شمال برگ ShomalBarg.ir
استاد دانشگاه گیاهان دارویی:

تنها روزی یك فنجان دمنوش بنوشید

تنها روزی یك فنجان دمنوش بنوشید

شمال برگ: یك كارشناس كشاورزی اظهار داشت: جهت استفاده از گیاهان دارویی باید حد اعتدال رعایت شود؛ همه دمنوش ها باید به اندازه كافی نوشیده شود و استفاده بیش از حد آنها می توان برای بدن خطرناك باشد.


سهیلا مراد پور در گفت وگو با ایسنا با اشاره به پیشینه استفاده از گیاهان دارویی در ایران اظهار نمود: در گذشته طبیبان و حكیمان با استفاده از گیاهان دارویی به طبابت مردم می پرداختند و مانند عصر حاضر داروهای شیمیایی و عوارض ناشی از آن وجود نداشت.
وی به تفاوت عوارض گیاهان دارویی و شیمیایی اشاره نمود و اظهار داشت: زمان درمان در داروهای شیمیایی كوتاه بوده اما عوارضی كه به جای می گذارد بسیار بیشتر از گیاهان دارویی است.
این كارشناس كشاورزی با تاكید بر اینكه جهت استفاده از گیاهان دارویی باید حد اعتدال رعایت شود اضافه كرد: همه دمنوش ها باید به اندازه كافی نوشیده شود و در صورتیكه بیش از حد استفاده گردد خطرناك می باشد، چونكه تولید مواد سمی می كند بدین سبب روزی یك فنجان دمنوش كفایت می كند.
مرادپور اشاره كرد: از آن جایی كه علم گیاهان دارویی آن گونه كه باید و شاید برای خانواده ها شناخته شده نیست بنا بر این هنوز آن طور كه لازم است خواص آنرا نمی دانند و بر این واقف نیستند كه این گیاهان چه اثرات مثبتی در درمان و پیشگیری بیماری ها دارند.
وی با تاكید بر اینكه مسئولان رده بالای كشور خصوصا در حوزه بهداشت و درمان باید فرهنگ استفاده از گیاهان دارویی را در میان مردم جا بیندازند، تصریح كرد: به سبب شناخت بیشتر مردم در مورد طب گیاهی باید گیاهان دارویی بعنوان یك رشته در تعداد بیشتری از دانشگاه ها گنجانده شود.
این استاد دانشگاه گیاهان دارویی و كشاورزی در مركز آموزش سلمان شهر با اشاره به بهبود و استقبال از گیاهان دارویی طی چند پارسال اظهار داشت: هم اكنون تعداد بیشتری از دانشجویان و یا فارغ التحصیلان رشته كشاورزی به سمت گیاهان دارویی رفته اند و با راه اندازی عطاری و عرق گیری به تحقیق در مورد گیاهان دارویی می پردازند. در مجموع 8000 گونه گیاهی وجود دارد كه 2500 گونه آن گیاه دارویی است و نزدیك به 2000 گونه در مناطق شمالی كشور خصوصا مازندران رشد پیدا می كند.
وی با اشاره به اینكه بخش كجور نوشهر استعداد زیادی در رشد گیاهان دارویی دارد، تصریح كرد: گرایش به داروهای گیاهی و طب سنتی در مازندران و همدان نسبت به سایر استان ها بیشتر بوده و این گرایش روزبه روز خصوصا در ارتفاعات و روستاها در حال افزایش می باشد.1397/09/30
14:04:41
5.0 / 5
4450
تگهای خبر: رشت , شمال , كشاورزی , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg