شمال برگ ShomalBarg.ir
یك مسئول:

بازار فرش دست باف گیلان در حال گسترش است

بازار فرش دست باف گیلان در حال گسترش است

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان رئیس اداره فرش سازمان صمت گیلان اظهار داشت: بازار فرش های دست باف استان به سبب كیفیت مطلوب رو به گسترش است.


مجتبی مهری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه گیلان ۱۴هزار نفر بافنده فرش دستباف دارد كه ۹۰درصد این جمعیت را بانوان تشكیل می دهند، اظهار داشت: در گیلان علاوه بر اینكه زنان روستایی در بافت فرش دست باف فعالیت خوبی دارند، زنان شهری نیز در این هنر صنعت نقش موثری ایفا می كنند.
وی با اشاره گسترش بازار فرش دست باف گیلان اضافه كرد: بافت فرش در خانه و كارگاه ها می تواند در ارتقای درآمد خانوارها و معیشت خانواده ها تحول مطلوبی ایجاد كند.
مهری با اشاره به اینكه آیتم های تشویقی نظیر بیمه قالیبافان و تسهیلات كم بهره در افزایش اشتغالزایی فرش دستباف گیلان موثر است، اشاره كرد: گیلان از استان های جوان رو به رشد در زمینه فرش دست باف است و الان فرش های بسیار باكیفیتی در گیلان بافت می شود.
وی اظهار داشت: بخش عمده گرایش بافندگان فرش دست باف به سمت و سوی فرش ابریشمی است، برای اینكه هم بازار مطلوبی دارد و هم بافندگان از فرش دست باف ابریشمی دستمزد بیشتری دریافت می كنند.
رییس اداره فرش سازمان صمت گیلان با اشاره به اینكه كیفیت فرش دست باف گیلان به هیچ وجه كمتر از استان های فرش خیز كشور نیست، اشاره كرد: اغلب فرش های دستباف گیلان با برند فرش های دیگر استان ها به فروش می رسد و باید در این خصوص برای برندسازی فرش گیلان اقدامات لازم صورت گیرد.
وی اشاره كرد: الان برای معرفی فرش دست باف گیلان با حمایت منطقه آزاد انزلی پنج طرح بر ۲۰تخته فرش در حال بافت است و بزودی از این فرش ها با عنوان برند گیلان رونمایی خواهد شد.
رئیس اداره فرش سازمان صمت گیلان، اضافه كرد: فرش هایی با موتیف و نقش های مخصوص گیلان مانند رشتی دوزی، چادرشب بافی، گل سوسن چلچراغ و... در گیلان در حال بافت است تا كیفیت فرش دست باف این استان به جهان معرفی شود.
مهری اظهار داشت: فرش دست باف به صورت قالی و قالیچه از بازارپسندی مطلوبی برخوردارست و خوشبختانه بتازگی به سبب اشباع بودن تابلو فرش ها، بافت فرش در استان به سمت قالی و قالیچه رفته است.
منبع:

1398/09/06
23:51:22
5.0 / 5
4470
تگهای خبر: رشت , زمین , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg