شمالبرگ ShomalBarg.ir

ارتقاء كیفیت ساخت و ساز با رعایت استفاده از مصالح استاندارد

ارتقاء كیفیت ساخت و ساز با رعایت استفاده از مصالح استاندارد

به گزارش شمال برگ عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اظهار داشت: مصالحی كه در كشور وجود دارد مطمئنا استاندارد هستند و در مقایسه باسایر نقاط جهان، كیفیت آن مشكلی ندارد اما متاسفانه شواهد نشان داده است كه استفاده از مصالح، در ساخت و ساز خوب اجرا نمی گردد.


حسین یوسف پور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه كیفیت بتن های امروزی پایین نیست، اظهار نمود: كیفیت مصالحی كه ۵۰ یا ۱۰۰ سال پیش اجرا می شد، پایین تر از امروز نبوده اما نیازهای ما رشد پیدا كرده است یعنی انتظاری كه از ساختمان هایمان داریم در یك ابعاد یا فضای خیلی كمتری ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینكه دانش، هر روز توسعه می یابد و امروزه ساختمان هایی كه راه اندازی می شود شاید سال های آینده مشخص شود كه ایمن در مقابل زلزله هستند یا خیر، خاطرنشان كرد: زلزله علم جدیدی است، بر همین مبنا سازه های امروزی، نسبت به سازه های 30 سال پیش، ۱۰۰ درصد در مقابل زلزله ایمن تر شده است.
عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل تصریح كرد: مشكلات اصلی ما تمایل نداشتن به حفظ چیزی است كه ساخته شده به صورت مثال می گوییم فلان سازه را بكوبیم و سازه جدیدی راه اندازی نماییم.
یوسف پور اظهار داشت: استاندارد جهانی سازه ها بستگی به دید تولیدكنندگان مواد اولیه، مواد اولیه ای كه در پایه ساختمان استفاده می شود و یا موارد استفاده كاربران نهایی بوده، است.
وی ادامه داد: به صورت مثال بتن از تركیب سیمان، سنگ دانه، شن وماسه، آب و مواد افزودنی است كه مواد افزودنی، بتن را روان می كند و همه این ها در سطح كشور از استاندارهای خاصی برخوردار می باشند و ۱۰۰ درصد استاندارد منتهی علم تركیبات بتن با چه نسبتی گاها وجود ندارد.
عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل خاطرنشان كرد: دانش تركیب بتن سال ها در دانشكده های مهندسی عمران تدریس می شود اما خیلی موفقیت آمیز نبوده است یعنی كنترل كیفیت لازم وجود ندارد و افرادی كه سال ها در این حیطه فعالیت دارند متاسفانه ملزوماتی را در این امر رعایت نكرده و نهادهایی كه در ساخت و ساز نظارت دارند، ضعیف عمل می كنند.
یوسف پور با اشاره به اینكه مرسوم ترین سازه ها، از نظر اقتصادی و استقامت در راه اندازی ساختمان های جدید به صورت سنتی در كشور ما، سازه های فولادی و بتنی است، خاطرنشان كرد: هم اكنون با عنایت به شرایط اقتصادی ایران سازه های بتنی ارزان تر از سازه های فولادی است اما در كشور آمریكا، سازه های بتنی، گران ترین سازه به حساب می آید و معمولا در ساخت و سازها به دلیل جنگل های انبوه از سازه های چوبی بعنوان ارزان ترین سازه استفاده می نمایند.
وی بیان كرد: خوشبختانه در كشور ما از فولاد و بتن می توان ساختمان های بسیار ایمنی ساخت، به شرطی كه در ساخت و ساز یعنی در طراحی و اتصال آن تسلط بوده و دقت كافی شود.
عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اظهار داشت: در كشور ما كیفیت بتن، یك مساله مهم در صنایع بتنی است اما در ساختمان اسكلت فولادی، باید در جوشكاری آن دقت كافی صورت گیرد و سازه های فولادی به ضخیم بودن آن در فضای بیشتر و تسریع ساخت آن خیلی موثر است.
یوسف پور تصریح كرد: راهكار ما در سازمان نظام مهندسی، دوره های آموزش برای تولید كنندگان ساختمان است و در انتها دوره، گواهینامه خاصی را در اختیارشان قرار دهد تا در ساخت و ساز دقت كافی را انجام دهند و با افرادی كه اصول ساخت و ساز را رعایت نكنند، برخورد جدی می شود.

منبع:

1398/06/29
13:32:58
5.0 / 5
4436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg