شمال برگ ShomalBarg.ir
استاندار مازندران:

دولت باید بدون توجه به مسائل سیاسی از تعاونی ها حمایت كند

دولت باید بدون توجه به مسائل سیاسی از تعاونی ها حمایت كند

به گزارش شمال برگ مازندران استاندار مازندران اظهار داشت: تعاونی ها می توانند در همه بخش ها همچون ایجاد شركت های بین المللی و حمل و نقل فعالیت داشته و با این ظرفیت در بازار كشورهای CIS حضور یابند؛ دولت هم وظیفه دارد بدون توجه به مسائل سیاسی از تعاونی ها حمایت كند.احمد حسین زادگان، در مراسم پانزدهمین دوره معرفی تعاون های برتر استان که در سالن شماره یک استانداری مازندران برگزار شد، با اشاره به اینکه باید تعاون در ۲۵ درصد اقتصاد کشور نقش داشته باشد، اظهارکرد: در این راستا، ریل گذاری و فرهنگ سازی اهمیت زیادی دارد.

وی با تاکید بر اینکه توجه در بخش تعاون بعنوان نهاد فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی حائز اهمیت می باشد، خاطرنشان کرد: برای رونق بخش تعاون همه مسئول هستیم و باید برای توسعه کارهای جمعی فرهنگ سازی کرد.

استاندارمازندران بر توسعه زمینه ارتباطی و صادراتی محصولات بخش تعاون با کشورهای همسایه تصریح کرد و اظهار داشت: تعاونی ها می توانند در همه بخش ها همچون ایجاد شرکت های بین المللی و حمل و نقل فعالیت داشته و با این ظرفیت در بازار کشورهایCIS حضور یابند؛ دولت هم وظیفه دارد بدون توجه به مسائل سیاسی از تعاونی ها حمایت کند.

حسین زادگان اظهار داشت: توسعه فعالیتهای تعاونی امری اساسی بوده و ریل گذاری برای توسعه این بخش باید از جانب دولت صورت گیرد.

* توسعه زراعت چوب در جهت برنامه های جهش تولید مازندران

در ادامه حسن خیریان پور، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با اشاره به هدف گذاری ۴۰۰۰ هکتاری برای توسعه صنایع چوب در استان، اظهار نمود: احیای واحدهای ورشکسته همچون برنامه های اصلی است.

وی اضافه کرد: خروج واحدهای تملیک شده از تملک بانک ها و توسعه زراعت چوب از دیگر برنامه های جهش تولید بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران از ایجاد اسکله های چند منظوره در ساحل خزر با ۱۶۵ نقطه مکان یابی برای ایجاد اسکله اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال مجوز ایجاد ۷۰ اسکله به صورت بدون نام دریافت شده است، تعاونی ها هم می توانند در این حوزه ورود کنند.

خیریان پور در بخش دیگری از سخنان خود به اصلاح نژاد دام، بذر و ارقام باغداری و باغبانی، توسعه گیاهان دارویی و تکمیل پایانه های صادراتی اشاره و اظهار نمود: تکمیل فاز اول پایانه صادرات محصولات شیلاتی و آبزیان، پایانه برنج و گل و گیاه از دیگر برنامه ها برای جهش تولید است.

* لزوم توسعه تعاونی های دانش بنیان

علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس هم با اشاره به اینکه رویکرد اقتصاد در بخش خصوصی است به اهمیت نقش تعاون در اقتصاد استان و کشور تصریح کرد و اظهار داشت: نقش مشارکت تعاون در اقتصاد کشور حدود ۴ درصد بوده، این درحالی است که طبق برنامه باید به ۱۰ درصد می رسید.

وی با اشاره به مشکلات در بخش تعاون تصریح کرد: بخش تعاون با نرخ تسهیلات ۱۸ تا ۲۵ درصد نمی تواند به اهداف خود برسد، کاهش نرخ بهره ها در حوزه تعاون از ضروریات است.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در مازندران شرکت های فراوانی با قیمت های ناچیز به بخش خصوصی واگذار شد؛ درحالی که می شد آنان را به بخش تعاون هم واگذار کرد و از این طریق تعاونی ها هم قوت می گرفتند.

بابایی کارنامی بر لزوم توسعه تعاونی های دانش بنیان تصریح کرد و اظهار داشت: واگذاری های اصل ۴۴ همچون تأکیدات در بخش تعاون بوده که حرکتی موثر برای توسعه است.

منبع:

1399/06/14
11:04:56
5.0 / 5
2245
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg