شمال برگ ShomalBarg.ir

پیشبینی افزایش كمیت و كیفیت برنج گیلان در سال آتی

پیشبینی افزایش كمیت و كیفیت برنج گیلان در سال آتی

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان رئیس سازمان جهاد كشاورزی گیلان اظهار داشت: انجام اقداماتی همچون رعایت تقویم زراعی و استفاده كشاورزان از بذر گواهی شده، می تواند در افزایش كمیت و كیفیت برنج سفید در گیلان در سال آتی موثر باشد.


علی درجانی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه بذرگواهی شده نقش مهمی در افزایش محصول برنج دارد، اظهار داشت: سال جاری ۱۷۰۰ تن بذر مادری و گواهی شده در استان توزیع شده است این در حالیست كه سال قبل ۱۲۰۰ تن بذر در میان كشاورزان توزیع شده بود.
وی با اشاره به اینكه این بذرها شامل انواع ارقام برنج بومی و پرمحصول هاشمی، خزر، گیلانه و سایر ارقام است، اضافه كرد: پیشبینی می شود، افزایش توزیع بذرگواهی شده منجر به افزایش پنج تا ۱۰ درصدی تولید برنج سفید استان گیلان شود.
درجانی افزود: بذرگواهی شده یكنواخت و عاری از علف های هرز است و بنابراین علاوه بر كمیت، كیفیت برنج استان را هم ارتقا می دهد.
وی تصریح كرد: بذرگواهی شده در همه شهرستان های گیلان در حال توزیع است و میزان بذر موجود سطحی برابر ۳۳ هزار هكتار را پوشش خواهد داد.
رییس سازمان جهاد كشاورزی گیلان افزود: این بذرها توسط چهار شركت، دو تولید كننده دولتی و خصوصی و با نظارت سازمان جهاد كشاورزی، مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تولید و عملیات فرآوری و بوجاری آن انجام شده است.
وی با تاكید بر اینكه رعایت تقویم زراعی از جانب كشاورزان هم در افزایش تولید برنج استان موثر است، خاطرنشان كرد: افزایش درآمد كشاورزان یكی از اولویت های كاری سازمان جهاد كشاورزی است و افزایش كمیت و كیفیت برنج شالیكاران كمك شایانی به ارتقای درآمد خانوارهای روستایی استان می كند.1398/12/11
20:52:09
5.0 / 5
3743
تگهای خبر: تولید , شركت , كشاورزی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg