شمال برگ ShomalBarg.ir
معاون فرهنگی هنری سپاه مازندران مطرح كرد

وضعیت نگران كننده نرخ پائین موالید در مازندران

وضعیت نگران كننده نرخ پائین موالید در مازندران

به گزارش شمال برگ ایسنا/مازندران معاون فرهنگی هنری سپاه مازندران اظهار داشت: این استان از لحاظ میزان نرخ تولد و باروری در مقایسه با سایر استان های كشور بعد از استان گیلان در پایین ترین رتبه قرار دارد و متاسفانه از لحاظ تك فرزندی و كوچك بودن خانواده نیز مازندران از رتبه های بالای كشور است.


احسان آهنگر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به وضعیت جمعیتی حاكم بر كشور، تذكرات گوناگون و موكد مقام معظم رهبری، هشدارهای بین المللی ومتخصصین داخلی و با اشاره به لطمه هایی كه در ادامه اجرای سیاست تحدید نسل گریبان گیر كشور و این استان شده و آینده كشور را به مخاطره انداخته است، اظهار نمود: معاونت فرهنگی هنری سپاه مازندران در سال ۹۷ جلسات مختلفی را در این خصوص برگزار كرد و برای پیشگیری از روند صعودی كاهش جمعیت هیئت اندیشه ورز را بمنظور بررسی همه جانبه وضعیت استان تشكیل داده است.
وی خاطرنشان كرد: به علت اهمیت بعد فرهنگی بعنوان بخش زیربنایی سیاست افرایش جمعیت، نتیجه جلسات هیئت اندیشه ورز، اجرای طرحی با عنوان "طرح فرهنگی افزایش جمعیت" در مازندران بوده است.
معاون فرهنگی هنری سپاه كربلا مازندران با اشاره به اینكه طرح فرهنگی افزایش جمعیت در سال ۹۸ به صورت پایلوت و متمركز در ۸ شهرستان تحت نظارت دبیر استانی طرح در حال انجام می باشد، اظهار داشت: گروه های مردم نهاد مختلف و دغدغه مند شناسایی و به جهت اجرای طرح فرهنگی افزایش جمعیت با ما همكاری می كنند.
آهنگر تصریح كرد: هدف از اجرای این طرح فرهنگی، بیان ثمرات و نتایج مثبت افزایش جمعیت (برای فرد، جامعه و كل كشور) در ابعاد گوناگون و همین طور تبیین تبعات كاهش جمعیت و سالمندی كشور است.
وی در مورد گام بعدی اجرائی این طرح در مازندران اضافه كرد: با شناسایی و تشكیل شبكه ای از مدرسین و نخبگان و فعالیت در چارچوب های سخنرانی و تدریس در كارگاه، دوره، همایش و حضور در اجتماعات مختلف بمنظور آگاهی بخشی، حساس سازی و همین طور آمادگی و پذیرش ذهنی آحاد مردم تشكیل شد.
معاون فرهنگی هنری سپاه مازندران در مورد نحوه آموزش مدرسین اظهار نمود: بمنظور توانمند سازی مدرسین در سال ۹۸ برنامه ریزی هایی صورت گرفته است، مرحله اول توانمندسازی به صورت یك روزه در مهرماه انجام شد و مرحله دوم درآستانه طلیعه دهه مبارك فجر انقلاب اسلامی، در۱۰ و ۱۱ بهمن ماه به صورت تخصصی تر و در ۲ روز با حضور ۵ تن از اساتید برجسته و ممتاز كشور و با حضور قریب به ۶۰ نفر از مدرسین شهرستان ها(نخبگان و سخنوران) در شهرستان بابلسر انجام شده است.
آهنگر با اشاره به اینكه ما با كلیه اعضاء شبكه مدرسین در استان علاوه بر فضای حقیقی بوسیله فضای مجازی در ارتباط هستیم، بیان كرد: در این شبكه علاوه بر خوراك دهی، تبادل اطلاعات، به روز رسانی مطالب و همین طور نظارت و هدایت بر اعضاء، با اساتید برجسته قم و تهران هم در جهت پاسخگویی به شبهات احتمالی اعضاء ارتباط گرفته و از تخصص و دانش آنها در این حوزه استفاده خواهد شد.
آهنگر خاطرنشان كرد: با عنایت به این كه جمعیت جوان مهم ترین مولفه اقتدار و ثروت هر كشور است بدین سبب از دستگاه های در رابطه با افزایش جمعیت انتظار می رود با هم افزائی و تسهیل شرایط فرزندآوری برای خانواده ها، كمك به اجرای سیاست های تشویقی و گسترش و توزیع فعالیتهای رسانه ای در باب افزایش جمعیت، مانع به وجود آمدن بحران سالخوردگی و پیری جمعیت كشور در سال های آینده شود و امیدوارم شاهد جمهوری اسلامی جوان، مقتدر، فعال و كارآمد باشیم.
منبع:

1398/11/15
22:29:57
5.0 / 5
4800
تگهای خبر: گیلان , مازندران , نور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg