شمال برگ ShomalBarg.ir
فرماندار رودسر عنوان كرد

احیای قلعه باستانی بندبن قاسم آباد

احیای قلعه باستانی بندبن قاسم آباد

به گزارش شمال برگ از گیلان فرماندار رودسر با اعلان اینكه قلعه بندبُن قاسم آباد بعنوان آثار باستانی قابلیت احیا دارد، اظهار داشت: این اثر باستانی می تواند مانند قلعه رودخان یك قطب گردشگری برای استان و شهرستان باشد.


حسین اسمعیل پور امروز در مراسم رونمایی از لوح ثبتی کوه سماموس، اظهار نمود: برای حفظ این اثر طبیعی برنامه هایی تعریف شده که با همکاری محیط زیست، منابع طبیعی، بخشداری و اداره کل ورزش و جوانان در دستورکار قرار دارد.
فرماندار رودسر اضافه کرد: به دنبال اثر گذاری مکتوب در حوزه سماموس هستیم و در این راستای فراخوانی هم اعلام شده تا کسانی که عکس، شعر، مقاله، تحقیق و... مربوط به سماموس کار کرده اند برای ما ارسال نمایند تا در یک کتاب جمع آوری شود.
وی افزود: معتقدم هنرهای بومی برخواسته از تعامل قیل و قال، اندیشه و خیال، مشیت و معیشت، دنیا و دین هستند که منجربه خلق آثار فاخر می شوند و ریشه در فرهنگ و تمدن مردم دارند.
اسمعیل پور با اعلان اینکه چادرشب بافی قاسم آباد یک اعتبار جهانی برای شهرستان رودسر است علاوه بر این دیگر آثار صنایع دستی هم در شهرستان وجود دارد که در صورت احیا، قابلیت تجاری سازی و عرضه در بازارهای داخلی و خارجی را دارند، اظهار داشت: حالا برای جذب توریست پروژه سنگفرش کردن میدان تا میدان را در دست داریم که با اجرای آن بافت شهر به بافت قدیمی و کهن بر می گردد.
فرماندار رودسر اظهار داشت: قلعه بندبُن قاسم آباد بعنوان آثار باستانی قابلیت احیا دارد و می تواند مانند قلعه رودخان ظرفیت گردشگرپذیری برای استان و شهرستان باشد پس در این صورت برآوردهای لازم توسط کارشناسان و باستان شناسان میراث صورت گیرد، ما آمادگی تخصیص ردیف اعتباری برای احیای این اثر باستانی را داریم.
وی با اشاره به اینکه قلعه گردن هم نیاز به رسیدگی دارد، بیان کرد: احیای بافت ساختمان های میراثی و نیازمند تغییر کاربری در رودسر زیاد است که نیاز به کار کارشناسی در میراث داریم.
منبع:

1399/03/22
20:29:00
5.0 / 5
3168
تگهای خبر: باستانی , صنایع , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg