شمال برگ ShomalBarg.ir
آخرین وضعیت شیوع ویروس كرونا در مازندران؛

انتقال ویروس با برداشتن ماسك در حین صحبت

انتقال ویروس با برداشتن ماسك در حین صحبت

شمال برگ: مازندران نشست خبری روز گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشكی مازندران با خبرنگاران در حالی صورت گرفت كه با وجود تداوم روند كاهشی بستری شده های ناشی از بیماری كووید 19، این استان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد.سیدعباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در این استان، اظهار نمود: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۴ بیمار مشکوک به کرونا برمبنای تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شدند.
وی اشاره کرد: در همین مدت ۲۹۶ نفر از افراد مشکوک بستری شده، از بیمارستان ها مرخص شدند و تکمیل روند درمانی خودرا در منزل ادامه خواهند داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اشاره کرد: الان ۱۲۵۲ نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علایم تنفسی حاد مشکوک به کرونا برمبنای تشخیص بالینی در این مراکز بستری هستند.
وی ادامه داد: رعایت نکات بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی همچنان یکی از لزوم هایی است که باید به صورت جدی به آن توجه گردد.
آخرین آمار کرونا در بابل
همین طور بر این اساس، روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، هم اکنون ۳۰۱ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های بابل بستری هستند.
بر این اساس، در ۲۴ ساعت گذسته ۵۳ بیمار جدید بستری و ۵۷ بیمار هم ترخیص شدند، همین طور ۵۰ بیمار در بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند.
انتقال ویروس با برداشتن ماسک در حین صحبت

همچنین موسوی در نشست با خبرنگاران، که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: باتوجه به اهمیت این روز و تاثیرگذاری خبرنگار در دنیای مدرن و کارکرد مهمی که این شغل دارد همه باید این روز را پاس بداریم.

وی شغل خبرنگاری را همانند آینه ای که خاصیت ها و مشکلات جامعه را منعکس می کند دانست و اضافه کرد: خبرنگار حرفه ای نشان دهنده واقعیت ها و زوایای مختلف جامعه به صورت درست است که از اطلاع رسانی مناسب آن جامعه سود خواهد برد.

موسوی با اعلان اینکه مدیران و دستگاه ها یکسری ناراحتی ها و شکایت هایی از کارکردها دارند، افزود: سیستم مدیریتی خارج از خطا نیست در این کار نیز خطاهایی وجود دارد بدین سبب اگر بتوانیم این خطاها را کاهش دهیم می توانیم موثر باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلان اینکه خبرنگاران در سال های گذشته یار و یاور حوزه سلامت بودند، اظهار داشت: خبرنگاران خصوصاً در اطلاع رسانی و مقابله با بیماری کووید ۱۹ فعالیت بسیارخوبی داشته اند و هم اکنون نیز نقش رسانه ها بسیار مهم و تاثیر گذار است.

وی به نقش سایر دستگاه ها در حوزه سلامت اشاره نمود و اضافه کرد: دستگاه های بیرونی ۷۵ درصد در حوزه سلامت نقش دارند که در این بیماری جایگاه آنها بسیار برجسته تر است برای اینکه اگر نتوانید جلوی گسترش بیماری را بگیریم نظام سلامتی در دنیا نمی تواند آنرا کنترل کند.

موسوی با اعلان اینکه همه استان های کشور درگیر این بیماری هستند، اظهار داشت: تابحال ۳۱۰ میلیارد تومان برای خریداری تجهیزات و گسترش زیرساخت ها جذب و هزینه شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلان اینکه در ۶ ماهه گذشته ۴۷۰ تخت جدید مورد بهره برداری قرار گرفت، اضافه کرد: بیش از ۱۴ هزار متر مربع به مجموعه فضاهای بیمارستانی نیز در شش ماه گذشته افزوده شده است.

وی با اعلان اینکه صدها دستگاه کمک تنفسی خریداری و در بیمارستان ها نصب شده است، افزود: با گسترش بیماری مصرف اکسیژن در این بیماری افزایش پیدا کرد بطوریکه در گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد از افرادی که به بیمارستان ها مراجعه می کردند نیاز به اکسیژن داشتند اما با شروع این بیماری ۱۰۰ درصد از بیماران بستری نیاز به اکسیژن دارند که یک چالش است.

موسوی با اعلان اینکه برای تامین ۲۲ دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان های سطح استان هزینه ای بالغ بر۴۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است، اضافه کرد: تابحال ۱۳ دستگاه اکسیژن ساز جدید و یک مخزن (تانک) اکسیژن مایع، مجموعا" با اعتباری بیش از ۲۶۰ میلیارد ریال؛ خریداری و به سیستم اکسیژن رسانی بیمارستان های دانشگاهی سطح استان افزوده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلان اینکه در گذشته همه بیمارستان ها نیازمند دستگاه های سی تی اسکن نبودند، بیان کرد: با گسترش بیماری و برای امادگی مقابله با این بیماری در زمستان دستگاه های سی تی اسکن جدید خریداری شده است.

وی به افزایش کادر درمانی اشاره نمود و اضافه کرد: در طول این مدت ۱۰۸۷ نیروی شرکتی، قراردادی و غیره و ۶۵ دانشجوی سال آخر رشته ها به کارگیری شدند.

موسوی تشکیل تجمعات را یکی از عوامل اصلی در افزایش بیماران کرونایی دانست و افزود: در محیط های بسته تبادل هوایی صورت نمی گیرد بدین سبب تعداد مبتلایان افزایش می یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بر استفاده از ماسک اصرار کرد و اظهار داشت: اگر ۹۰ درصد افراد از زمانی که از خانه بیرون می روند تا زمانی که به خانه برمی گردند از ماسک استفاده کنند به اندازه قرنطینه موثر است.

وی بر استفاده درست از ماسک اشاره نمود و اضافه کرد: خیلی از افراد هنگام صحبت ماسک خودرا برمی دارند درحالی در هنگام حرف زدن ویروس انتقال پیدا می کند.

موسوی با تاکید بر اینکه باید استفاده نکردن از ماسک به یک ضد ارزش تبدیل گردد، اظهار داشت: افراد با بهره گیری از ماسک علاوه بر اینکه سلامتی خودرا حفظ می کنند، ۸۰ درصد به سلامت دیگران نیز کمک می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بر حفظ فاصله اجتماعی اصرار کرد و اضافه کرد: حفظ فاصله اجتماعی در میزان مبتلاشدن به بیماری تاثیر گذار است و افراد باید فاصله ۱.۸ را رعایت نمایند.

وی به برگزاری تجمعات اشاره نمود و اظهار داشت: در شهرستانی که وضعیت خوبی ندارد مسابقاتی برگزار و سبب افزایش بیماری می شود.

به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، هم اکنون، 1553 بیمار مبتلا به کووید 19 و یا مشکوک به ویروس کرونا، در مراکز درمانی دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستند.

منبع:

1399/05/21
14:48:03
5.0 / 5
1887
تگهای خبر: تجهیزات , خرید , رشت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg