شمالبرگ ShomalBarg.ir
توسط مخترع تالشی صورت گرفت؛

اختراع لامپ آنتی باكتریال با نور مرئی

اختراع لامپ آنتی باكتریال با نور مرئی

به گزارش شمال برگ لامپ آنتی باكتریال با نور مرئی برای نخستین بار در كشور به همت جوان مخترع تالشی ساخته شد.


جعفر معصومی اندبیل در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تولید لامپ آنتی باكتریال با نور مرئی برای نخستین بار در كشور اظهار داشت: با ثبت این اختراع، ایران بعنوان دومین كشور دارنده این تكنولوژی در جهان ارائه شد.
وی درباره این اختراع خاطرنشان كرد: هنگام مطالعات بیوشیمی، نقش نور و سنتز در گیاهان، مولكول هایی مشاهده كردم كه طیف نوری خاصی را جذب می كردند و درون باكتری ها جای داشتند.
مخترع جوان گیلانی افزود: بعد از آزمایش های بیشتر با طیف نور مرئی و در بازه زمانی خاص، میكروب كشی با نور مرئی را یافتم. اثبات این مورد در مجامع دانشگاهی كشور بدون ساخت نمونه اولیه ممكن نبود بنابراین یك نسخه را عرضه كردم كه در بخش میكروبیولوژی دانشگاه شهید بهشتی تهران و با حضور دو نفر از دانشیاران این مركز روی انواع باكتری های عفونت زای بیمارستانی مورد آزمایش قرار گرفت. نتیجه آن موفقیت ۱۰۰ درصدی برای از میان بردن تمام باكتری های پاتوژن بود.

حذف هزینه ضدعفونی كردن بیمارستان ها
وی با اشاره به مشكل وجود باكتری های عفونت زا در محیط زندگی همچون مراكز درمانی اظهار داشت: تمام مراكز پزشكی جهان با معضل عفونت های بیمارستانی روبه رو هستند كه هزینه های زیادی برای بیمار، بیمارستان و بخش بهداشت بوجود می آورد و به طولانی شدن دوره درمان و در بعضی موارد حتی مرگ و میر هم می انجامد.
معصومی اندبیل اضافه كرد: مقابله با این باكتری ها از راه مواد خطرناك شیمیایی كلردار مضر برای دستگاه تنفسی و لامپ های فرابنفش كه عامل سرطان پوست و خون هستند، انجام می شود كه كارایی لازم را ندارد، اما این محصول بدون داشتن زیان برای انسان، تمام هزینه هایی كه بیمارستان ها تابحال برای ضدعفونی كردن انجام می دادند را حذف می كند.

ضدعفونی كردن آب استخرها
این مخترع تالشی درباره دیگر مزیت های اختراع خود خاطرنشان كرد: این لامپ كه در چهار اندازه مختلف تولید شده می تواند در سرویس های بهداشتی، ایستگاه های مترو، درمانگاه ها و اداره ها استفاده گردد. نوع بیمارستانی بدون ایجاد هزینه های اضافی در تركیب پوشش ساختمان به صورت لامپ مربعی ۶۰ در ۶۰ در سقف نصب می شود.
معصومی اندبیل به ظرفیت و مزیت دیگر این اختراع برای ضدعفونی كردن آب استخرها اشاره و اظهار نمود: پنجمین نوع لامپ به صورت ضد آب برای نصب در آب برای ضد عفونی كردن استخرها طراحی شده كه بزودی ایجاد می شود.
وی تصریح كرد: یك شركت آمریكایی در سال ۲۰۰۸ مشابه این محصول را در دو بیمارستان با موفقیت آزمایش كرد. این محصول كه ابتدا آمریكا و سپس ایران دارنده تكنولوژی آن هستند، تابحال به تولید صنعتی نرسیده و نمونه ای از آن در بازار وجود ندارد.
این مخترع جوان در انتها با اشاره به این كه لامپ با قیمت یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قابل عرضه به بازار است، اظهار داشت: این لامپ در كارگاهی كوچك ساخته شده و با واردات قسمتی از تجهیزات، با هزینه كم در داخل كشور و شهرستان تالش هم قابل تولید است.
1398/06/21
13:00:43
5.0 / 5
4802
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg