ثبت یازده آئین عاشورایی گیلان در لیست میراث معنوی كشور

ثبت یازده آئین عاشورایی گیلان در لیست میراث معنوی كشور

به گزارش شمال برگ مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: یازده آئین عاشورایی گیلان در لیست میراث معنوی كشور ثبت شده است.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا- حفظ آیین و سنت های گذشته كه ریشه در باورها و اعتقادات جامعه دارند، همواره مورد تاكید است چونكه از هرگونه تحریف و گزند زمانه و مخلوط شدن با باورهای غلط محفوظ می مانند.
آئین های محرم و فرهنگ عاشورا یكی از مهمترین رویدادهای حوزه اجتماعی و مذهبی است كه سطوح مختلفی را تحت نفوذ قرار می دهد، چونكه از جنبه های دینی و معنوی، آداب و رسوم تاریخی و فرهنگ مشاركتی در جامعه است.
شهرود امیر انتخابی مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: یازده آئین عاشورایی گیلان در لیست میراث معنوی كشور ثبت شده است و خیلی از آنها نیز ثبت نشده و همچنان هرساله در این استان برگزار می شود، و این نشان از عشق وافر مردم این استان به سالار شهیدان دارد.
وی ادامه داد: از علم بندی ماسوله و تشت گذاری در اسالم و آستارا گرفته تا چهل منبر و كرب زنی لاهیجان و تعزیه دیلمان و ضیابر، همه و همه میراث به جامانده از نیاكانی است كه عشق به دوده (ع) وامام حسین (ع) را در دل داشتند و این عشق را به نسل های پس از خود منتقل كردند تا امروز نیز همچون سال های پیشین و حتی قرن های گذشته، شور عزای امام حسین(ع) در هر نقطه از این استان برپا شود.
انتخابی بر حفاظت و پاسداشت این آیین های باارزش مذهبی در سراسر گیلان اصرار كرد و اظهار داشت: مستندسازی و ثبت مراسم و سنت های مذهبی استان در لیست میراث معنوی كشور با اهتمام بیشتر ادامه می یابد.

منبع:

1398/06/20
13:01:10
5.0 / 5
4018
تگهای خبر: آستارا , حفاظ , صنایع , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳