شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون امور جنگل گیلان عنوان كرد

اجرای طرح مدیریت پایدار هیركانی در ۲۹ حوضه آبخیز جنگلی گیلان

اجرای طرح مدیریت پایدار هیركانی در ۲۹ حوضه آبخیز جنگلی گیلان

از گیلان معاون امور جنگل گیلان، با اشاره به اجرای طرح «مدیریت پایدار جنگل های هیركانی» در جنگل های شمال، اظهار داشت: این طرح در 29 حوضه آبخیز جنگلی گیلان اجرا می شود.


محمدرضا عبدالهی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای طرح «مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی» در جنگل های شمال، اظهار نمود: به دنبال اجرایی شدن طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال از سال ۹۶، طرح های جایگزین جنگل داری بر عهده سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قرار گرفت.
وی با اعلان اینکه سازمان جنگل ها از طرف دولت مکلف به اجرای طرح های جایگزین جنگل داری بوسیله شناسایی پتانسیل جدید جنگل شده است، اضافه کرد: طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی بر طبق ارزیابی توان اکولوژیک و آمایش تخصصی جنگل ها اجرایی می شود.
معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، با اشاره به هماهنگی سازمان جنگل ها با مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها در رابطه با منابع طبیعی، اشاره کرد: طرح مذکور در دو فاز نیمه تفصیلی و تفصیلی در چارچوب مدیریت حوضه های آبخیز جنگلی دنبال می شود.
عبدالهی، با اشاره به تفاوت شرایط و پتانسیل اکولوژیکی حوضه های آبخیز جنگلی، تصریح کرد: برای هر حوضه آبخیر طرح تهیه و یک مدیر حوضه انتخاب می شود.
وی از اتمام تهیه طرح نیمه تفصیلی به صورت متمرکز توسط سازمان جنگل ها طی امسال آگاهی داد و اشاره کرد: استان گیلان ۲۹ حوضه آبخیز جنگلی دارد و طرح تفصیلی به صورت پهنه بندی شده در این حوضه ها تعریف می شود.
معاون امور جنگل گیلان، از شناسایی ۱۸ پهنه مختلف در فاز نیمه تفصیلی طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی آگاهی داد و افزود: این پهنه ها بر طبق آمایش تخصصی جنگل ها شامل حفاظتی، گردشگری، آبزی پروری، پرورشی، زراعت چوب، کشاورزی و... تعریف شده است.
وی با اعلان اینکه هر حوضه آبخیز جنگلی می تواند پهنه های مختلف را شامل شود، اظهار داشت: به دنبال اتمام فاز نیمه تفصیلی، تدوین طرح های تفصیلی را در استان با محوریت استانداری و فرمانداری ها آغاز خواهیم کرد. اجرای طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی با همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط و به دبیری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان صورت خواهد گرفت.
عبدالهی، هدف نهایی طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی را حفاظت و توسعه پایدار دانست و اشاره کرد: طرح های حفاظتی جنگل های شمال از سال ۹۶ فقط با تاکید بر اعتبارات دولتی صورت می گیرد و پیمانکار بوسیله قرق بانی مبادرت به اجرای طرح های حفاظتی می کند.
وی با اعلان اینکه از ۳۲ پارک جنگلی گیلان، ۲۱ پارک دارای مجری حفاظتی است، متذکر شد: طرح های حفاظتی بوسیله پارک های جنگلی نیز اجرایی می شود. همین طور در امتداد حفاظت فنی طی سال قبل مبادرت به کاشت یک میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نهال شامل گونه های جنگلی و زراعت چوب کردیم.1399/04/23
12:16:28
5.0 / 5
2246
تگهای خبر: حفاظ , شمال , كشاورزی , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg