شمالبرگ ShomalBarg.ir
واكاوی حادثه سیل مازندران در گفت و گو با كارشناس مدیریت بحران:

استانداری هیچ برنامه ای در حوزه پیشبینی و پیشگیری ندارد

استانداری هیچ برنامه ای در حوزه پیشبینی و پیشگیری ندارد

به گزارش شمال برگ یك كارشناس مدیریت بحران اظهار داشت: استانداری مازندران هیچ برنامه ای در حوزه پیشبینی و پیشگیری مدیریت بحران نداشته و همین مساله علت اصلی وقوع مجدد سیل در غرب استان است.


رستم زوردی در گفتگو با ایسنا، از مبحث نظارت مستقیم و رعایت نكردن آن سخن گفت و اظهار نمود: مازندران طی ۲ سال قبل بدترین خسارات را در مبحث سیل تجربه كرده و بلافاصله پس از سیل درگیر مراحل بازسازی شده است، در صورتی كه استانداری هیچ طرح و برنامه ای در حوزه پیشبینی و پیشگیری مدیرت بحران ندارد.
وی با یادآوری اینكه مبحث مدیریت بحران شامل چهار بخش است كه ۲ بخش آن به فعالیت های قبل از بحران و ۲ بخش دیگر به اقدامات بعد از بحران می پردازد، خاطرنشان كرد: به ترتیب اجرا، مراحل پیشبینی و پیشگیری شامل اقداماتی است كه باید پیش از وقوع حوادث انجام گیرد و فازهای مقابله و بازسازی شامل فعالیت های بعد از بحران است.
این كارشناس مدیریت بحران با اشاره به اینكه باید در حوزه های پیشبینی و پیشگیری در چند جبهه وارد عمل شد و اقدامات دستگاه های اجرایی را تماما معطوف ۲ بخش پسا بحران دانست، تصریح كرد: استانداری در بازه زمانی یكساله بعد از وقوع سیل تمام همّ و غم، وقت و اعتبارات خویش را خرج مباحث مقابله و بازسازی مانند ترمیم پل های تخریبی و رودخانه های استان كرد.
زرودی تصریح كرد: طی این مدت هیچ برنامه و دستورالعملی برای دستگاه های اجرایی، شهرداری ها، دهیاری ها و دستگاه های خصولتی از جانب استانداری در خصوص اقدامات پیشگیرانه ابلاغ نشد.
وی از فرصت مناسب و مقتضی برای انجام اقدامات در تمامی حوزه های مدیریت بحران یاد كرد و اظهار داشت: در فصول بهار و تابستان مجال كافی برای اقدامات پیشگیرانه مانند پاكسازی و لایروبی انهار و شناسایی نقاط حادثه خیز وجود داشت اما وقتی تمام دغدغه استان در حوزه مقابله بوده و در بخش پیشبینی حركتی انجام نگیرد، بالطبع نتیجه چیزی جز این نخواهد شد.
این كارشناس مدیریت بحران بیان كرد: استانداری تا چه اندازه سازمان منابع طبیعی را برای درختكاری در مناطق بالادست بسیج كرد، در مناطق بالادست چه تعداد رسوب گیر راه اندازی شد، چقدر هزینه و سرمایه برای مطالعه در حوزه های آبخوان داری و آبخیزداری خرج شد و چه اقداماتی در این خصوص صورت گرفت، اگر این فعالیت ها انجام گرفته است چرا گزارشی منتشر نشد.
زرودی افزود: آیا پارسال آبگرفتگی شهرها رخ نداد و آیا شهرداران در طول فصل تابستان نمی توانستند برای كانال ها و گذرگاه های آبگیر برنامه ریزی كنند، نقاط گره سیلابی چرا شناسایی نشد.
وی با انتقادی آشكار از عملكرد شهرداران در اقدامات روبنایی و صرف هزینه و انرژی برای این امور خاطرنشان كرد: از آنجائیكه اقدامات زیربنایی در حوزه های شهری به چشم نیامده و توسط مردم دیده نمی گردد ازاین رو شهرداران تمام تلاش خویش را متوجه اقدامات روبنایی می كنند.
این كارشناس مدیریت بحران اقدامات شهرداری را در ۲ حوزه زیربنایی و روبنایی تعریف و تقسیم كرده و اضافه كرد: اقداماتی نظیر رنگ آمیزی جداول، فضای سبز و روشنایی معابر كه غالبا كم هزینه بوده و به چشم می آیند از اقدامات روبنایی به شمار آمده و فعالیت هایی نظیر كانال كشی و هدایت آب های سطحی كه در بستر موارد پرهزینه، زمان بر و به دور از چشم مردم است در زمره اقدامات زیربنایی است.
زرودی با ابراز گلایه از اینكه متاسفانه مسؤلان برای چشم مردم كار می كنند، عملكرد آنان را مورد نقد قرار داد و تصریح كرد: كمترین اقدامات در حوزه های عمرانی، بهسازی و زیرساختی انجام می گیرد چونكه این فعالیت ها پرهزینه و زمان بر هستند و به چشم عامه نمی آیند اما مسؤلان با اقدامات روبنایی مورد تفقد مردم قرار می گیرند.
وی در پاسخ به این سؤال كه حالا بعد از حادثه سیل وظایف دستگاه های اجرایی چیست، اظهار نمود: از آنجائیكه بارش های روز گذشته سبب مشخص شدن نقاط حادثه خیز و بحرانی شده باید در گام اول دستگاه های درگیر با اعزام تیم های فنیِ مطالعاتی، هزینه اصلاح نقاط مشكل آفرین را برآورد كنند و سپس در گام بعدی این هزینه در بودجه ها پیشبینی شده و اقدامات پیشگیرانه در اسرع وقت انجام گیرد.
این كارشناس مدیریت بحران با انتقاد از عملكرد نمایندگان مجلس در كمیته های برنامه ریزی اظهار داشت: غیر از اینكه منابع اعتباری كمیته برای امور همیشه درگیر مانند بنیاد مسكن و راه هزینه شود آیا در جهت ساماندهی مشكلات یا حوزه های مدیریت بحران هزینه شده است، ازاین رو لازم است در تمامی زمینه های مدیرت بحران برنامه ریزی شود.
منبع:

1398/07/22
18:28:04
5.0 / 5
5045
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg