شمالبرگ ShomalBarg.ir

زیرآب سیل زده در كشمكشی عجیب!

زیرآب سیل زده در كشمكشی عجیب!

به گزارش شمال برگ دوازدهم فروردین ماه با آغاز بارش های دور دوم مازندران و وقوع سیلاب، در زیرآب سوادكوه خسارت های زیادی به بار آمد بگونه ای كه حجم فراوان تخریب و مشكلات پیش آمده، باعث شد تا چندین جلسه شورای مدیریت بحران استان مازندران به صورت روزانه در شهرستان سوادكوه برگزار شود؛ مهم ترین عامل طغیان رودخانه تلار و افزایش خسارات ناشی از آن در این جلسات، عدم لایروبی این رودخانه شناخته شد اما جالب اینجاست كه هیچ ارگانی مسئولیت این كار را برعهده نمی گیرد.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، تخریب كامل 7 منزل مسكونی، تخلیه و قطعی گاز بیشتر از 300 خانه حاشیه حریم رودخانه و از بین رفتن بخش عمده ای از فضای فیزیكی مدرسه ای در زیرآب، در كنار صدمه به اراضی كشاورزی، پل و راه های اصلی و فرعی و غیره بخشی از خسارت هایی بود كه این سیلاب در مازندران ایجاد كرد.
لایروبی نكردن رودخانه تلار منجر به طغیان رودخانه شد
احسان رضایی عضو شورای شهر زیرآب در مورد آخرین وضعیت این شهر بعد از سیل با اشاره به بی سابقه بودن شدت سیل اخیر در ۷۰ سال قبل در این شهر، اظهار نمود: شدت و حجم آب در رودخانه تلار زیرآب به حدی بود كه منجر به طغیان رودخانه شد و این شدت كه ناشی از بارش باران و برف آب بوده بی سابقه است.
وی با اشاره به اینكه یكی از علل به وجود آمدن این خسارت بزرگ برای مردم زیرآب، صادر نكردن مجوز لایروبی رودخانه تلار از جانب آب منطقه ای بود، خاطرنشان كرد: در این راستا مقرر بود تفاهم نامه ای میان شهرداری و آب منطقه ای امضا شود كه متاسفانه این اتفاق صورت نپذیرفت.
عضو شورای شهر زیرآب تصریح كرد: شهرداری زیرآب به علت آگاهی از وضعیت رودخانه تلار با عنایت به سابقه قبلی آن، در مركز شهر مبادرت به لایروبی كرد كه این امر به شكایت آب منطقه ای و صدور حكم سه ماه تعلیقی شهردار منجر گردید.
رضایی با تاكید بر اینكه مسیر رودخانه ای در حوزه شهری باید در اختیار شهرداری باشد، اظهار داشت: عدم لایروبی رودخانه با عنایت به تذكرهای داده شده، حجم سیل را افزایش داد و خسارت زیادی به بار آورد.
نبود دیوار حائل در حریم رودخانه دلیلی برای افزایش خسارت سیل
وی با اشاره به اینكه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه كه از حدود 15 سال پیش آغاز شد، دلیلی دیگر برای افزایش میزان خسارت سیل در زیرآب است، تصریح كرد: وجود ساختمان مسكونی در حریم رودخانه با عنایت به عدم رعایت فاصله ۱۲ متری، منجر به صدمه دیدن چند واحد مسكونی در این شهر شد.
عضو شورای شهر زیرآب با اشاره به اینكه نبود دیوار حائل در حریم رودخانه دلیل اصلی ورود سیل بعد از طغیان رودخانه تلار است، اظهار نمود: از سویی دیگر نبود سیل بند در بستر رودخانه شدت سیل و خسارات ناشی از آنرا افزایش داد.
رضایی تصریح كرد: هم اكنون آب منطقه ای مازندران به دستور استاندار این استان با همكاری شهرداری و با استقرار ۲۵ دستگاه ادوات سنگین در حال لایروبی رودخانه هستند و پنج میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۸۰ میلیون تومان تسهیلات برای واحدهای تخریبی از راه بنیاد مسكن در نظر گرفته شده است.
وی با تاكید بر اینكه بعضی از ساختمان ها هم نه تنها حدود حریم رودخانه را رعایت نكرده اند بلكه به داخل رودخانه هم تجاوز كرده اند، خاطرنشان كرد: از این رو استاندار مازندران دستور داد كه ۴۰۰ واحد حریم رودخانه شناسایی تا این ساختمان ها با امكان جابه جایی از حاشیه رودخانه، بیرون برود.
از حكم تعلیق شهردار زیرآب بی اطلاعم!
ابراهیم یخكشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران هم در این خصوص در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه لایروبی باعث كاهش سطح مقطع رودخانه می شود، اظهار نمود: با لایروبی، موانع از سطحی كه آب رودخانه از آن عبور می كند برداشته می شود.
وی با اظهار بی اطلاعی از حكم تعلیق شهردار زیرآب در مورد لایروبی رودخانه این شهر با تاكید بر اینكه اگر شهرداری خارج از چهارچوب اقدامی انجام دهد، تخلف كرده است، خاطرنشان كرد: پاكسازی رودخانه در حوزه شهری برعهده شهرداری ها است و در این زمینه در شهرهای ساری، تنكابن، رامسر، قائم شهر و سایر شهرهای مازندران كه مسیر رودخانه ای دارند تفاهم نامه ای منعقد شد.
آخرین اقدامات در زیرآب
یخكشی با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده بعد از سیل در زیرآب، با اشاره به اینكه فعالیت های عمرانی، راه اندازی سیل بند و لایروبی در اولویت قرار دارد، اظهار داشت: اولین اقدام در زیرآب، دور كردن آب از منازل و ساماندهی مسیر رودخانه است.
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به اینكه در بالادست و پائین دست شهر زیرآب هم پاكسازی مسیر رودخانه در حال انجام می باشد و دیوارسازی هم صورت می پذیرد، اظهار نمود: دیوارسازی و لایروبی رودخانه تلار در زیرآب از جانب دو پیمانكار در راه رودخانه در حال انجام می باشد و بسترسازی رودخانه هم ادامه دارد.
یخكشی در ادامه با اشاره به اجرای تفاهم نامه میان شهرداری زیرآب و این سازمان در خصوص لایروبی رودخانه تلار نیز، تصریح كرد: در این راستا نقشه های مشتركی برای لایروبی رودخانه تلار تهیه شد و خانه هایی كه در حریم رودخانه بودند مورد بررسی قرار گرفت.
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران اضافه كرد: هم اكنون اجرای دیوار حائل در حریم رودخانه در دستور كار قرار دارد اما در مناطق پر شیب به علت شدت و سرعت آب نمی توان لایروبی با كیفیتی انجام داد.
وی خاطرنشان كرد: جریان آب با وجود فروكش كردن سیل همچنان از سرعت و شدت بالایی برخوردار می باشد و باعث می شود كف سازی به خوبی صورت نگیرد.
یخكشی همینطور با اشاره به اهمیت اصلاح سردهانه ها به علت آغاز فصل كشاورزی، اظهار نمود: در هر سال اصلاح سردهنه های كشاورزی در دستور كار قرار دارد اما سیل باعث مسدود شدن این سردهنه ها شد.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون با عنایت به آغاز فصل كشاورزی اصلاح سردهنه از اهمیت بسیار بالایی قرار دارد، اظهار داشت: بنابراین تخلیه آب در جویبار و اصلاح این سردهنه ها در گلورد، پل سفید، زیرآب سوادكوه، بهشهر، گلوگاه، نكا، ساری و بابل در حال انجام می باشد.
گزارش از: راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران1398/01/23
13:44:26
5.0 / 5
4831
تگهای خبر: رامسر , زمین , ساری , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg