شمال برگ ShomalBarg.ir
استاندار گیلان:

جامعه كتابخوان خردورز، قانون مدار و مشتاق بالندگی است

جامعه كتابخوان خردورز، قانون مدار و مشتاق بالندگی است

از گیلان استاندار گیلان، با تاكید بر لزوم حركت به سمت جامعه كتابخوان، تصریح كرد: بدیهی است كه جامعه كتابخوان جامعه ای خردورز، قانون مدار، پویا، مشاركت پذیر، متعهد و مشتاق توسعه و بالندگی است.


ارسلان زارع در آیین تجلیل مجازی از کتابداران و فعالان حوزه کتاب، برگزیدگان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و بهره برداری از کتابخانه عمومی ویژه مادر و کودک شفت، با اشاره به اهمین موضوع کتاب و کتابخوانی، اظهار نمود: علم و دانش و کتاب و کتابت به هم پیوسته و گره خورده هستند.
وی نگارش و کتابت را نقطه عطفی در سیر زندگی بشر و کنکاش پیدایش تمدن های بزرگ دانست و اضافه کرد: خیلی از دانشمندان و مورخان وقتی سخن از اولین تمدن های بشری به میان می آوردند، از خط و نوشتن و کتابت آغاز می کنند.
استاندار گیلان، با اشاره به نقش محوری کتاب در طول تاریخ، اشاره کرد: کتاب و کتابت نه فقط اندیشه گذشتگان را به امروز رهنمون می سازد، بلکه عامل انتقال همه تجارب و مبانی فکری و علمی و عملی و آرزوها و آمال انسان بوده است.
زارع، با اعلان اینکه هرچه تمدن ها بزرگ تر باشند به همان میزان بر کمیت و کیفیت اندیشه های مکتوب آنان افزوده می شود، اظهار داشت: کتاب علاوه بر اینکه عامل رشد انسان است، محرک و استحکام بخی برای رشد و تعالی جامعه نیز محسوب می شود و روشن گری همه افراد و گروه ها را به دنبال دارد.
وی با اشاره به سوگند قرآن به قلم و کتابت، اشاره کرد: این سوگند خوردن بسیار پرمعناست و روز به روز به اشکال مختلف جایگاه قلم و اندیشه و کتاب و کتابت را درک می کنیم.
استاندار گیلان، با اعلان اینکه امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش فضای مجازی مواجه هستیم، عنوان کرد: در گذشته عده ای معتقد بودند که با گسترش فضای مجازی کتاب و کتابت به حاشیه می رود، اما شاهد هم آغوشی کتاب و اندیشه هستیم و رابطه انسان و کتاب بعنوان اندیشه ثابت نه فقط کم فروغ نشده، بلکه شاهد علاقه و اشتیاق اهالی کتاب هستیم.
وی یکی از شاخص های ارزیابی توسعه جوامع را میزان تولید و تنوع کتاب دانست و اشاره کرد: آثار مکتوب یک شاخص توسعه ای محسوب می شود و هرچه تعداد کتابخوانان بیشتر باشد و هرچقدر تولید محتوای بیشتری صورت گیرد، نشان دهنده میزان توسعه یافتگی است.
زارع، با تاکید بر لزوم حرکت به سمت جامعه کتابخوان، تصریح کرد: بدیهی است که جامعه کتابخوان جامعه ای خردورز، قانون مدار، پویا، مشارکت پذیر، متعهد و مشتاق توسعه و بالندگی است. در واقع خلاقیت و نظم در زندگی افرادی که در ارتباط مستمر با کتاب و کتابخوانی هستند، بمراتب بیشتر دیده می شود.
نماینده عالی دولت در گیلان، با اعلان اینکه اندیشه های عمومی مردم را باید از اطلاعات زودگذر به سمت اطلاعات نظام یافته و دقیق و اندیشه مند سوق دهیم، اظهار داشت: این مهم برخاسته از کتاب و کارکرد کتاب است.1399/08/28
21:18:27
5.0 / 5
1413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg