شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیر جهاد كشاورزی شهرستان قائم شهر خبر داد

شكار ۶۴۰ مگس میوه مدیترانه ای در باغات قائمشهر

شكار ۶۴۰ مگس میوه مدیترانه ای در باغات قائمشهر

شمال برگ: مازندران مدیر جهاد كشاورزی شهرستان قائم شهر از شكار 640 مگس میوه مدیترانه ای در باغات این شهرستان آگاهی داد.مجید جعفری با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین و مخرب ترین آفات انواع مرکبات مگس میوه مدیترانه ای است، اظهار داشت: خسارت اصلی این آفت روی انواع مرکبات در فصل پاییز است.

وی ضمن اشاره به ردیابی، شناسایی و مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای در ۲۸۹ هکتار از باغات مرکبات شهرستان قائمشهر، اضافه کرد: با بررسی ۳۳ تله فرمونی، ۶۴۱ مگس در اواخر مهرماه تا ۱۵ آبان ماه امسال در ۲۰ ایستگاه کنترل و مبارزه شکار شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر بیان کرد: تحقیقات انجام شده درباب کارایی تله ها و ترکیبات جلب کننده در باغات میوه این شهرستان نشانگر آنست که تله مکفیل با ماده جلب کننده سراتراپ و تله دلتا با ماده جلب کننده پارافرومونی بهترین ابزار برای پایش و ردیابی مگس است.

جعفری با بیان قرار دادن ۳ طعمه مختلف جلب کننده حشره ماده مگس میوه در باغات، اضافه کرد: در ۹ عدد تله بیولور ۱۹۴ مگس ماده، ۱۶ عدد تله سراتراپ ۱۹۱ مگس و در ۱۹ عدد تله سراتینکس، ۱۸۲ مگس شکار شد.

وی با اظهار اینکه مگس میوه مدیترانه ای از دو حس بویایی (مواد شیمیایی مترشحه از میوه میزبان) و بینایی برای پیدا کردن میوه های میزبان استفاده می نماید، اظهار داشت: این حشره به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز جلب می شود و بر همین مبنا در طراحی تله های جلب کننده مگس از رنگ زرد استفاده می شود.

این مسئول بیان کرد: با استفاده از ۳۳۰ لیتر سم مصرفی در ۱۱۰ هکتار از باغات مرکبات، کاور اسپری انجام شد.

جعفری اشاره کرد: مبارزه زراعی با رعایت اصول بهداشتی در زمان مبارزه با مگس میوه در ۵۸ هکتار انجام شد که موجب جمع آوری و دفن ۴۰۰ کیلو میوه های آلوده در سطح باغ ها شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم شهر ضمن اشاره به اینکه میزبانی حشره مگس میوه در باغات این شهرستان معمول و رایج است و موجب خسارت می شود، اشاره کرد: بیشترین دامنه میزبانی مگس میوه مدیترانه ای انواع مرکبات (نارنگی محلی، نارنگی ژاپنی، خرمالو، تامسون و خونی) است.

منبع:

1399/08/21
22:26:32
5.0 / 5
1344
تگهای خبر: كشاورزی , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg