحد اقامتی و مراكز تفریحی و سرگرمی و گردشگری مشرف به سواحل است.
1398/05/02
11:59:51
5.0 / 5
4571
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg