شمالبرگ ShomalBarg.ir

كتابخانه عمومی قلم چی روستای زاغمرز شهرستان بهشهر راه اندازی شد

كتابخانه عمومی قلم چی روستای زاغمرز شهرستان بهشهر راه اندازی شد

شمال برگ: ایسنا/مازندران كتابخانه عمومی قلم چی روستای زاغمرز شهرستان بهشهر با حضور مدیركل اداره كل كتابخانه های مازندران، خیّر دكتر كاظم قلم چی، جمع كثیری از اهالی این روستا، مسئولین استانی و شهرستانی راه اندازی شد.


جمال ابوطالبی عبدالملكی دبیر شورای اسلامی زاغمرز در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: به دنبال پیگیری های چندین ساله شورای اسلامی زاغمرز سرانجام تلاش ها به بار نشست و كتابخانه عمومی زاغمرز مزین به نام قلم چی (خیّر بزرگ كشور و مدیر عامل بنیاد موقوفه علمی آموزشی قلم چی) در زمینی كه با كمك و هدایای اهالی فرهنگ دوست و شورای اسلامی و دهیاری این روستا خریداری شده بود، راه اندازی شد.
وی اشاره كرد: این روستای بزرگ مازندران دارای پتانسیل های بی شماری از جهات مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی بوده كه حضور موسسات و نهادهای بزرگ ملی همچون بندر بزرگ تجاری امیرآباد، نیروگاه برق شهید سلیمی نكا و شركت های بزرگی همچون صدرا و حفاری شمال و پایانه نفتی و نیز ذخیرگاه بین المللی میانكاله تنها قسمتی از ظرفیت های بی شمار این روستا است.
دبیر شورای اسلامی زاغمرز اشاره كرد: از سال ها پیش شورای اسلامی زاغمرز با فروش كتابخانه سابق در صدد راه اندازی كتابخانه عمومی و مدرن و امروزی بر آمده بود كه خوش بختانه با كمك های خیرین محلی و بومی زمین مورد نظر در نقطه ای مناسب كه محل تمركز چندین مدرسه و دبیرستان پسرانه و دخترانه بود در خیابانی كه نام زیبای فرهنگ را بر خود داشت خریداری و با اختصاص بودجه از طرف اداره كل كتابخانه های عمومی استان و نیز كمك مالی خیر كاظم قلم چی این امر به سرانجام رسید.
ابوطالبی در مورد وضعیت این كتابخانه بیان كرد: این كتابخانه شامل بنایی با مساحت ۲۹۰ متر مربع در دو طبقه ساخته شده است كه شامل بخش كودك، سالن مطالعه خواهران و برادران به‏صورت مجزا، نمازخانه، سرویس بهداشتی و قسمت نگهداری كتاب های نفیس است.
وی اظهار داشت: تابحال حدود 2 هزار جلد كتاب از طرف سازمان اسناد ملی كشور و ۴۰۰ جلد از طرف كتابخانه های شهرهای همجوار و تعداد قابل توجهی توسط اهالی زاغمرز به این مركز فرهنگی اهدا شده است.
دبیر شورای اسلامی زاغمرز عنوان كرد: مجموعا حدود ۶۰۰ میلیون تومان توسط دكتر قلم چی و نهاد كتابخانه های عمومی كشور جهت ساخت این مركز فرهنگی هزینه شد.
آرزو ولی پور رئیس اداره كل كتابخانه های عمومی مازندران در ادامه اظهار داشت: شما جوانان و نوجوانان این روستا نباید كتابخانه را خالی بگذارید و با عضویت خود در كتاب خانه جدید الاحداث از موقعیت به وجود آمده بهره مند شده و آینده كشور را بسازید.
وی اشاره كرد: پیشینه فرهنگی و فرهنگ دوستی روستای زاغمرز و استقبال خوبی كه امروز از جانب مردم این روستا شاهد می باشیم، نشان میدهد كه انتخاب این نقطه از كشور برای راه اندازی كتابخانه عمومی و هزینه كردن برای این منظور اقدامی بجا و سزاوار بوده است.
مدیركل كتابخانه های عمومی مازندران بیان كرد: پیگیری های بسیاری توسط اعضاء محترم شورای اسلامی زاغمرز و مسئولین محلی و شهرستانی جهت انجام این اتفاق مبارك صورت گرفت كه همه شایسته تقدیر و تشكر است.
كاظم قلم چی یكی از خیرین كشور در ادامه با اشاره به اینكه من خود با رنج و زحمت بسیار زندگی و سختی های بسیاری كشیده ام، اظهار داشت: به خواست خداوند متعال و تلاش شبانه روزی به جایگاهی رسیدم كه بتوانم مدارس، آموزشگاه ها و كتابخانه های بسیاری بسازم تا دانش آموزان و دانش جویان و اهل علم و دانش در اقصی نقاط ایران به ویژه مناطق محروم از این مكان ها استفاده كنند و امروز كه اینجا هستم بسیار خوشحالم كه این اتفاق رقم خورده است.
وی تصریح كرد: در گذشته بیشتر رتبه های تك رقمی كنكور سراسری كشور از پایتخت و تهران بودند حال آنكه در سال های اخیر با وجود شعبات گوناگون بنیاد علمی آموزشی قلم چی و راه اندازی آموزشگاه ها و مدارس و كتابخانه ها در سراسر كشور و در كوچك ترین شهرها شاهد آن هستیم كه این جایگاه رفیع به شهرستان ها و حتی شهرها و روستاهای كوچك اختصاص داده شد و این جای بسی خرسندی است.
منبع:

1398/10/29
15:44:49
5.0 / 5
5111
تگهای خبر: اقتصادی , خرید , زمین , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg