شمال برگ ShomalBarg.ir
یك روانشناس:

والدین به فرزندان دستور ندهند خواهش كنند

والدین به فرزندان دستور ندهند خواهش كنند

به گزارش شمال برگ از گیلان یك روانشناس، با تاكید بر ضرورت احترام قائل شدن برای فرزندان، متذكر شد: والدین برای صمیمیت بیشتر به فرزندان دستور ندهند و با استفاده از كلماتی همچون «لطفا» و «خواهشا» و «ممنونم» از آنان بخواهند تا كاری را انجام دهند و بطور قطع این احترام در آینده به والدین بازمی گردد.


فرنوش حقانی پور در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به چهار سبک فرزندپروری، اظهار نمود: والدین به چهار شیوه مقتدرانه، مستبدانه، آسان گیرانه و بی اعتنا می توانند فرزندان خویش را تربیت کنند.
وی سبک مقتدرانه را موفق ترین روش فرزندپروری دانست و اضافه کرد: در این روش والدین مقتدر، صمیمی و دلسوز هستند و نسبت به نیازهای کودک احساس مسئولیت می کنند. در واقع والدین مقتدر قاطعیت دارند، اما دخالت گر نیستند.
این روانشناس، با اشاره به اینکه والدین مقتدر شیوه های انضباطی را جایگزین تنبیه می کنند، اظهار داشت: در این سبک والدین حامی و مهربان هستند و برای مطیع سازی فرزندان از استدلال و منطق بهره می گیرند و فرزندانی موفق دارند.
حقانی پور، والدین در سبک مستبدانه را سرد و خودرای دانست و خاطرنشان کرد: اینگونه والدین همواره حرف خودشان اولویت دارد و نمایش قدرت آنان بالاست. والدین مستبد قوانین سخت گیرانه دارند و نتیجه سرپیچی فرزندان تنبیه و اعمال زور و ایجاد ترس است، در حالیکه ایجاد ترس تنبیه محسوب نمی شود و فقط اضطراب زاست.
وی با اشاره به اینکه مهرورزی در سبک مستبدانه کم است، افزود: خروجی تربیتی دو سبک مقتدرانه و مستبدانه فرزندان موفق است، با این تفاوت که در سبک مقتدرانه فرزندان موفق سالم و در سبک مستبدانه فرزندان موفق ناسالم هستند.
این روانشناس، سبک آسان گیرانه را همراه با مهرورزی بیش از اندازه والدین دانست و تصریح کرد: در این سبک والدین پذیرا و بی توقع هستند و معمولا بر خانواده کنترل ندارد و فرزندان در هر سنی خودشان تصمیم می گیرند، اما در سبک مقتدرانه والدین بر فرزندان نظارت دارند.
حقانی پور، فرزندسالاری را یکی از نتایج نادرست این سبک دانست و افزود: خانواده های آسان گیر اصول نابسامان هستند و قانون و نظم خاصی ندارند و بیشتر به ظاهر فرزندان توجه دارد. اغلب والدینی که در فضای اینستاگرام از ظاهر و پوشش فرزندان خودشان تصاویر منتشر می کنند، در این گروه جای می گیرند. همینطور والدین به جای والد بودن دوست هستند و کمتر اطلاعات صحیح به فرزندان منتقل می کنند؛ این در شرایطی است که والدین در عین دوست بودن با فرزندان، والد هم هستند.
وی با ابراز تاسف از افزایش سبک فرزندپروری بی اعتنا در جامعه، خاطرنشان کرد: فرزندان در این شرایط با همه مشکلات روحی و روانی مواجه می شوند، چونکه اغلب والدین افسرده هستند و نه تنها انرژی وقت گذاشتن برای فرزندان را ندارند، بلکه حوصله خودشان را هم ندارند و به تأمین نیازهای اساسی فرزندان بسنده می کنند.
این روانشناس، از والدین خواست در هیچ سنی از فرزندان نترسند و اظهار نمود: ترس از مسئولیت فرزندپروری همیشه باید وجود داشته باشند، اما والدین باید با ویژگی های روحی و روانی فرزندان در سنین مختلف بخصوص دوران بلوغ آشنا باشند و دست از نصیحت و قضاوت نوجوانان بردارند و پذیرای آنان باشند و فضای خانه را آرام کنند تا فرزندان برون ریزی داشته باشند، چونکه برون ریزی خیلی از مشکلات روانی را حل می کند.
حقانی پور، با تاکید بر ضرورت احترام قائل شدن برای فرزندان، متذکر شد: والدین برای صمیمیت بیشتر به فرزندان دستور ندهند و با استفاده از کلماتی همچون «لطفا» و «خواهشا» و «ممنونم» از آنان بخواهند تا کاری را انجام دهند و بطور قطع این احترام در آینده به والدین بازمی گردد.
او همینطور از والدین خواست با فرزندان گفت وگو کنند و همدیگر را ببوسند و آغوش بگیرند و تصریح کرد: نام فرزندان را در جمع با احترام بخوانید و فضای خانه را مملو از آرامش کنید و عاشق همسران خود باشید تا این الگو به فرزندان منتقل شود.
منبع:

1399/04/24
14:06:38
5.0 / 5
2303
تگهای خبر: گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg