شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس پژوهشكده گیلان شناسی:

سنت های گیلان مبنای صنعت قرار نگرفته است

سنت های گیلان مبنای صنعت قرار نگرفته است

به گزارش شمال برگ ایسنا/گیلان رئیس پژوهشكده گیلان شناسی دانشگاه گیلان، موزه میراث روستایی را فرصتی بی نظیر برای معرفی تاریخ تمدنی گیلان دانست و متذكر شد: متاسفانه سنت را مبنای صنعت قرار ندادیم.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، سید هاشم موسوی در نشست «نقش گیلانیان در توسعه علم و فناوری» كه به مناسبت هفته ترویج علم در پژوهشكده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد، عامل جغرافیا را همچون مولفه های موثر بر تمدنسازی دانست و اظهار نمود: جغرافیاگرایی به خودی خود تعیین كننده نیست و نیاز به شرایط مساعد فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی دارد.
وی با اشاره به غنای جغرافیایی و اقتصادی منطقه، اضافه كرد: در گیلان ثروت طبیعی وجود دارد و تغییرات در چنین شرایطی ایجاد می شود.
رئیس پژوهشكده گیلان شناسی دانشگاه گیلان شیلات و ابریشم را جزو نخستین تولیدات صنعتی و صادراتی گیلانیان دانست و اشاره كرد: نخستین مدرسه در گیلان تاسیس شد و ۲۰ كشور در گیلان سفارتخانه داشتند. رئیس آموزش و پرورش رشت در سال ۱۳۴۰ اعلام نمود كه قادر هستیم برای مدارس سراسر ایران معلم بفرستیم.
موسوی با اشاره به اینكه گیلان جزو مراكز تمدنی ایران بوده است، اشاره كرد: برجستگان علمی گیلان همچون شیخ زاهد، حزین لاهیجی، كوشیار گیلانی، محمود بهزاد، حجت الاسلام شفتی، پرفسور سمیعی، استاد معین، سایه و... همچون مفاخر علمی و ادبی و دینی گیلان زمین هستند.
وی سنت های گیلان را موثرتر از عامل جغرافیا در تمدن سازی دانست و افزود: گیلان به واسطه مرز زمینی و كشتیرانی دروازه اروپا بود و اولین موسسات تمدنی همچون تئاتر و كتابخانه و داروخانه و... در گیلان شكل گرفته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان موزه میراث روستایی را فرصتی بی نظیر برای معرفی تاریخ تمدنی گیلان دانست و متذكر شد: معماری خانه های روستایی گیلان منحصر به فرد و مهندسی است، برای اینكه بدون استفاده از میخ مستحكم ترین خانه ها بنا شده، اما متاسفانه سنت را مبنای صنعت قرار ندادیم.
وی استفاده از حصیر را یكی از راهكارهای سازگاری مردم با رطوبت دانست و تصریح كرد: علم و فناوری در گیلان از جایی الگو نگرفته و نتیجه زندگی تجربی و همزیستی مردم این منطقه با طبیعت و جانوران است.
عباس پناهی، عضو هیئت علمی پژوهشكده گیلان شناسی دانشگاه گیلان نیز در ادامه، با اشاره به نقش مهم جغرافیا و معیشت در تاریخ سازی مردم گیلان، افزود: گیلانیان در مقایسه با مردم سایر مناطق در حوزه های مختلف فرهنگی و علمی و ادبی مبدع و مخترع بوده اند.
وی با اشاره به تاثیرگذاری گیلانیان بر فرهنگ و علم ایران، اظهار داشت: برخلاف دیدگاه عمومی، گیلان سرزمین مناسبی برای كشاورزی نبود، برای اینكه در مناطق خشك آبادی ها در اطراف یك رودخانه شكل گرفته، اما گیلان به واسطه تنوع جغرافیایی و جنگلی و تالابی سرزمین سختی بوده و زندگی كردن در گیلان نیاز به هنر بسیار داشت. یك گیلانی برای ادامه حیات باید با طبیعت كنار می آمد و پس ضریب هوشی در نحوه استفاده از جنگل و كوه و دریا بالا می رفت. یكی از رشته های كاری گیلانیان برای ادامه حیات نیز شكار كردن بود.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینكه مردم گیلان در حوزه دین نیز پیشتاز بودند، اظهار داشت: می توان گفت گیلان مهد تشیع است و گیلانیان پایه های سیاسی و اعتقادی سلسله صفویه را بنا كردند، اما تابحال موفق به ارائه یك كار منسجم برای بازگو كردن دستاوردهای فرهنگی و علمی گیلانیان نبوده ایم.
رضا علیزاده، عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان نیز، پرفسور بهزاد، كوشیار گیلانی، استاد معین و... را جزو مفاخر گیلان و ایران دانست و افزود: متاسفانه موفقیت های فردی در گیلان تبدیل به یك امر اجتماعی و سنت جمعی نشده است تا بتواند حلال مسائل و مشكلات گیلان باشد.
وی با اشاره به اینكه استقرار حكومت های مستبد و ناپایدار در منطقه همواره علم را در جایگاه پایین نگه داشته است، اشاره كرد: بحران های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی باعث شده نخبگان گیلان هیچگونه مشاركتی در امر حل مسائل و مشكلات بومی و محلی نداشته باشند.
این جامعه شناس ناهماهنگی منزلتی نخبگان را همچون عواملی دانست كه باعث شده علم گیلانیان در حوزه های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی دیده نشود و اظهار داشت: نخبگان چراغ های راه هستند و باید تلاش نماییم این موفقیت ها تبدیل به سنت شود تا بازتولید در نسل های آینده داشه باشیم.
منبع:

1398/08/21
22:22:15
5.0 / 5
4424
تگهای خبر: اقتصادی , تولید , رشت , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg