شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیركل امور مالیاتی مازندران خبرداد:

کارت خوان های اجاره ای علت اصلی فرار مالیاتی در مازندران

کارت خوان های اجاره ای علت اصلی فرار مالیاتی در مازندران

به گزارش شمال برگ، مدیرکل امور مالیاتی مازندران اظهار داشت: علت اصلی فرار مالیاتی در استان کارت خوان های اجاره ای و بی هویت در بعضی واحدهای صنفی، تولیدی و خدماتی است.


محسن اسلامی ورکی سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: برپایه آمار حدود ۳۶۵ هزار و ۹۳۹ دستگاه کارت خوان در واحدهای صنفی، خدماتی و تولیدی مازندران فعال است که ۳۰ تا ۵۰ هزار مورد از این دستگاه ها به علت بی هویتی و اجاره ای بودن به سامانه های مالیاتی متصل نیستند.
وی افزود: میزان فرار مالیاتی از راه کارتخوان های بی هویت یکی از چالش های اساسی در اقتصاد مازندران و همینطور کشور است که باید برای رفع این چالش از جانب بانک مرکزی اقدامات ویژه ای صورت گیرد.
مدیرکل امور مالیاتی مازندران، میزان فرار مالیاتی در یک دوره یکساله در استان را ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد و اظهار داشت: استفاده از دستگاههای کارت خوان بی هویت تنها در ارتباط با یک صنف خاص نیست بلکه به تناوب در تمام بخش های خدماتی، تولیدی، صنفی استان دیده می شود.
اسلامی ورکی خاطرنشان کرد: مسئولیتی از جانب مسؤلان استانی برای جمع آوری دستگاههای کارت خوان بی هویت وجود ندارد و بانک مرکزی با پیگیری و اتخاذ راهبردهای قانونی باید دستگاه هایی که به سامانه مالیاتی متصل نیستند را جمع آوری کند.
وی افزود: برپایه آمار بانک مرکزی از مجموع هشت میلیون دستگاه کارتخوان در کشور حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار مورد از این دستگاه ها بی هویت هستند که این معضل در کنار فرار مالیاتی چالشی برای پول شویی، ارتشاء و قاچاق کالا است.
مدیرکل امور مالیاتی مازندران تصریح کرد: برخی افراد و اصناف سودجو از مدارک شناساسی خانم های خانه دار و همینطور بیکار سو استفاده و با مشخصات این افراد برای تحویل کارتخوان اقدام می کنند که باید با تدوین قوانین و مقررات جلوی این سو استفاده ها گرفته شود.
بر اساس گزارش رسمی امور مالیاتی مازندران، میزان درآمد مالیاتی جمع آوری شده از آغاز فروردین تا آخر مرداد سالجاری در استان یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود. در مازندران ۱۶۰ هزار نفر بعنوان شخصیت حقیقی و ۱۱ هزار نفر بعنوان شخصیت حقوقی مالیات پرداخت می کنند. از آغاز سالجاری تابحال ۴۰ هزار مودی جدید مشمول پرداخت مالیات در استان شناسایی شدند.


منبع:

1401/06/22
10:10:48
5.0 / 5
143
تگهای خبر: اجاره , تولید , خدمات , ساری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg