شمال برگ ShomalBarg.ir

چرا ماهیان دریای خزر خودكشی می كنند؟

چرا ماهیان دریای خزر خودكشی می كنند؟

به گزارش شمال برگ عضو هیئت علمی گروه علوم زمین دانشگاه آزاد اسلامی چالوس اظهار داشت: فلزات سنگینی كه از طریق زباله وارد دریا شده است به صورتی موجب خودكشی ماهیان زیادی می شود برای اینكه آلودگی های میكروبی موجب كاهش اكسیژن آب دریا شده و این امر خودكشی و از بین رفتن دسته جمعی ماهیان را به همراه دارد.


محمدرضا انصاری در گفت و گو با ایسنا، درباب وضعیت دریای كاسپین با عنایت به ورود شیرآبه ها به آن، اظهار نمود: سواحل دریای كاسپین هر ساله توسط محیط زیست و شهرداری ها مورد پایش قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه دفن زباله در ساحل عامل چندین آلودگی فلز سنگین همچون كروم می شود، اشاره كرد: علاوه بر ورود شیرآبه زباله ها، مجموعه ای از آلودگی ها همچون فاضلاب شهری، پسآب های صنعتی و كشاورزی وارد دریا می شوند.
عضو هیئت علمی گروه علوم زمین دانشگاه آزاد اسلامی چالوس با اشاره به اینكه متاسفانه بطور دائم تمام گونه های جانوری دریا با ورود این آلودگی ها، توسط ما در حال از بین رفتن است، اظهار داشت: آیا سازمان محیط زیست ساختمان ها و كارخانه ها را موظف به تصفیه پسآب می كند، بنظر می رسد اینگونه نیست.
انصاری اشاره كرد: كل سیستم فاضلاب شهرهای شمالی با یك بارندگی به هم می ریزد بدین سبب ایجاد فاضلاب مركزی بی معنا است.
وی با ابراز نگرانی از اینكه چرا نباید محل دپوی زباله ها دارای تصفیه شیرآبه باشد، اضافه كرد: بخش عظیم آنچه كه موجب آلودگی دریا می شود به خاطر زباله هاست چونكه تفكیك زباله در مازندران به درستی انجام نمی ‍ شود.
عضو هیئت علمی گروه علوم زمین دانشگاه آزاد اسلامی چالوس در ادامه به ارائه راهكارهایی برای مقابله با این آلودگی ها پرداخت و بیان كرد: بهترین راه، جداكردن زباله تر و خشك در منازل و تفكیك زباله به معنای واقعی است و این قسمت وظیفه شهرداری ها بوده كه با آموزش لازم این فرهنگ را رواج دهند.
انصاری افزود: مردم ما انسان های باشعوری هستند اما متاسفانه در این زمینه آموزش ندیده اند، اگر اطلاع رسانی و آگاهی داده شود، بخش اعظم مشكلات برطرف می شود.
وی اشاره كرد: باید همه كارخانه ها و شهرك های صنعتی به سیستم تصفیه پسآب مجهز شوند.
عضو هیئت علمی گروه علوم زمین دانشگاه آزاد اسلامی چالوس تصریح كرد: نوع دیگر آلودگی حاصل از سمی است كه كشاورزان به محصولات خود زده اند این سموم موجب آلودگی زمین می شود بدین سبب باید میزان این نوع آلودگی ها نیز كم شود.
منبع:

1398/07/20
14:41:04
5.0 / 5
4747
تگهای خبر: چالوس , زمین , ساحل , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg