شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون اقتصادی وزیر كشور:

تالاب انزلی در معرض خطر جدی است

تالاب انزلی در معرض خطر جدی است

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان معاون اقتصادی وزیر كشور اظهار داشت: باید اقدامات برای كاهش روند تخریب تالاب انزلی كه در معرض خطر جدی نابودی است، شتاب بیشتری بگیرد.


بابك دین پرست شامگاه گذشته در نشست بررسی وضعیت تالاب انزلی كه با حضور مسؤلان گیلان در وزارت كشور برگزار شد، بر اهتمام همه دستگاه ها برای كاهش روند تخریب و احیای تالاب انزلی تصریح كرد و اظهار داشت: تالاب انزلی در معرض خطر جدی نابودی است و شرایط بحرانی دارد و تمامی نهادها و سازمان های مرتبط در این عرصه، باید با نگاهی ملی، در كنار هم تلاش كنند تا از روند تخریب بیشتر این تالاب بین المللی جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینكه مسؤلان مربوطه باید از هرگونه تغییر كاربری یا پیشروی در اراضی تالاب انزلی جلوگیری نمایند اضافه كرد: ضروریست محدوده، بستر و حریم آبی تالاب در اسرع وقت تعیین تكلیف شود و اقدامات دستگاه های اجرایی برای نجات تالاب بین المللی انزلی شتاب بیشتری بگیرد.
دین پرست از استاندار گیلان خواست در مدت ۱۰روز، با همكاری دستگا های مسئول نسبت به تهیه و عرضه برنامه های بلند مدت، میان مدت و كوتاه مدت، برای كاهش روند تخریب و نابودی تالاب انزلی و برنامه ریزی مناسب و موثر برای بازسازی و احیای آن اقدام نماید.
معاون وزیر كشور با انتقاد از كاهش عمق آب تالاب انزلی در سال های اخیر اظهار داشت: عمق تالاب در مقابل دیدگان مسؤلان ملی و استانی از ۱۲متر، در بهترین شرایط به كمتر از یك متر تنزل یافته و همه مسؤلان دستگاه های ملی و استانی در مورد وضعیت كنونی تالاب و اقداماتی كه برای نجات آن باید صورت بگیرد، مسئول و پاسخگو هستند و باید با متخلفان، تعلل كنندگان و صدمه زنندگان به تالاب در هر حوزه ای برخورد شود.
دین پرست تصریح كرد: استانداری گیلان موظف است، تكالیف قانونی دستگاههای مسئول را برای حفاظت از تالاب و احیای آن بدقت تعیین و با هرگونه تصرفات غیرقانونی، ورود پساب و فاضلاب به تالاب، تخلفات حوزه آبخیزداری و موارد دیگر، طبق قانون برخورد و تعلل كنندگان را به مراجع قانونی معرفی نماید.
وی خاطرنشان كرد: باید تمامی شرایطی كه می تواند بر روند تخریب تالاب اثر بگذارد، به دقت و با حضور متخصصان و كارشناسان بررسی شود و از هرگونه اقدامی كه باعث صدمه بیشتر به این تالاب می شود، جدا جلوگیری شود.
معاون وزیر كشور در مورد تهدید سنبل آبی هم با اشاره به لزوم تامین تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با این تهدید زیست محیطی اضافه كرد: برای حل این مشكل باید مجموعه دستگاه های دولتی مستقر در انزلی با كمك سازمان های مردم نهاد برای پاكسازی تالاب اقدام جدی انجام دهند.1398/10/04
14:26:46
5.0 / 5
4613
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg