شمال برگ ShomalBarg.ir
معاون سازمان محیط زیست:

منابع طبیعی مخالفتش با انتقال آب خزر را اعلام نكرده بود، راهی به جز انتقال آب وجود ندارد

منابع طبیعی مخالفتش با انتقال آب خزر را اعلام نكرده بود، راهی به جز انتقال آب وجود ندارد

به گزارش شمال برگ درحالی كه سازمان جنگل ها با انتقال آب از دریای خزر به فلات مركزی مخالف است، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: سازمان جنگل ها قبل از این مخالفت خویش را اعلام نكرده بود اما به هر حال بر مبنای ارزیابی های وزارت نیرو هیچ راهكار دیگری به جز انتقال آب از دریای خزر برای جبران خشكسالی فلات مركزی كشور وجود ندارد.به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، موضوع انتقال آب دریای خزر به فلات مركزی كشور برای اولین بار به صورت جدی در دولت نهم عنوان شد اما به علت انتقادات وارد شده به این طرح و نبود ارزیابی های زیست محیطی اجرای آن به تعویق افتاد تا اینكه بعد از گذشت حدود هفت سال حسن روحانی - رئیس جمهوری ایران - سال قبل اعلام نمود كه دولت آمادگی كامل برای انتقال آب دریای خزر را دارد. سازمان حفاظت محیط زیست هم همان زمان اعلام نمود كه این اقدام با رعایت ضوابط زیست محیطی اشكالی ندارد.

از سال قبل كه طرح انتقال آب دریای خزر به صورت جدی توسط رئیس جمهوری عنوان شد و كارشناسان بسیاری نسبت به تبعات زیست محیطی و اقتصادی آن اخطار دادند. عبدالرضا كرباسی - استاد محیط زیست دانشگاه تهران - كه طی دوره ای معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بود - در گفت و گو با ایسنا توضیح داده بود كه انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی ندارد. از جانب دیگر دریای خزر یك محیط بسته است و طی سال های اخیر به علل مختلف بخش بیولوژیك آن تا حد زیادی از بین رفته است و هر نوع تنش زیست محیطی دیگر برای این دریا می تواند سبب نابودی كامل این پهنه آبی شود.

اما با این وجود عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاطت محیط زیست - طی روزهای اخیر با انتقال آب دریای خزر به فلات مركزی كشور موافقت نمود. این تصمیم با مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران روبه رو شد. همچون علل مخالفت منابع طبیعی این بود كه بیشتر از ۱۱ كیلومتر از مسیر پیشنهادی انتقال لوله آب از جنگل های هیركانی عبور می كند. از جانب دیگر در طول مسیر پیشنهادی پنج ایستگاه پمپاژ در حوزه استان مازندران پیشبینی شده اما هیچگونه امكان مطالعه نقشه قابل بررسی برای نحوه انتقال نیروی برق به این ایستگاه ها در مناطق جنگلی داده نشده است.

در پاسخ به این اظهارات مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست – به ایسنا می گوید: یك خط لوله نفت در راه ری – نكا وجود دارد كه مقرر است انتقال آب دریای خزر به فلات مركزی هم از همین مسیر صورت گیرد ازاین رو مجوز سازمان حفاظت محیط زیست برای همین مسیر است و وزارت نیرو نمی تواند برخلاف مجوز ما عمل كند.

وی ادامه می دهد: ما همینطور از وزارت نیرو خواسته ایم كه اگر مقرر است خط انتقال برق در جنگل نصب كنند حتما باید از زیر جنگل این اقدام رخ دهد و مسیرهای خاكبرداری و مكانی كه مقرر است خاك به آن منتقل شود را به ما اعلام كنند.

تجریشی با اشاره به اینكه چنانچه وزارت نفت با انتقال آب از خط لوله نفت موافقت نكند مجوز سازمان حفاظت محیط زیست لغو می شود، خاطرنشان كرد: اگر قرار باشد درختی به صورت مثال برای ایستگاه پمپاژ قطع شود خود وزارت نیرو باید مجوز قطع درخت را از منابع طبیعی بگیرد. تجربه من نشان داده است كه منابع طبیعی در هیچ كدام از پروژه ها با قطع درخت مخالفت نمی كند و البته قبل از این به ما اعلام نكرده بودند كه با انتقال آب دریای خزر مخالف هستند.

به گفته تجریشی قانون این اجازه را به سازمان جنگل ها داده است كه در صورت موافقت با قطع درخت خسارت آنرا تعیین و بعد از دریافت خسارت مبادرت به درختكاری كند.

وی در ادامه با تایید این نكته كه پساب و شورآبه انتقال آب به دریای خزر منتقل می شود، می گوید: این فرآیند سبب شورتر شدن آب دریای خزر نمی گردد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در انتها در پاسخ به این پرسش كه آیا راهكارهای جایگزین و به صرفه تری برای جبران كمبود آب در نقاط خشك كشور وجود ندارد، توضیح می دهد: تمام این سوال ها را ما قبل از موافقت با انتقال از وزارت نیرو بعنوان متولی آب در كشور پرسیده ایم و وزارت نیرو به صراحت به ما پاسخ داد كه تمام راهكارهای جایگزین را بررسی نموده است اما هیچ راهكاری به جز انتقال آب از دریای خزر وجود ندارد ازاین رو محیط زیست نمی تواند اصرار كند كه وزارت نیرو راه دیگری را انتخاب نماید.1398/07/24
23:29:50
5.0 / 5
4713
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg