شمال برگ ShomalBarg.ir

تا حالا از بالای خزر سرخورده اید؟

تا حالا از بالای خزر سرخورده اید؟

شمال برگ: استان مازندران همواره با جنگل و دریا برای گردشگران شناخته شده اما اگر بخواهیم صنعت گردشگری را در این استان رونق ببخشیم باید حوزه های جدیدی را مطابق با نیازهای گردشگران تعریف نماییم كه یكی از این بخش ها توجه به گردشگری ماجراجویانه و هیجان انگیز است، صنعتی مفرح و جذاب در بعضی اوقات آمیخته با تفریحات ورزشی مانند ورزش های پروازی كه می تواند تورهای زیادی را به مقصد مازندران روانه كند.


امید رضی خلبان پارا گلایدر با مدرك بین المللی پروازهای دونفره در مازندران در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه این نوع پرواز جدیدترین، زیباترین و ساده ترین روش پرواز كردن است، اظهار نمود: این وسیله با بهره گیری از جریان هوا و وزن به پرواز در می آید.
وی با اشاره به اینكه پاراگلایدر بال چتر مانندی است كه به وسیله فشار باد شكل می گیرد، تصریح كرد: این ورزش، با دویدن از فراز تپه ها به طرف پایین به پرواز در می آید و در واقع پرواز با پاراگلایدر نیاز به قدرت بدنی خاصی ندارد و تنها داشتن آمادگی جسمانی و شهامت لازم برای آن كافی است.
این خلبان ورزش های هوایی در مازندران با اشاره به اینكه پرواز پالاگرایدر در سایت روستای "سركت" از توابع شهرستان ساری انجام می شود، تصریح كرد: این سایت پروازی با 3 سال سابقه بیشتر از 3000 پرواز دونفره را انجام داده است كه می تواند نقش بسزایی در جذب توریست داشته باشد. این خدمات پروازی از 12 ظهر تا غروب همه روزه انجام می شود؛ ارتفاع پرواز 410 متر از سطح دریا بوده و رفتن به بالاتر از این ارتفاعات نیازمند انرژی باد، آفتاب و گرماست.
وی درباره خصوصیت خاص این نوع پرواز با اشاره به اینكه طبیعت پالاگرایدر سرخوردن است كه از آن بعنوان وسیله سُرنده یاد می شود، اظهار داشت: در هنگام پرواز هر 8 متر، یك متر از ارتفاع كم می گردد و آرام آرام به صورت سرخوردن پایین می آییم ضمن اینكه هدایت پاراگلایدر در اختیار خودمان بوده و هر جا كه بخواهیم می توانیم به زمین بنشینیم.
استقبال مازندرانی ها از پاراگلایدر بعنوان وسیله تفریحی
این خلبان پروازی اظهار داشت: استقبال از این نوع وسیله تفریحی در مازندران زیاد بوده، خصوصا برای كسانی كه آرزوی پرواز را در سر می پرورانند از اقبال عمومی خوبی برخوردار می باشد. هزینه پرواز در مازندران ۲۰۰ هزار تومان برآورد و زمان پرواز از ۱۰ دقیقه تعیین شده است.
كاهش نرخ پروازی با سوبسیدهای دولتی راه جذب گردشگر
وی در پاسخ به اینكه با كاهش نرخ پروازی می توان گردشگرهای بیشتری را به این مقوله جذب كرد، خاطرنشان كرد: به علت اینكه سایت های پروازی از جانب سازمان های دولتی حمایت نشده و كاملا به صورت خصوصی اداره می شود، ما مجبوریم هزینه های خویش را مدیریت نماییم.
رضی با اشاره به اینكه تجهیزات استفاده شده برای سایت های پروازی بیشتر از ۸۰ میلیون تومان بوده است، خاطرنشان كرد: هرچند در استان های تهران و سایر استان ها قیمت پرواز پاراگلایدر به بیشتر از ۴۰۰ هزار تومان می رسد اما اگر از جانب بخش های دولتی حمایت شویم می توان با عرضه سرویس های ارزان قیمت با كاهش تعرفه ها به جذب توریست و گردشگر در مازندران اقدام نمود.
پرواز 2 میلیونی با پاراگلایدر در تركیه
این خلبان ورزشهای هوایی، یكی دیگر از دلایل تعرفه بالای پرواز با گلایدر را خرید تجهیزات با دلار عنوان نمود و اظهار داشت: به علت اینكه تمام تجهیزات پاراگلایدر با دلار تبادل می گردد ما امكان كاهش تعرفه بدون سوبسیدهای دولتی را نداریم. در كشورهای همسایه مانند تركیه و كشورهای اروپایی پرواز ۱۰ دقیقه ای با پاراگلایدر برای هر كدام از ایرانی ها 1میلیون و 500 تا 2 میلیون تومان تمام می گردد.
درآمد به ریال، هزینه با دلار
رضی یكی از چالش های مقوله را به علت درآمد ایرانی ها به ریال و خرج كرد هزینه ها با دلار عنوان نمود و اظهار داشت: شاید مدیریت بر واحدهای پولی امری ضروری باشد.
او همینطور با اشاره به اینكه تمام مردم می توانند از این امكان پرواز استفاده نماید و نیاز به آموزشی جدی ندارند، تصریح كرد: خلبان حرفه ای این پرواز را مدیریت خواهد نمود ضمن اینكه فیلمبرداری هم در حین پرواز انجام می گردد تا خاطره ای خوش در لحظه را برای گردشگران ثبت كند.
این مربی پروازی خاطرنشان كرد: پرواز پاراگلایدر برای افرادی كه می خواهند در این رشته ورزشی به صورت جدی فعالیت كنند هم میسر است و این سایت، پروازهای آموزشی را هم در دستور كار خود دارد كه علاقمندان می توانند با ثبت نام از خدمات تخصصی و آموزشی استفاده كنند.
پرواز پاراگلایدر گردشگری همه فصلی در مازندران
رضی با اشاره به اینكه از پرواز با پاراگلایدر می توان یك ورزش و یا گردشگری همه فصلی در مازندران نام برد، تصریح كرد: در همه فصول امكان پرواز در ارتفاع وجود دارد و تنها مانع عدم پرواز، بارش باران و برف است؛ در حین بارش باران و یا برف و طوفان امكان پرواز وجود ندارد.
تنها 4 شهر مازندران خدمات پروازی دارند
وی اظهار داشت: در ابتدا سایت پروازی ساری خدمات تفریحات پروازی و آموزشی را در مازندران راه اندازی نمود و سپس 3 سایت دیگر در شهرستان های بهشهر، قائمشهر و بابل مشغول به فعالیت در این زمینه شدند.
این خلبان بیان كرد: پرواز خلبان ها به صورت "تنها" با مجموع 40 تا 50 نفر روزانه در مازندران انجام می گردد و پرواز دونفره با كمك خلبان هم آمار خوبی را به خود مختص كرده است كه نشان از ظرفیت بالای این زمینه گردشگری در مازندران دارد. همینطور مسابقات كشوری پاراگلایدر در بخش "هدف زنی و فرود و دقت" هم انجام شده كه بازتاب فراوانی در كمیته انجمن های هوایی كشور داشته است.1397/10/25
14:56:36
5.0 / 5
4364
تگهای خبر: تجهیزات , خدمات , رشت , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg