شمالبرگ ShomalBarg.ir
یك كارشناس مذهبی عنوان كرد

انتقاد از مریدپروری برخی مداحان

انتقاد از مریدپروری برخی مداحان

به گزارش شمال برگ یك كارشناس مذهبی اظهار داشت: برخی مداحان مریدپروری می كنند یعنی مقصود و هدفشان از سخنرانی و مداحی، خودشان هستند كه این هدف واقعی نیست و هدف باید اخلاص و رساندن مردم به اهل بیت(ع) شود.


حجت الاسلام سیدجعفر حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه آرایش و لباس خاص از طرح دشمن نهضت امام حسین(ع) نشات می گیرد و محبت امام حسین(ع) با گوشت، پوست و خون ما آمیخته شده است، اظهار نمود: وقتی دشمنان نمی توانند مسیر را مسدود كنند، مسیر را با عزاداری های سبك های خاص و با یك سری لباس های خاص كه سنخیتی با نهضت امام حسین(ع) ندارد آمیخته می كنند و اگر این كار بعنوان مد و تفریح شود، ماه محرم اسباب تفریح مردم می شود و از عمق و نتیجه اصلی بازمی مانیم.
او با اشاره به اینكه جاذبه های حسینی را به جوان ها و نسل های آینده منتقل نماییم اشاره كرد: این هنری لازم است كه بگفته امام رضا(ع)، اگر مردم محاسن كلام ما را درك كنند، از ما تبعیت می كنند.
این كارشناس مذهبی با اشاره به اینكه تلاش ما باید سبب شناخت اهل بیت(ع) شود، اشاره كرد: بعضی ها دیدشان به اهل بیت(ع) فقط انسان های زاهد، اهل نماز، گوشه گیر و اهل مسجد است كه جوانان با این مساله خیلی كنار نمی آیند، در صورتیكه ائمه ما شخصیت جامعی داشتند، نماز بجای خودش، اداره اجتماع و مسائل خانوادگی، تفریح، به مشكلات مردم رسیدگی كردن و دغدغه ای كه برای محرومین داشتند، این ها همه از خصوصیات اهل بیت(ع) بوده است.
حجت الاسلام حسینی اظهار داشت: در فیلم های هالیوودی از شخصیت های خیالی استفاده و قهرمان سازی می كنند، می كوشند این فرهنگ را در كل كشورهای دنیا ترویج دهند و بگویند قهرمان دنیا ما هستیم در صورتیكه ائمه شخصیت واقعی و الگوهای خوبی هستند و با یك نگاه سطحی نگر هم به عمق نهضت امام حسین(ع) بیشتر نزدیك می شویم.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه ناحیه نور با اشاره به این كه حدودا بین واعظان و مداحان شاید یك نقطه اشتراك باشد كه از اهل بیت(ع) دم بزنند، بیان كرد: رسالت مداحان، اهل منبر و اهل مدیحه سرایی و ذاكران اهل بیت(ع) طبق فرمایش قرآن كریم جدا از قرآن نیست و درك اهل بیت(ع) نیاز به صفای باطنی و اخلاص دارد.
او تصریح كرد: مداحان بزرگوار نباید برای مردم بت باشند، باید حلقه وصل باشند و دست مردم را بگیرند و به دست اهل بیت(ع) گره بزنند.
حجت الاسلام حسینی با تاكید بر اینكه برخی مداحان مرید پروری می كنند یعنی مقصود و هدفشان از سخنرانی و مداحی، خودشان هستند كه این هدف واقعی نیست و هدف باید اخلاص و رساندن مردم به اهل بیت(ع) باشد، اضافه كرد: تعداد اندكی از مداحان طوری مداحی می كنند كه جوانان با احساس كه وارد هیئت عزاداری می شوند، درانتها مراسم، دست خالی بیرون می آیند و هیچ بهره ای از این مداحی ها نمی برند.
این كارشناس مذهبی با اشاره به این كه در مداحی از كتاب نامعتبر تاریخی استفاده نشود و طوری نشود كه با تهمت و افترا به اهل بیت(ع)، آثار واقعی كربلا را محو كنند، اشاره كرد: مداح باید از سندهای قدیمی و اشعار ناب استفاده نماید برای اینكه اهداف امام حسین(ع) در آن اشعار باید بیان شود كه قیام امام حسین(ع) برای امر به معروف و نهی از منكر، مبارزه با تبعیض و مبارزه با فساد بوده است.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه ناحیه نور اشاره كرد: علامه امینی در كتاب خود بدون هیچ توهینی، امامت و ولایت امیرالمومنین(ع) را خیلی زیبا و با استناد احادیث علمای اهل سنت اثبات كردند اما فحش دادن، ناسزاگویی و بی تربیتی كردن در مرام اهل بیت(ع) نیست و مداحان باید این را در نظر بگیرند تا به مذاهب دیگر توهین نكنند.

منبع:

1398/06/22
14:51:25
5.0 / 5
4545
تگهای خبر: نور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg