شمالبرگ ShomalBarg.ir

آیا جنگل های شمال كشور تا ۳۰ سال آینده نابود می شوند؟

آیا جنگل های شمال كشور تا ۳۰ سال آینده نابود می شوند؟

به گزارش شمال برگ چند ماهی است كه خبرهای مختلفی در خصوص نابودی جنگل های شمال كشور تا چند سال آینده منتشر می شود. برخی كارشناسان حوزه منابع طبیعی همچون هادی كیا دلیری -رئیس انجمن جنگلبانانی ایران- بارها مطرح كرده اند كه تا ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال كشور نخواهیم داشت اما رئیس شورای عالی جنگل با استناد به آخرین آمار دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها نظر دیگری دارد.كامران پورمقدم در گفت و گو با ایسنا درباره دیدگاه برخی كارشناسان در خصوص نابودی جنگل های شمال كشور تا ۳۰ سال آینده، توضیح داد: این گونه اظهار نظرها مستند و مبتنی بر مطالعه یا تحقیقات مشخصی نیست. بخشی در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری وجود دارد كه به صورت سالانه وضعیت جنگل ها را رصد و پایش می كند ازاین رو تهدیدات انسانی و طبیعی كه جنگل ها را تحت تاثیر خود قرار می دهند سالانه شناخته و بر مبنای آنها برنامه های حفظ و احیای اكوسیستم در نظر گرفته و اجرا می شود.

وی افزود: گاهی در رسانه ها گفته می شود كه به علت آفات و امراض درختان جنگلی و تخریب هایی كه اتفاق می افتد سطح جنگل ها كاهش پیدا كرده است و یا طی چند سال آینده از بین می رود. همه این صحبت ها اظهار نظرهای عمومی است و نمی توان به آنها استناد كرد.

رییس شورای عالی جنگل با اشاره به اینكه جنگل های شمال كشور از سال ۱۳۳۸ به صورت علمی رصد و پایش و در چارچوب طرح های مختلف مدیریت جنگل مدیریت می شوند، خاطرنشان كرد: بر مبنای همین پایش ها بود كه سازمان جنگل ها تصمیم گرفت بهره برداری چوبی از جنگل های شمال را ممنوع كند و آنرا در شرایط استراحت قرار دهد.

پورمقدم با اشاره به اینكه در بدنه دولت هم به این نتیجه رسیده اند كه باید از جنگل های كشور به صورت ویژه حفاظت شود، اظهار داشت: تهدیدهای مختلفی ضد جنگل های شمال كشور وجود دارد كه همچون آن می توان به گسترش آفات و امراض اشاره نمود. این آفات سبب خشكیدگی گونه ای مانند شمشاد در پوشش های جنگلی شمال شده است. هم اكنون طرح های كنترلی آفات و امراض در حال اجرا هستند تا بعد از كنترل آنها بتوانیم وارد فاز احیا شویم.

وی با اشاره به اینكه در یك بازه زمانی بین دهه ۴۰ تا ۵۰ شیوه برداشت از جنگل به صورت قطع یكسره و این مورد سبب شده بود كه سطوح جنگلی كاهش پیدا كند، اظهاركرد: بعد از انقلاب با تغییر شیوه های مدیریت جنگلداری و قطع بهره برداری از جنگل - بخصوص در ۱۵ سال اخیر- مناطق جنگلی كه گرفتار تخریب شده بودند، بازسازی و این عرصه ها باردیگر بعنوان پوشش جنگلی شناسایی شدند.

رییس شورای عالی جنگل در انتها اظهار داشت: بر مبنای آخرین آمار دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل ها كه مرجع اصلی عرضه آمار منابع طبیعی كشور است، سطح جنگل های شمال كشور حدود دو میلیون هكتار است و بر مبنای همین آمار سطح این جنگل ها حداقل در بعد كمی آن حفظ شده است.
1397/12/14
15:03:04
5.0 / 5
4722
تگهای خبر: شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg