شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون عمران روستایی بنیادمسكن كشور مطرح كرد

فاصله مازندران با میانگین كشوری در اجرای طرح هادی روستایی

فاصله مازندران با میانگین كشوری در اجرای طرح هادی روستایی

شمال برگ: معاون عمران روستایی بنیاد مسكن كشور اظهار داشت: استان مازندران در زمینه اجرای طرح هنوز با متوسط كشوری فاصله دارد.«محمدرضا شاملو» معاون عمران روستایی بنیاد مسكن كشور در حاشیه افتتاحیه طرح هادی روستاهای باریكلا و ورازده علیا از توابع بخش چمستان در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این كه تابحال در حدود 18 هزار روستا در كشور عملیات بهسازی انجام شده است، اظهار نمود: از 39 هزار و 450 روستا با بیشتر از 20 خانوار حدود 97 درصد آن ها طرح هادی اجرا می گردد.

وی با بیان این كه استان مازندران در گذشته نسبت به متوسط كشوری در زمینه تهیه طرح هادی عقب مانده بود، تصریح كرد: طی سال های اخیر اقدامات بزرگی در این باره انجام شد كه با میانگین كشوری برابری می كند اما در زمینه اجرای طرح هنوز با متوسط كشوری فاصله است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسكن كشور اعتبارات طرح هادی را محدود دانست و اظهار داشت: در استان مازندران با همكاری معاونت استانداری، بنیاد مسكن و دهیاری ها در حوزه بهسازی محیط روستاها در دو سال قبل كارهای بسیار خوبی انجام شد و امید می رود كه بتوانیم این عقب ماندگی را به سرعت جبران نماییم.

شاملو در ادامه اظهار داشت: از منابع استانی 60 میلیارد تومان اعتبارابلاغ شده است كه تا آخر سال اختصاص خواهد یافت هم چنین با عنایت به سیل پیش آمده 35 میلیارد تومان از ماده 10 و 12 اعتبار برای زیرسازی و ترمیم زیرساخت روستاهای صدمه دیده اختصاص داده شده است.

وی جایگاه روستاهای استان و نقشی كه مناطق روستایی در توسعه ملی دارند را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: وجود روستاهای بسیار غنی در تولیدات كشاورزی كه به شكلی امنیت غذایی كشور را تضمین می نماید هم چنین به لحاظ طبیعت خدادادی هریك از این روستاها می تواند نقطه گردشگری مناسبی در كمك به توسعه مناطق منطقه نقش مهمی را ایفا كند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسكن كشور با اشاره به این كه استان مازندران در دهه گذشته جزو استان های شاخص در سنددار كردن املاك روستایی بوده است، در ادامه خاطرنشان كرد: وظیفه عمده بنیاد مسكن در مناطق روستایی است و معتقدیم كه توسعه كشور بدون توجه به توسعه روستایی محقق نخواهد شد.

وی خاطرنشان كرد: استان مازندران به لحاظ ظرفیت و شاخص هایی كه دارد می تواند یكی از مهم ترین استان ها در توسعه روستاها باشد و با عنایت به این كه توسعه روستایی كار چند بعدی بوده، مستلزم هماهنگی همه بخش های روستایی است.

*اجرایی شدن طرح هادی در 15 روستای چمستان

«علی اسماعیلی» نماینده مردم و نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی هم در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: با هماهنگی همه دستگاه ها و همدلی و تعامل در كنارهم و با استفاده از ظرفیت مجلس برای دریافت بودجه و امكانات در پشتیبانی از آن ها و وضع قوانین با هم به مرتفع ساختن مشكلات كمك خواهیم كرد.

وی خاطرنشان كرد: چمستان روند رو به رشدی را در پیش گرفته است كه تابحال حدود 15 روستا از حوزه چمستان زیر طرح هادی رفته است.

* صدور 12 هزار جلد سند مالكیت روستایی در 45 روستای شهرستان نور

«رضا كاظمی» مدیر بنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان نور هم در حاشیه این بهره برداری در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: شهرستان نور سومین شهرستان وسیع استان مازندران با 2700 متر مربع وسعت، دارای سه بخش مركزی، چمستان، بلده و 9 دهستان و جمعیتی حدود121 هزارنفر كه 55 درصد جمعیت را روستاییان، حدود 67 هزار نفر را تشكیل داده است.

وی با بیان این كه شهرستان نور دارای 221 روستا كه 151 روستا بیشتر از 20 خانوار و كل روستاهای بیشتر از 20 خانوار دارای طرح هادی مصوب هم است، خاطرنشان كرد: تابحال 22 روستا افق طرح هادی آن به آخر رسیده و بازبینی شده است و 15 روستا در نوبت بازبینی قرار گرفته است.

مدیر بنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان نور افزود: تابحال 35 روستا در قالب 151 فاز اجرایی طرح هادی روستایی به اجرا درآمده است كه در سال قبل در 5 روستای دیگر اجرای طرح هادی به صورت مشاركتی با قیر یارانه انجام شده است.

كاظمی تصریح كرد: سال قبل هزار تن قیر یارانه ای در قالب آسفالت مشاركتی دریافت شد كه حدود 8 كیلومتر آسفالت به مساحت 45 هزار متر مربع در 5 روستا به اجرا در آمده است و امسال هم 1500 تن قیر برای آسفالت پروژه های مشاركتی نیاز داریم.

وی در ادامه اضافه كرد: در جهت اجرای طرح صدور سند مالكیت روستایی و تكلیف قانونی برنامه سوم تا ششم توسعه كشور توسط بنیاد مسكن در 45 روستا با همكاری اداره ثبت و شورا و دهیاری ها تعداد 12 هزار جلد سند به روستائیان تحویل داده شد كه امسال هم 800 جلد سند تحویل داده خواهد شد.

طرح هادی روستاهای باریكلا و ورازده علیا از توابع بخش چمستان با حضور «محمدرضا شاملو» معاون عمران روستایی بنیاد مسكن كشور، «علی نبیان» معاون عمرانی استانداری مازندران، «محمد خانی نوذری» مدیركل بنیاد مسكن مازندران، نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی، بخشدار چمستان، معاون عمرانی فرماندار شهرستان نور، مدیربنیاد مسكن انقلاب اسلامی شهرستان نور و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی به افتتاح و به بهره برداری رسید.


1397/08/12
14:12:23
5.0 / 5
5127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg