شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك مسئول خبر داد

كاهش مصرف سم به كمتر از یك پنجم در چهل سال

كاهش مصرف سم به كمتر از یك پنجم در چهل سال

به گزارش شمال برگ مازندران رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران با اشاره به اینکه آزمایش هایی بر روی سموم کم خطر استان انجام شد، افزود: از 15 هزار تن مصرف سموم دهه 60، حالا به کمتر از سه هزار تن رسیده است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، محمودرضا رمضانپور با اشاره به اینکه بالا رفتن ضریب نفوذ بذر در مزارع کشاورزان یکی از مهم ترین موفقیت هایی است که در بخش کشاورزی از لحاظ تحقیقات رخ داده است و سبب افزایش تولید در محصولات کشاورزی شده است، اظهار داشت: با عنایت به این که اقلیم مازندران یک اقلیم شکننده از لحاظ بیماری ها و آفات است اما مرکز تحقیقات کشاورزی با دارا بودن محققین مجرب در زمینه اصلاح بذر و تولید نهال هرساله ارقام جدیدی را برای محصولاتی مانند گندم، جو، کلزا، سویا، آفتابگردان و برنج معرفی می کند که سبب می شود بذر استاندارد و گواهی شده در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

وی به ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: با ارتباطات مستقیم محققین و مروجین با کشاورزان و بهره برداران زمینه انتقال یافته ها و انتقال دستاوردهای جدید فراهم گشته است.

رمضانپور افزود: محققین معین هر هفته در مراکز جهاد کشاورزی حضور فعال دارند تا مشکلات کشاورزان را رصد کنند و نسبت به حل آن اقدام نمایند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اظهار نمود: با ایجاد طرح جدید "یاوران تولید" سبب شد ضریب دانش و یافته های علمی در میان کشاورزان و بهره برداران افزایش یابد که در این طرح محققین و مسؤولین اجرایی جهاد کشاورزی با حضور در مزارع، مشکلات کشاورزان را بررسی و سفارش های فنی ارائه می کنند که این امر سبب افزایش ضریب دانش کشاورزان و بهره برداران می شود.

این مسؤول به بحث آموزش کشاورزی در مرکز تحقیقات اشاره نمود و اظهار داشت: سالانه آموزش ها به کشاورزان از راه وبینار و حضوری ارائه می شود که محققین مرکز تحقیقات مبادرت به ارائه وبینار علمی آموزشی هفتگی در سطح ملی می کنند و در زمینه آفات و بیماری های و امور دام و سایر بخش های کشاورزی آموزش های لازم ارائه می شود.

وی افزود: با راه اندازی استودیو آموزش کشاورزی در مرکز تحقیقات، روزانه آموزش های لازم به بهره برداران، کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی ارائه می شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از طریق اندازی مجتمع آزمایشگاهی در مرکز تحقیقات اطلاع داد و اضافه کرد: آزمایشگاه خاک و آب، گیاهپزشکی، علوم دام، دامپزشکی، منابع طبیعی و بیوتکنولوژی در این مجتمع مستقر است و شرایط برای تمام محققین و دانشجویان برای انجام کار آزمایشگاهی فراهم است تا برای جامعه کشاورزی مفید باشد.

این مسؤول به اهمیت آزمایشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: پایش کودی و آنالیز خاک و تعیین عناصر غذایی از خصوصیت هایی است که می توانیم استان های شمالی را از راه این آزمایشگاه پوشش دهیم.

رمضانپور با اشاره به اینکه آزمایش هایی بر روی سموم کم خطر استان انجام شد، افزود: از 15 هزار تن مصرف سموم دهه 60، حالا به کمتر از سه هزار تن رسیده است و سبب شده سموم پرخطر از چرخه مصرف حذف شود.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اظهار نمود: سال قبل از تولید علوفه با استفاده از ضایعات کشاورزی رونمایی گردید و دانش فنی در ایستگاه های تحقیقاتی در سطح استان عملیاتی شد و ضایعات کشاورزی که از معضلات مهم در شالیزارهاست که آنرا به خوراک دام و علوفه تبدیل کردیم.

این مسؤول افزود: طرح های تحقیقاتی و طرح های اقتصاد مقاومتی که در مرکز تحقیقات انجام شد سبب شد کلزای علوفه ای را با کشت مخلوط تری تریکاله بعنوان یکی از موثرترین، ارزان ترین و قابل کشت ترین کشت مخلوط در استان معرفی نماییم.

وی به مزیت های اساسی کشت مخلوط اشاره نمود و اضافه کرد: تأمین خوراک دام در فصل بهار که با کمبود خوراک دام مواجه هستیم به صورت تازه خوری محصول خوراک دام از مزایای کشت مخلوط است.

رمضانپور با اشاره به اینکه کشت مخلوط سبب افزایش ضریب کشت در سطح استان می شود و همینطور افزایش درآمد را برای کشاورزان به همراه دارد، افزود: با گسترش صنعت سیلاژ در استان، مزارع و مناطقی در استان شناسایی شوند تا تأمین خوراک دام راحتتر باشد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران بخش تحقیقات خاک و آب را از مهم ترین بخش های مرکز تحقیقات عنوان نمود و اضافه کرد: این بخش معرفی و متعادل سازی عناصر غذایی مورد نیاز گیاه را بر عهده دارد و باتوجه به شرایط اقلیمی استان مازندران روش کاشت در بعضی از مزارع سبب می شود در اوایل رشد که میزان بارندگی زیاد است ریشه گیاه گرفتار صدمه شود و باید الگوی توسعه مکانیزاسیون در اراضی خشکه زاری مورد توجه قرار گیرد.

این مسؤول افزود: سال جاری با ارائه یافته های تحقیقاتی، الگوی توسعه مکانیزاسیون در اراضی خشکه زاری در استان عملیاتی خواهد شد که این امر سبب افزایش عملکرد محصول خواهد شد.

رمضانپور به توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار در بخش کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: این مورد یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی جهاد کشاورزی است که در مزارع گندم و کلزاکاری هم توسعه پیدا کرد.

وی از معرفی گونه های گیاهان جدید اطلاع داد و اظهار داشت: سال جاری با عنایت به شرایط بارندگی و زمان بارندگی با مشکل کاشت کلزا مواجه شدیم و بدین منظور گونه جدید دانه روغنی به نام "کاملینا" را معرفی کردیم که به صورت پایلوت در حال کشت است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران، آموزش، ترویج و تحقیقات را سه حلقه مهم پیشرفت و توسعه کشاورزی در استان عنوان نمود.

این مسؤول به نقش مرکز تحقیقات در انتخاب نمونه های بخش کشاورزی اشاره نمود و اضافه کرد: نقش و حضور محققین در مزارع نمونه های بخش کشاورزی مثال زدنی است و انتقال یافته های تحقیقاتی و سفارش های فنی به کشاورزان انتقال داده می شود و کشاورزان به مرحله ای رسیدند که یافته های تحقیقاتی را از محققین مطالبه می کنند.

رمضانپور افزود: ضریب نفوذ دانش در انتخاب نمونه های بخش کشاورزی بالا بود که این افراد توانستند بعنوان منتخبین بخش کشاورزی در سطح کشور بدرخشند.

منبع:

1399/11/27
21:33:48
0.0 / 5
1142
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg