شمالبرگ ShomalBarg.ir

جزییاتی از سلاح های بیولوژیكی كه تابحال ساخته شده اند

جزییاتی از سلاح های بیولوژیكی كه تابحال ساخته شده اند

به گزارش شمال برگ مازندران عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه مازندران اظهار داشت: در تاریخ ایران و جهان سلاح بیولوژیكی بعنوان یك عامل عمل كرده است و صحنه یك جنگ و موازنه نظامی را تغییر داده است.


امامعلی شعبانی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: سلاح بیولوژیکی تعاریف گوناگونی دارد که می توان اینطور بیان کرد؛ سلاح بیولوژیکی موجودات زنده ای هستند از باکتری ویروس یا سم که به منظور کشتن یا ایجاد بیماری در انسان، گیاه یا حیوان به کار می رود.
وی خاطرنشان کرد: در مورد انواع این سلاح گفته شده که یک سری میکروسکوپی هستند مثل باکتری ها و قارچ ها و مهم ترین شکل آن آلوده کردن آب و غذا است و افرادی در قلعه یا دژ محصور می شدند و بیماری هایی مثل وبا و طاعون با استفاده از مواد سمی مورد استفاده قرار می دادند.
عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه مازندران در مورد علل استفاده از سلاح های بیولوژیکی بیان نمود: در درجه نخست سلاح های بیولوژیکی قدرت کشندگی بالا و گسترده دارند، حجم مرگ و میر بسیار بالاست، تاثیرات روانی بسیار بالا دارد، هر دسته نظامی که از این سلاح استفاده می نماید می تواند روحیه طرف مقابل را تحت تأثیر قرار داده و تضعیف کند، قدرت تخریبی سلاح بیولوژیکی بسیار بالاست هم نسبت به حیات بشر و انسان و هم نسبت به محیط زیست این خود یک عامل است.
شعبانی اظهار نمود: عامل به کارگیری سلاح های بیولوژیکی مشخص نیست؛ سلاح بیولوژیکی نامرئی و بطور قطع باعث غافلگیری می شود که این خود یک عامل است؛ علاوه بر آن سلاح بیولوژیکی، هولناک است که باعث رعب و وحشت می شود.
وی در مورد پیشینه سلاح بیولوژیک تصریح کرد: استفاده از سلاح های بیولوژیکی گذشته ای به قدمت تاریخ بشر دارد این مساله که گاهی تلفات انسانی وارده از راه کاربرد سلاح بیولوژیکی بسیار بیشتر از یک جنگ مستقیم بوده و یک واقعیت تاریخی است.
عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه مازندران با اشاره به این که نمونه ها و مصداق های ثبت شده در تاریخ بسیار زیاد است، اضافه کرد: آلوده کردن چاه های آب به وسیله لاشه حیوانات یا جسد سربازانی که به طاعون یا وبا مبتلا بودند یک امر شایع بوده است و یا پرتاب کردن جسد فرد مبتلا به طاعون یا وبا به قلعه یا قشون طرف مقابل، این کار هم تلفات انسانی داشته و هم مقاومت طرف مقابل را کاهش داده است.
شعبانی افزود: علاوه بر این مسموم کردن خیلی از چهره های شاخص با استفاده از سلاح های بیولوژیکی در طول تاریخ شاهد می باشیم، در تاریخ هستند هزاران نفر از سلاطین و وزرا که با استفاده از سم و مسمومیت حذف فیزیکی شدند، حتی برخی از پیشوایان دینی و امامان ما به وسیله سم به شهادت رسیدند.
وی خاطرنشان کرد: نوع دیگر استفاده از سلاح ها سمی کردن تیر یا نیزه است که می توان به نمونه های بسیاری اشاره نمود، در تاریخ فقه و شیعه استفاده از سلاح شیمیایی منع شده است، سخنانی از شیخ طوسی و نوشته هایی از "کلینی" داریم که استفاده از سلاح بیولوژیک را با استفاده از آیات قرآنی منع کردند.
عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه امروزه مبحث کرونا به لحاظ امنیتی، سیاسی و نظامی یک مساله مهم می باشد، خاطرنشان کرد: این تحلیل که کرونا بعنوان سلاح بیولوژیک از جانب دولت ها مورد استفاده قرار گرفته طرفداران بسیار جدی دارد و تاریخ بر این امر گواهی دارد.1399/03/13
13:45:53
5.0 / 5
2447
تگهای خبر: مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg