شمال برگ ShomalBarg.ir

دوران حكومت امام رضا(ع) عصر طلایی تمدن اسلامی

دوران حكومت امام رضا(ع) عصر طلایی تمدن اسلامی

شمال برگ: عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور با اشاره به اینكه دوران حكومت امام رضا(ع)؛عصر طلایی تمدن اسلامی بوده است، خاطرنشان كرد: در این دوران با نگرش، بینش و دانش امام هشتم تمام انحرافات جامعه ایران جای خویش را به یك بلوغ فرهنگی داد.


لیلا صفایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه سفر امام رضا (ع) به ایران و استقرار در مركز خلافت، یعنی مرو(خراسان) درجایگاه ولایتعهدی همچون رویدادهای مهم تاریخ ایران است، اظهار نمود: مامون طی نامه‏ های مختلف ازامام رضا(ع) خواست تا همراه بزرگان علوی به خراسان بیاید و چون با مخالفت امام رو به رو شد، پیكی برای انتقال امام رضا(ع) روانه مدینه كرد، امام رضا(ع) بعد از 17 سال سكونت درمدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیله مأمون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت.

وی با اشاره به اینكه هجرت امام رضا(ع) یك مهاجرت سیاسی الزامی بود كه در سال 200 هجری به دستور خلیفه وقت انجام شد، خاطرنشان كرد: مامون، كه بعد از شهادت امام كاظم(ع) از امامت علی بن موسی الرضا(ع) آگاهی داشت، وی را ولیعهد خود ساخت تا آتش انقلاب ها و شورشهای شیعی را فرو نشاند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه با عنایت به موقعیت پیش آمده، مامون باید دست به كاری می زد تا از ورطه هلاكت رهایی یابد افزود: فرو نشاندن شورش های علویان، مشروعیت بخشیدن به حكومت عباسی، از میان بردن محبوبیت علویان، جلب اعتماد و مهر اعراب، خشنود ساختن عباسیان، مستمر ساختن تایید ایرانیان، تقویت حسن اطمینان مردم به خلیفه ای كه برادر خویش را كشته است و از میان بردن خطر قیام رضوی بخشی از حقایقی بود كه مامون را در اندیشه این نیرنگ فرو برد.

صفایی با اشاره به اینكه حضور آن حضرت(ع) در ایران برای مردمان این سرزمین سرشار از كرامت و لطف بود، یادآورشد: بعد از حضور امام رضا(ع) مردم ایران با علوم اهل بیت(ع) بیشتر مانوس و آشنا شدند، امامت اهل بیت(ع) را از نزدیك حس نمودند و علاقه آنان به اسلام بیشتر از بیش شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینكه با ورود امام رضا(ع) به ایران جغرافیای تشیع تغییر و ایران به قطب معارف شیعی تبدیل شد، تصریح كرد: قبل از امام رضا(ع) درمكتب تشیع فرقه ها، دیدگاه های مختلف انحرافی وجود داشت؛ این در شرایطی است كه با حضور امام هشتم (ع) نگرش فرهنگی جامعه ایران دچار تحول جدی و بلوغ فرهنگی شد، به صورتی كه وقتی امام جواد(ع) به مقام امامت منصوب می شود، هیچ اختلافی درجامعه شیعی آن دوره اتفاق نمی افتد.

صفایی خاطرنشان كرد: امام رضا(ع) با تغییر جغرافیا و توسعه فرهنگی در ایران، نمادهای تازه ای را در فضای جامعه آن دوره تولید كرد به صورتی كه می توان عصر حكومت ایشان را دوران طلایی تمدن اسلامی نام نهاد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینكه امام رضا(ع) تمامی انحرافات و كج روی های بوجود آمده را از فضای جامعه محو كرد، خاطرنشان كرد: مقام علمی امام یكی از مهم ترین عوامل گسترش تشیع و خنثی كننده تمام نقشه های شوم مأمون بود با وجود اینكه امام را از مناطق شیعه نشین عبور ندادند ولی باز هم وی در ارتباطی هر چند اندك كه با مردم پیدا می كرد به سوالات مردم با سعه صدر جواب می داد و حقانیت خاندان (ع)را در مجالس مختلف بیان می كرد.

وی اضافه كرد: همینطور با پیروزی امام در جلسات مناظره علمی و عمل نمودن بر طبق سنت رسول خدا(ص) در عبادات و ارسال نامه هایی برای سران قبایل مختلف و تشریح جایگاه خاندان (ع)موجب گسترش تشیع در ایران شدند.
1397/08/17
22:27:26
5.0 / 5
5169
تگهای خبر: زمین , نور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg