شمالبرگ ShomalBarg.ir
عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل تاكید كرد:

پل های مازندران با سازه های بتنی ساخته شود

پل های مازندران با سازه های بتنی ساخته شود

به گزارش شمال برگ عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل اظهار داشت: مازندران كه رطوبت و احتمال خوردگی سازه ها بالا بوده استفاده از سازه های بتنی از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه تر است.


حامد حمیدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینكه سازه های امروزی برای ساخت پل را می توان از دو دیگاه طراحی اولیه و نظارت اجرا بررسی نماییم، اظهار نمود: از منظر طراحی، آیین نامه های معتبری وجود داشته كه پایه و اساس آن از آئین های آمریكایی و اروپایی است و طبق نشریه ۱۳۹ سازمان مدیریت برای بارگذاری پل ها، نشریه ۳۸۹ برای طراحی پل های بتن آرمه، نشریه ۳۹۵ برای طراحی پل های فولادی و نشریه ۵۱۱ برای بهسازی پل های موجود، مشكل خاصی برای پل های متعارف نداریم.
وی بااشاره به اینكه مهندسینی كه در واقع تبحر، تخصص و دانش طراحی را داشته باشند، خروجی طراحی خوبی بر مبنای آیین نامه های متعارف خواهند داشت، خاطرنشان كرد: در مناطقی مثل مازندران كه رطوبت و احتمال خوردگی بالا است، سازه های بتنی، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است چونكه پوشش كامل بتنی می تواند تا حد زیادی، زمان خوردگی و نفوذ شرایط بد جوی را به تاخیر بیندازد.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل اظهار داشت: برای سازه های فولادی چاره ای شامل حفاظت كاتدی وجود دارد و با این عمل می توان از خرده شدن و زنگ زدن فولاد در مازندران جلوگیری كرد.
حمیدی تصریح كرد: باتوجه به سطح علمی دانشگاه ها در آینده سازه ها، به سمت سبك تر شدن و پر مقاومت شدن مصالح می روند یعنی ساختمان یا پل هایی كه راه اندازی می شود تاب آوری بیشتری در مقابل زلزله را خواهند داشت و دانشگاه ها با استفاده از تكنیك یافتن فرم یا شكل بهینه سازه ها به نوع بارگذاری سازه ای بهینه طراحی نمایند.
وی خاطرنشان كرد: عملیاتی كردن تاب آوری پل در مقابل زلزله به فرصت بیشتری نیاز دارد چونكه باید بحث اقتصادی و تكنیك های اجرایی آن حل شود كه در واقع این عمل، در حال شكل گیری است و فرم كلی سازه ها قابل تغییر می شود.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل یادآورشد: در كشور ما، مركز تحقیقات مسكن و شهرسازی نشریات و كتبی را منتشر می كند كه یكی از این كتاب به نام سازه های نوین بوده كه دارای سبك و دوام بالایی هستند و شامل سازه های ال اس اف(سازه های سبك فولادی)، سازه های بتنی پیش ساخته و سازه هایی كه قابلیت تولید انبوه با هزینه كمتری در شهرك ها و اجتماعات دارند، در این كتاب عرضه شدند.
حمیدی اظهار نمود: در كشور ما با عنایت به شرایط آب و هوایی، سیستم سازه ای كه بتواند در مقابل بارهای وارده و توان باروری مقاومت را داشته باشد، از اركان مطلوبی برخوردار خواهد بود.1398/07/06
23:01:29
5.0 / 5
4520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg