شمالبرگ ShomalBarg.ir
پس از چند سال تعطیلی و ركود؛

تولیدات یك شركت چوب به بازار بازگشت

تولیدات یك شركت چوب به بازار بازگشت

شمال برگ: در حالیكه از چهار سوی كشور اخبار چندان خوشایندی در حوزه صنعت مخابره نمی گردد، ولی از سرگیری تولید كارخانه صنایع چوب اسالم در غرب استان گیلان، آن هم پس از چند سال تعطیلی و ركود، نقطه اتكا و امید است.


دكتر سعید عباسی، مدیرعامل شركت صنایع چوب اسالم در گفت و گو با ایسنا، ضمن تأیید خبر از سرگیری تولید رسمی شركت و ورود تولیدات آن به بازار، سپس بازسازی و اورهال ماشین آلات، از خروج مواد اولیه تولیدی داخل استان و شهرستان تالش به خارج از استان ابراز نگرانی داشت و اشاره كرد: ادامه روند تولید شركت در گرو تهییه مواد اولیه دانست.
وی با كم نظیر خواندن ظرفیت های بالقوه موجود در شركت صنایع چوب، اظهار داشت: از شروع تأسیس شركت تا به حال، ظرفیت ها و زیرساخت های مختلفی همچون كارگاه های بزرگ چوب بری واحد مبلمان اداری و خانگی واحد تقطیر چوب، خط تولید نئوپان، روكش ملامینه، چسب و پالت سازی در امتداد نیاز صنایع سلولوزی منطقه، استان و كشور از طرف دولت و سهام داران به وجود آمده است.

وی اضافه كرد: هم اكنون پس از بیشتر از دو سال تعطیلی و نیمه تعطیلی با اتكا به ظرفیت منابع انسانی و تعهد و دانش فنی پرسنل زحمتكش شركت توانستیم در كمترین زمان و با حداقل ترین هزینه ها خط تولید نئوپان را مجدد بر مدار تولید قرار داده و در دو شیفت كاری با ظرفیت تولید ۶۰۰ ورق ممتاز در روز به روزهای آینده شركت امیدوار باشیم.

عباسی افزود: هم اكنون پیش بینی میگردد پس از تست اولیه طی روزهای آتی، واحد روكش ملامینه كه ارزش افزوده قابل توجهی برای شركت خواهد داشت به مراحل پایانی خود برسد و شاهد راه اندازی مجدد این واحد در كنار خط تولید نئوپان باشیم.

مدیرعامل شركت صنایع چوب اسالم با برشمردن مشكلات پیش روی این واحد تولیدی جهت تداوم روند تولید، كهولت تكنولوژی و ماشین آلات را عارضه واحد های تولیدی و صنعتی كشور خواند و توضیح داد: شركت صنایع چوب اسالم هم در طول سال هایی كه با افت و خیزهایی در حوزه تولید مواجه بوده، از این قاعده مستثنا نبوده، چونكه در مرحله رشد نسبت به بازار سنجی و نیازهای آینده و همین طور بروز رسانی و پیشگیری از فرسودگی دستگاه ها، توجه لازم صورت نگرفته تا جایی كه گاهی در سال های گذشته شاهد عدم توجیه اقتصادی در تولیدات شركت بودیم.

وی اضافه كرد: در كنار همه این عوامل نمی توان اعمال مدیریت صحیح و انگیزش های كارگری را نادیده گرفت چونكه عواملی بسیار مهم در امر تولید محسوب می شوند كه متأسفانه با عنایت به برخی نفوذها و دخالت های محلی شركت در شرایط غیرصنعتی و بیشتر سیاسی قرار داشت ولی امروز تمركز مجموعه پرسنل و مدیریت در جهت تولید معطوف شده است.

وی همدلی و اجماع مجموعه مدیریت شهرستان در رأس فرماندار تالش، اعضای شورای تأمین و پرسنل و اعتماد سهامداران به طرح های مدیریتی جهت بازتولید شركت را رمز موفقیت حاصله برشمرد و افزود: برای آنهایی كه از وضعیت شركت اطلاع داشتند شروع مجدد تولید امری غیرقابل باور است.

سعید عباسی با اشاره به این كار مهم در شرایط تحریم كشور و عدم نقدینگی، اشاره كرد: با عنایت به ظرفیت های مغفول مانده همچون نیروی انسانی جوان و توانمند، همدلی و اجماع مدیریت شهرستان یا مدیریت مهدوی(فرماندار تالش) كه با جلسات گوناگون اهتمام در رفع مشكلات داشتند، همین طور شورای تأمین شهرستان، معاونت محترم هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان و سایر مسئولین استانی در كنار حمایت و اعتماد سهامداران این اتفاق میمون حاصل شد.

وی با اشاره به كاهش معوقات پرسنل شركت به دو ماه، ابراز امیدواری كرد كه با شروع روند تولید بتوانیم به تعهدات خود نسبت به پرسنل عمل نماییم.

مدیر عامل شركت صنایع چوب اسالم با اشاره به حمایت های شركت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی «شستا» از شركت صنایع چوب اسالم در طول سال های گذشته به لزوم اعتماد سازی در نزد سهامداران تاكید داشت و عنوان كرد: در طول دو پارسال كه فعالیت های شركت در حالت عمدتاً تعطیلی و نیمه تعطیلی بوده و همین طور با وجود طلب حدود 20 میلیاردی و عدم اعتماد به مجموعه، سهامداران و هلدینگ صنایع عمومی به نمایندگی از دولت خودرا ملزم به پرداخت حقوق و مزایای پرسنل دانسته و در طول ۵ ماهه مدیریت جدید با پیگیری های انجام شده، شاهد پرداخت ۶ حقوق معوق به مجموعه پرسنل بودیم.

وی با اشاره به مشكلات پیش روی این واحد تولیدی در تأمین مواد اولیه از استفاده ظرفیت مشاركت بخش خصوصی جهت این مهم و سرمایه در گردش آگاهی داد و اظهار داشت: تأمین مواد اولیه در شهرستان و استان به سختی صورت می گیرد خصوصاً در ضمن سال های اخیر با عنایت به ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های شمال به همین جهت اهتمام داشتیم از ظرفیت بخش خصوصی هم به جهت توان شناسایی بازار چوب و سرمایه در گردش استفاده نمائیم.

وی اضافه كرد: از همین تریبون اعلام می نماییم كه حاضر هستیم ظرفیت های بالقوه شركت را در اختیار بخش خصوصی و شركت های دانش بنیان قرار دهیم تا به اقتصاد و توسعه و افزایش اشتغال در این صنعت قدیمی منطقه كمك نماییم.

عباسی درانتها توسعه خط مبلمان، اورهال و بهره گیری از كوره خشك كن و راه اندازی واحد تولید چسب و حضور در ماركتینگ چوب از راه واردات چوب آلات مورد نیاز صنایع سلولوزی كشور با عنایت به وجود تكنولوژی تقطیر و سم زدایی چوب در شركت و همین طور استفاده از سایر زیرساخت های موجود در شركت از برنامه آتی برشمرد و اشاره كرد: از «دكتر سالاری» استاندار گیلان كه اهمیت ویژه ای به بحث تولید و اشتغال دارند، خواهشمند هستیم تدابیری در جهت تسهیل در رفع موانع تولید این واحد صنعتی داشته باشند.

وی افزود: همانطور كه تا به امروز باز عنایت و توجه مسئولان استانی و شهرستانی شامل حال ما بوده است با این وجود انتظار داریم شرایطی را در جهت حل مشكل شركت با سازمان امور مالیاتی كه به سبب بدهی مانع از ثبت هیأت مدیره و در نتیجه عدم برخورداری از تسهیلات رونق صنعت به شركت صنایع چوب اسالم گشته اند را میسر و تسهیل كنند.

به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، شركت صنایع چوب اسالم (سهامی خاص) با مساحتی حدود پانصد هزار مترمربع در منطقه اسالم واقع در جاده انزلی به تالش و آستارا در دامنه گسترده جنگل های زیبا و منحصر به فرد راشستان تالش در دهه 1340 با استفاده از تكنولوژی كانادایی در زمینه استحصال و تبدیل گرده بینه ها و چوب آلات جنگلی تأسیس و با عنایت به وجود مواد اولیه بسیار مرغوب در منطقه به مرور با اجرای طرح های توسعه و استفاده از تكنولوژی كشورهای اروپایی نسبت به تولید و عرضه فرآوردهای چوبی و مبلمان اقدام نمود.

صنعت قدیمی چوب اسالم از 6 دهه گذشته با هویت مردم منطقه تالش گره خورده و آمد و شد كارگران برای مردم بخش اسالم جزو نستالژیك ترین خاطرات شمرده می شود.

این شركت چندی قبل به صورت رسمی از طرف شركت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی بعنوان سهام دار اصلی شركت صنایع چوب اسالم، این واحد تولیدی در ردیف شركت های زیان ده و قابل فروش به بخش خصوصی قرار گرفته بود كه با عنایت به آغاز روند تولید در ضمن مدیریت جدید تابحال پروژه واگذاری به تعلیق درآمده است.


1397/10/05
14:20:58
5.0 / 5
4547
تگهای خبر: آستارا , زمین , شمال , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg