شمال برگ ShomalBarg.ir
معاون آمار سازمان مدیریت گیلان عنوان كرد

رتبه شانزدهم گیلان در سرانه تولید ناخالص داخلی

رتبه شانزدهم گیلان در سرانه تولید ناخالص داخلی

به گزارش شمال برگ از گیلان معاون آمار سازمان مدیریت گیلان، با اشاره به اینکه سهم استان گیلان در سال ۹۷ از تولید ناخالص داخلی با قیمت جاری ۲.۱ درصد و رتبه آن سیزده بوده است، اضافه کرد: جایگاه استان از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سایر استان‎ها در رتبه شانزدهم قرار دارد.


وحید طیفوری در جمع خبرنگاران، از انتشار نتایج حساب های منطقه ای سالهای ۹۷-۹۰ کشور و استان ها به قیمت جاری اطلاع داد و اظهار نمود: در سال ۱۳۹۷، تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری در کشور ۲۵ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال و در استان گیلان ۵۳۹ هزار میلیارد ریال بوده است.
وی با اشاره به اینکه سهم استان گیلان در سال ۹۷ از تولید ناخالص داخلی با قیمت جاری ۲.۱ درصد و رتبه آن سیزده بوده است، اضافه کرد: در همین سال سهم جمعیت استان از کشور برابر ۳.۱ درصد است و از طرفی این سهم در تولید ناخالص داخلی با قیمت جاری بدون احتساب فعالیت استخراج نفت خام و گاز طبیعی در سال ۱۳۹۷، ۲.۶ درصد و رتبه آن یازدهم بوده است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، سرانه تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری استان در سال ۱۳۹۷ را معادل ۲۱۱ میلیون ریال دانست و تصریح کرد: متوسط سرانه تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۷ برابر ۳۱۵ میلیون ریال و حدود ۱۰۴ میلیون ریال بیشتر از مقدار مشابه آن در استان گیلان بوده است.
طیفوری، با اشاره به اینکه جایگاه استان گیلان از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سایر استان‎ها در رتبه هجدهم قرار دارد، اظهار داشت: سرانه تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری بدون فعالیت «استخراج نفت خام و گاز طبیعی» استان در سال ۱۳۹۷، معادل ۲۱۰ میلیون ریال است.
وی افزود: متوسط سرانه تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۳۹۷، برابر ۲۵۴ میلیون ریال و حدود ۴۴ میلیون ریال بیشتر از مقدار مشابه آن در استان گیلان بوده است. همینطور جایگاه استان از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سایر استان‎ها همچون سال قبل در رتبه شانزدهم قرار دارد.
منبع:

1400/02/30
22:51:06
5.0 / 5
1067
تگهای خبر: تولید , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg