شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون برنامه و بودجه گیلان خبر داد

رشد ۲۷ درصدی بودجه گیلان در سال آینده

رشد ۲۷ درصدی بودجه گیلان در سال آینده

به گزارش شمال برگ از گیلان معاون برنامه و بودجه گیلان اظهار داشت: درآمد پیش بینی شده برای گیلان در لایحه بودجه 1400 معادل 2313 میلیارد تومان استان که جایگاه شانزدهم را از لحاظ کسب درآمد داریم و رشد 27 درصدی را نشان می دهد.


شراره کاووسی در جمع خبرنگاران، به مقایسه بودجه سال ۹۹ نسبت به یک سال قبل پرداخت و اظهار نمود: از محل قانون بودجه ۹۹ رقمی معادل ۹۴۱ میلیارد تومان به استان گیلان ابلاغ اعتبار شده که ۵۰ درصد آن مربوط به اعتبارات متوازن است.
وی با اشاره به سهم ۲۵ درصدی اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان در بودجه امسال، اضافه کرد: این اعتبار معادل ۲۳۶ میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۴۴ درصد رشد را نشان می دهد.
معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، از ابلاغ اعتبار ۲۸ میلیارد تومانی از محل اعتبارات سه درصد نفت و گاز در سال ۹۹ آگاهی داد و اشاره کرد: از محل مالیات بر ارزش افزوده نیز با ۵۱ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار مواجه هستیم که نشان دهنده رشد ۳۵ درصدی است.
کاووسی، با اشاره به ابلاغ اعتبار ۹ میلیارد تومان از محل توسعه و تکمیل راه های روستایی استان، اظهار داشت: دولت در بودجه امسال باوجود فشار تحریم و مشکلات ناشی از شیوع بیمار کرونا، اهتمام کرده مبالغ تخصیصی را افزایش دهد و تمرکز تخصیص به صورت نقدی است.
وی از تخصیص ۷۵ درصدی اعتبارات تملکی استان معادل ۱۷۶ میلیارد تومان آگاهی داد و اشاره کرد: اعتبارات تملک سال قبل تنها ۵۵ درصد تخصیص داشت که شاهد رشد ۲۰ درصدی در تخصیص این اعتبار هستیم.
معاون برنامه و بودجه گیلان، با اشاره به تخصیص ۳۱ درصدی اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده در بخش پروژه های ورزشی استان، عنوان کرد: در حوزه توسعه و تکمیل راه های روستایی نیز ۷۵ درصد تخصیص داشتیم.
کاووسی، با اعلان اینکه تخصیص سال ۹۹ نسبت به سال قبل افزایش داشته است، افزود: امسال ۳۳ پروژه ملی ویژه در گیلان داریم که با اعتبار ۳۰۵ میلیارد تومانی توسط ۱۲ دستگاه اجرائی در دست اقدام است. همین طور ۳۳ طرح استانی ویژه مربوط به هفت دستگاه اجرائی داریم.
وی از ابلاغ اعتبار ۴۵۲ میلیارد تومانی از ردیف های مختلف به گیلان طی هشت ماهه امسال آگاهی داد و اظهار نمود: از این مقدار، ۳۸۰ میلیارد تومان تخصیص یافته که معادل ۸۴ درصد است، در صورتیکه تخصیص دوره یک ساله گذشته ۸۳ درصد بود.
معاون برنامه و بودجه گیلان، با اعلان اینکه از ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیصی، ۱۲۶ میلیارد تومان مربوط به ۳۳ طرح استانی ویژه است، افزود: امسال دولت بر اتمام پروژه های نیمه تمام تاکید دارد پس برای اتمام این پروژه ها، ۱۵۸ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار داشتیم که صد درصد تخصیص داشته است.
وی با اشاره به شناسایی ۵۲ پروژه نیمه تمام در استان در حوزه آبرسانی روستای، اتمام فضاهای آموزشی و مجتمع های فرهنگی، خانه های بهداشت، مجتمع های میراث فرهنگی و پایگاه های هلال احمر، اظهار داشت: ۱۳ پروژه از ۲۹ پروژه مصوب سفر استانی رئیس جمهور در سال ۹۴ به پایان رسیده که همچون آن می توان به راه آهن گیلان، آزادراه رودبار، کنارگذر لنگرود، محور سنگر - سیاهکل، آبرسانی به ۲۰۰ روستا، افتتاح بیمارستان های لنگرود، آستارا، لاهیجان و رضوانشهر و چهار سد لاستیکی اشاره نمود.
کاووسی، همین طور از اتمام قسمتی از تعهدات مربوط به تسطیح، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و پرداخت مطالبات صیادان آگاهی داد و عنوان کرد: درآمد پیش بینی شده برای گیلان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ معادل ۲۳۱۳ میلیارد تومان استان که جایگاه شانزدهم را از لحاظ کسب درآمد داریم و رشد ۲۷ درصدی را نشان می دهد.
معاون برنامه و بودجه گیلان، با اعلان اینکه ۸۵۴ میلیارد تومان از این اعتبار مربوط به هزینه های جاری ۲۴ دستگاه است، اظهار نمود: همین طور ۴۲۷ میلیارد تومان اعتبارات تملک استان است که جایگاه چهاردهم را دارد.
وی اعتبارات متوازن گیلان را ۱۰۷۸ میلیارد تومان دانست و تصریح کرد: ۴۲۴ میلیارد تومان برای طرح های استانی ویژه ابلاغ گردیده که رتبه ششم استان را نشان می دهد. در اعتبارات پروژه های ملی ویژه نیز رتبه هفتم را داریم.
کاووسی، به رتبه دهم استان گیلان در بودجه هزینه ای اشاره نمود و متذکر شد: سهم گیلان از بودجه ۱۴۰۰ به نسبت جمعیت معادل ۳.۴ درصد است. در حقیقت اعتبارات هزینه ای گیلان رشد ۵۴ درصدی و اعتبارات تملک رشد ۱۸ درصدی را نشان می دهد که در بخش تملک از متوسط کشور بیشتر رشد داشتیم.
وی از افزایش اعتبارات از محل سه درصد نفت و گاز و کاهش اعتبارات از محل مالیات بر ارزش افزوده آگاهی داد و افزود: اعتبارات متوازن استان نیز نسبت به بودجه ۹۹، رشد ۹۳ درصدی را نشان می دهد.
معاون برنامه و بودجه گیلان، با اعلان اینکه در بودجه ۱۴۰۰ برای استان ۴۴ پروژه ملی ویژه پیش بینی شده است، اظهار داشت: همین طور ۳۳ طرح استانی ویژه در لایحه بودجه سال آینده واهیم داشت.
محمدتقی اقدامی، مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نیز، اعتبارات هزینه ای را مربوط به هزینه های دستگاه های اجرائی در ارائه خدمات به مردم دانست و اظهار نمود: اعتبارات تملک نیز مربوط به پروژه های عمرانی است که به صورت مداوم برای اجرای آنها بوسیله دولت تامین اعتبار می شود.
وی با اعلان اینکه از سال ۹۴ تا ۹۸ شاهد رشد متناسب ۲۰ درصدی در سال هستیم، متذکر شد: در حوزه اعتبارات هزینه ای از ۳۵۳ میلیارد تومان به ۶۵۱ میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیدیم که رشد ۱.۸ درصد را نشان می دهد.
رئیس گروه امور تلفیق برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، از رشد دو برابری اعتبارات عمرانی استان طی سالهای ۹۴ تا ۹۸ آگاهی داد و تصریح کرد: اعتبارات عمرانی از ۷۴۶ میلیارد تومان به ۱۳۹۰ میلیارد تومان رسیده است.
اقدامی، با اعلان اینکه مجموع اعتبارات استان در سال ۹۴ از ۱۱۰۰ میلیارد تومان به ۲۰۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده است، عنوان کرد: ۳۲ درصد اعتبارات هزینه ای و ۶۸ درصد آن برای پروژه های عمرانی است.
منبع:

1399/09/25
12:28:26
5.0 / 5
1220
تگهای خبر: آستارا , خدمات , سفر , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg