شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك مسئول عنوان كرد

افزایش حیوان گزیدگی در گیلان

افزایش حیوان گزیدگی در گیلان

شمال برگ: رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی گیلان از افزایش حیوان گزیدگی در گیلان آگاهی داد و اظهار داشت: 80 درصد حیوان گزیدگی ها توسط سگ های خانگی انجام می شود.


علیرضا رسایی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه بیماری هاری در اثر گزیده شدن توسط سگ، گربه، روباه، شغال و در بعضی نقاط جهان توسط خفاش آلوده به انسان انتقال می یابد، اظهار نمود: حیوانات علفخواری چون گاو و گوسفند ممكنست گرفتار بیماری شوند و این بیماری بوسیله این حیوانات به انسان انتقال یابد.
وی با تاكید بر اینكه بیماری هاری صد درصد كشنده است، اظهار داشت: همه كسانی كه توسط حیوانات اهلی و وحشی گاز گرفته می شوند، حتی اگر این گاز گرفتگی به صورت خراش سطحی باشد باید به مراكز درمان پیش گیری از هاری در اسرع وقت بازگشت كنند تا واكسن هاری را دریافت نمایند.
رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی گیلان اضافه كرد: در همه شهرستان های استان مراكز درمان پیش گیری از هاری فعال است.
رسایی با اشاره به اینكه در سال قبل شش هزار مورد حیوان گزیدگی در استان گزارش شده است، اظهار داشت: این افراد به مراكز درمانی بهداشتی استان جهت واكسینه شدن بازگشت كردند و موردی درباب مبتلاشدن به هاری گزارش نشده است.
وی با اشاره به اینكه در شش ماهه اول سال جاری چهار هزار و ۸۰۰ مورد حیوان گزیدگی در استان گزارش شده است، اظهار داشت: متاسفانه دو نفر بدلیل مبتلاشدن به بیماری هاری در استان جان خودرا از دست دادند.
۸۰ درصد حیوان گزیدگی ها توسط سگ های خانگی انجام می شود
رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی گیلان اشاره كرد: بیشترین حیوان گزیدگی در استان مربوط به سگ، گربه، گرگ، روباه، شغال بوده كه البته در بعضی حیوانات اهلی نیز دیده شده است.
رسایی با اشاره به اینكه ۸۰ درصد حیوان گزیدگی ها توسط سگ های خانگی انجام می شود، اظهار داشت: حیوان گزیدگی در گیلان رو به افزایش است و بیشترین گروه سنی كه گرفتار حیوان گزیدگی شدند افراد زیر ۲۰ سال هستند.
وی با اشاره به اینكه واكسن هاری انسانی به سبب گران بودن به صورت رایگان برای افراد تزریق می شود، اضافه كرد: واكسن هاری وارداتی است و بطور متوسط هزینه هر واكسن برای هر گزیدگی بیشتر از دو میلیون تومان برآورد شده است.
رسایی با تاكید بر اینكه باید همواره مورد توجه داشته باشیم كه حیوان گزیدگی مساوی با خطر مبتلاشدن به بیماری هاری است، اظهار داشت: افرادی كه نسبت به نگهداری سگ و گربه در خانه ها اقدام می كنند بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن هستند و باید واكسیناسیون را جدی بگیرند برای اینكه مهمترین راه انتقال هاری گاز گرفتگی و خراش توسط حیوانات است.
وی اشاره كرد: اگر فردی به ویروس هاری آلوده شد، باید فورا به مراكز درمانی بازگشت و واكسن هاری را تزریق كند. در این صورت امكان نجات از مرگ افزوده می شود.
پیشگیری از گزیدگی مساوی با مبتلا نشدن به هاری است
رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی گیلان درانتها با تاكید بر اینكه بیماری هاری بوسیله گزش حیوانات اهلی و وحشی سرایت می كند، اضافه كرد: بهترین روش پیشگیری این است كه خودرا در معرض گزیدگی این حیوانات قرار ندهیم و به عبارتی پیش گیری از گزیدگی مساوی با مبتلا نشدن به هاری است.
منبع:

1398/08/04
13:52:53
5.0 / 5
4917
تگهای خبر: گیلان , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg