شمال برگ ShomalBarg.ir

تلف شدن یك راس مرال نر در منطقه پالند سوادكوه

تلف شدن یك راس مرال نر در منطقه پالند سوادكوه

شمال برگ: رئیس اداره حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست مازندران از تلف شدن یك راس مرال نر در منطقه پالند سوادكوه آگاهی داد.كوروش ربیعی در گفت و گو با ایسنا، در تشریح تلف شدن یك راس مرال نر در منطقه پالند سوادكوه، اظهار نمود: در ابتدای شهریورماه گزارشی در خصوص لطمه دیدگی یك راس مرال نر بالغ حدود 6 ساله در منطقه پالند سواد كوه كه به قسمت پایین دست حاشیه رودخانه كنار پرورش ماهی آمده بود، تیم محیط زیست وارد عمل شد.

وی اشاره كرد: بلافاصله پس از دریافت این گزارش یك تیم مجهز متشكل از دامپزشك، جراح و زنده یاب همكاران محیط زیست به همراه امكانات مورد نیاز به منطقه اعزام شدند.

رییس اداره حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به لطمه دیدگی حیوان از ناحیه رباط اصلی پای راست از زانو به پایین از چند روز قبل، اظهار داشت: به محض ورود تیم محیط زیست، چند نفر از اهالی و محلی ها حیوان را كنار رودخانه مهار كردند تا نسبت به مداوای وی اقدام گردد اما از آنجایی كه حیوان لطمه دیدگی شدید و وزن بالای 200 كیلو گرم داشته درد شدیدی را تحمل و حركت وی با دشواری فراوان انجام می شد.

ربیعی اشاره كرد: حیوان با وجود درد زیاد هوشیار بود و همكاران ما ناچار به بیهوش كردنش شدند و به صورت قرنطینه به سمسكنده انتقال داده شد تا بررسی جهت میزان لطمه دیدگی و درمان وی آغاز شود.

وی با اشاره به اینكه عملیات برگشت دارو و تاحدی درمان تا چهار بامداد ادامه یافت، اضافه كرد: پس از سرپا شدن، حیوان نتوانست به سبب لطمه دیدگی زیاد از پای خود استفاده نماید و به عفونت فساد بافتی بی هوازی و یا قانقاریا مبتلا شده بود.

رییس اداره حیات وحش اداره كل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینكه یك متخصص دامپزشك هم به همراه تیم بود تا در صورت نیاز جراحی صورت گیرد، افزود: متاسفانه عصر همان روز حیوان تلف شد و بعد از كالبد شكافی مشخص شد بیماری فساد بافتی در شرایط بی هوازی منجر به ایجاد سمی شده و با ورود به سیستم قلب و ریه حیوان و داشتن استرس زیاد، حیوان تلف شده است.

ربیعی با اشاره به اینكه با وجود تلاش زیاد بهبودی مرال وحشی حاصل نشد، اشاره كرد: یك گله مرال نر در سمسكنده وجود دارد كه تمایل داشتیم یك مرال نر وحشی از طبیعت وارد گله شود.


منبع:

1398/06/19
11:55:06
5.0 / 5
4861
تگهای خبر: حفاظ , مازندران , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg