شمالبرگ ShomalBarg.ir
رئیس مجمع نمایندگان مازندران خبر داد

كاهش سطح جنگل های شمال طی سالهای اخیر

كاهش سطح جنگل های شمال طی سالهای اخیر

مازندران رئیس مجمع نمایندگان مازندران اظهار داشت: سطح جنگل های شمال که جزو بکرترین نوع جنگل های جهان شمرده می شود از 3میلیون و200هزار هکتار به 2میلیون هکتار کم شد.منصور علی زارعی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: سطح جنگل های شمال که جزو بکرترین نوع جنگل های جهان به حساب می آید از ۳میلیون و۲۰۰هزار هکتار به ۲میلیون هکتار کاهش پیدا کرد.

زارعی میزان عرصه های جنگلی مخروبه در شمال کشور را افزون بر۶۰۰هزار هکتار اعلام و خاطرنشان کرد: عملیات حفظ و احیای عرصه های جنگلی باید با مشارکت روستائیان وجنگل نشینان اجرائی شود.

این نماینده مجلس یادآورشد: مساحت عرصه های جنگلی کشور در سه دهه اخیر از ۱۸ میلیون هکتار به ۱۴ میلیون هکتار کاهش پیدا کرد.

زارعی میزان عرصه های جنگلی مخروبه در شمال کشور را افزون بر۶۰۰هزار هکتار اعلام و خاطرنشان کرد: اجرای طرح های ضربتی برای احیای این عرصه ها ضرورت دارد.

این مسئول همین طور ضمن اشاره به سهم ناچیز مازندران از اعتبارات ملی اظهار داشت: الان بیش از ۵هزار پروزه عمرانی نیمه تمام در مازندران وجود دارد که تکمیل واجرای انها به ۱۶هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
زارعی اضافه کرد: میزان کنونی اعتبارات مازندران منطبق با روند خدمات دهی ملی این استان نیست.

نماینده مردم ساری و میاندرود ضمن اشاره به قابلیتهای ممتاز مازندران در بعد ملی اضافه کرد: گردشگری، کشاورزی، جنگل و دریا از مواهب طبیعی مازندران است که در شمار ظرفیتهای ملی قرار دارند.

زارعی در این ارتباط به نارسایی های زیرساختی بخش گردشگری مازندران اشاره و خاطرنشان کرد: امکانات زیر ساختی گردشگری در مازندران بدون برخورداری از حمایتهای ملی دولت سالانه به گردشگران کشور اختصاص دارد در حالیکه امکانات موجود برای جمعیت بومی این استان کافی نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن اشاره به شکنندگی ساختار زیست محیطی مازندران که در روند تغییرات سبک زندگی گرفتار لطمه شد اضافه کرد: عرصه های کشاورزی و جنگلی مازندران به علت جاذبه های منحصربفرد و دست اندازی سوداگران درمعرض تخریب و تهدید قرار دارند.

زارعی با اظهار نگرانی از روند تغییر کاربری اراضی کشاورزی وباغی مازندران اظهار داشت: بخش عمده این مشکلات ناشی از عدم حمایت جدی دولت از باغداران وکشاورزان است.

عضو کمیسیون نظارتی اصل نود مجلس با تکیه بر لزوم توجه به افزایش کارآمدی دستگاههای خدمات رسان اظهار داشت: تلاش دستگاههای عمومی کشور باید بر افزایش رضایتمندی مردم متمرکز شود.

زارعی با تکیه بر ضرورت هم افزایی برای حل مشکلات اساسی مردم تصریح کرد: با تلاش مجمع نمایندگان مازندران سهم این استان از اعتبارات و حمایتهای ملی دولت در برنامه هفتم توسعه افزایش خواهد یافت.
1399/10/13
23:23:41
0.0 / 5
1102
تگهای خبر: خدمات , ساری , شمال , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg