شمال برگ ShomalBarg.ir
مازندران؛ ۱۷۰ روز پس از بحران؛

حال سیمرغ خوب است، بابل را دریابید بعلاوه فیلم

حال سیمرغ خوب است، بابل را دریابید بعلاوه فیلم

شمال برگ حال سیمرغ خوب است، بابل را دریابید + فیلمدر حالیكه مردم مازندران همزمان با سراسر كشور، خویش را برای برگزاری جشن عید نوروز آماده می كردند، باران رحمت به علل مختلفی همچون عدم توانمندی مدیران در آینده نگری و همینطور تجاوزهای بدون نظارت مردم به منابع طبیعی، به تهدید بزرگی بدل شد كه با وجود گذشت حدود ۱۷۰ روز از آن حادثه، هنوز هم مشكلات پا برجا است.

به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، از همان روزهای ابتدایی سیل كه خیلی از رسانه ها، به علل مختلف، همچون تعطیلات نوروز كمتر به این حادثه بزرگ، پرداخته بودند، استاندار مازندران از اختصاص ۵ میلیارد تومان اعتبار به سیل زدگان این استان اطلاع داد.

این در شرایطی بود كه اگر تا سال قبل مردم بابل دست به دعا می شدند كه خداوند نعمت باران را نصیب آنها كند، در آن روزهای ابتدایی سال، مردم، دست به دعا بودند تا باران نبارد و بر مشكلاتشان اضافه نشود، بعد از وقوع سیلاب ۲۶ اسفند سال قبل در مازندران، بابل هم از خسارت ناشی از آن بی نصیب نماند و مردم این شهرستان، از آن روز به بعد، درگیر كم آبی و كدورت شدید آب شده بودند.

در این میان، رئیس مجلس، معاون رئیس جمهور، وزرای مختلف و در راس همه آنها رئیس جمهور به مازندران سفر كردند و از نزدیك با انبوه مشكلات بعد از سیل، آشنا شدند و دستور رفع این معضل، صادر شد.

"۶۲۰۰ خانه از سیل مازندران صدمه دیدند"؛ این خبری بود كه خبرگزاری ایسنا در خروجی خود منتشر كرد، بارندگی شدیدی كه از عصر یكشنبه ۲۶ اسفند ماه سال قبل در مازندران شروع شده بود، به جاری شدن سیلاب در چند شهرستان مركزی و شرق این استان انجامید به صورتی كه ۶ هزار و ۲۰۰ واحد مسكونی خسارت دیدند، همینطور مسدود بودن راه روستایی و رانش و ریزش بزرگترین مشكل بعد از سیل در این استان محسوب می شده است كه به قول منابع محلی، همچنان راه بعضی از روستاهای بالادست مسدود ماند.

در این میان، برخی اظهار و نظرها در مورد این سیل ویرانگر، جالب به نظر می رسید. دامادی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران در سالن اجتماعات استانداری مازندران در یك سخنرانی چند دقیقه ای تلویحا به یك مبحث مهم اشاره و به مسؤلان دولتی كنایه زد.

وی گفته بود كه "شوك انتقال آب دریای خزر تمام نشده سیل آمد!"، هرچند این اظهار نظر مورد توجه برخی مسؤلان قرار نگرفت اما مردم مازندران را به تحسین وا داشت.

جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران در سالن اجتماعات استانداری این استان یك وعده مهم داد، "قول می دهیم میزان اعتبارات تسهیلات مسكن برای بازسازی واحدهای مسكونی مناطق سیل زده افزایش یابد.

نكته جالب و به شدت غم انگیز از سیل مازندران، گزارش میدانی ایسنا از روستاهای بالادست سیل زده این استان بود، جایی كه در آن روزها فیلم و تصاویر آن هم انتشار یافت، خبر به همین كوتاهی اما ناامیدكننده بود "برداشت غیرمجاز شن و ماسه در شرایط بحرانی بعد از سیل"، در صورتی كه مردم در شرق مازندران، غرق در بحران سیل بودند، تعدادی سودجو در روستاهای بالادست از فرصت عدم نظارت مسؤلان نهایت بهره را بردند و به برداشت غیرقانونی شن روی آوردند، كاری كه به قول كارشناسان، یكی از اصلی ترین علل خسارت های بی شمار سیل در این استان بود.پس از حدود ۱۲ روز، گل و لای بود كه این دفعه مشكلات مردم مازندران را بیشتر از گذشته كرده بود، مشكلی كه به خیلی از اراضی كشاورزی و باغی صدمه زد و پمپ های لجن كش و كف كش هم پاسخگوی نیاز مردم نبود.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران از خسارت هزار و ۳۳۹ میلیارد تومانی سیل به این استان اطلاع داده بود و محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور هم گفته بود كه واحدهای تجاری كه تا ۵۰ درصد در سیل اخیر مازندران صدمه دیدند از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد.

نكته قابل توجه سیل مازندران، آمارهایی بود كه بعضی از مسؤلان عرضه می كردند. بعنوان مثال استاندار مازندران در جلسه شامگاه چهارشنبه هفتم فرودرین ماه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مازندارن كه با حضور رئیس جمهور و اعضای هیات دولت، در سالن اجتماعات استانداری برگزار شده بود اظهار داشت كه بر مبنای آمار و ارقام، سیل مازندران در ۳۰۰ سال گذشته بی سابقه بوده است و اگر مدیریت نمی شد؛ بیشتر از ۲۰۰ نفر كشته می شدند، موضوعی كه باعث تعجب مردم این استان شده بود.

در این میان، استاندار مازندران، بر رفع مشكل كم آبی شهرستان بابل، آن هم به صورت ریشه ای خبر داد، موضوعی كه كه در بابلسر هم دیده می شد و مردم این دو شهرستان حدود ۱۲ روز با كم آبی و بی آبی رو به رو بودند.

شهرستان سیمرغ در این میان، بیشترین صدمه را دیده بود و نیروهای جهادی از همان ابتدای امر در كنار مسؤلان در منطقه حاضر شدند و به قول مردم، اگر این نیروهای جهادی حضوری مستمر نمی داشتند، مشكلات بیشتری گریبانگیر آنها می شد.

آزیتا امیری كارشناس مطالعات اداره كل هواشناسی مازندران در تشریح این پرسش كه چرا بارندگی های مازندران منجر به وقوع سیل می شود، گفته بود دخالت های انسانی، تغییر اقلیم، تهی شدن پوشش گیاهی در ارتفاعات، سست شدن خاك و ساخت و سازهای غیرمجاز در كنار سایر عوامل، دلیل اصلی وقوع سیل بعد از بارندگی به میزان زیاد، در مازندران است.

وی معتقد بود ساخت و ساز غیرمجاز و یا با مجوزهای بدون مطالعه دقیق در حاشیه رودخانه ها یكی از مهم ترین علل بروز خرابی های ویرانگر به هنگام طغیان رودخانه ها است، در واقع رودخانه ها باید برای مواقعی كه دبی یا حجم آب افزایش می یابد فضای كافی جهت هدایت آب اضافی در اختیار داشته باشند.

شرایط در مازندران در حال عادی شدن و سرعت در امدادرسانی بود كه ناگهان، سیل دوم، زیرآب سوادكوه را درنوردید و خیلی از خانه ها به صورت كامل تخریب و به اماكن دولتی صدمه زیادی وارد شد.بارش باردیگر باران در مازندران، مشكلات جدیدی را برای مردم شهرهای این استان به وجود آورد، بعد از آنكه هنوز مشكلات ۱۲ شهر مازندران در سیلاب نخست این استان برطرف نشده است، باری دیگر، بارش باران باعث طغیان ۵ رودخانه در مازندران و مشكلاتی دیگر شد.

نتیجه سیلاب دوم در فروردین مازندران، قطعی گاز، تخریب كامل دو واحد معدنی در سوادكوه، خسارت به اراضی كشاورزی، راه های مواصلاتی و روستایی و غیره داشته است.

هرچند بارندگی و سیل اخیر مازندارن با ریزش كوه و رانش زمین در بعضی نقاط استان و همینطور ورود مسافران نوروزی به مازندران همراه بود كه كار را برای مسؤلان خیلی سخت كرده بود و مسؤلان دولتی در كنار سازمان ها و نهادهای مختلف تلاش خویش را برای این امر به خرج داده بودند اما باید دید امروز بعد از گذشت حدود ۵ ماه، وضعیت به چه صورتی است.

*آخرین وضعیت كمك به سیل زدگان در مازندران

مهدی رازجویان معاون عمرانی استاندار مازندران در گفت وگوبا ایسنا مازندران، با اشاره به اینكه نزدیك به ۵ هزار واحد مسكونی احتیاج به تعمیر داشتند و ۶۸۰ مورد از این واحدها، باید باردیگر راه اندازی می شد، اظهار نمود: تابحال ۲۵ واحد مسكونی راه اندازی و به مردم داده شد.

وی با اشاره به اینكه در جهت وعده رئیس مجهور در خصوص اینكه تا آخر سال ۹۸، تمامی واحدها راه اندازی و در اختیار مردم قرار گیرد، اظهار داشت: به شما قول می دهیم تا تمامی مردم سیل زده، نوروز ۹۹ را در منازل شان جشن بگیرند و مالكان تمامی واحدهای مسكونی احتیاج به راه اندازی فرم رضایت مندی را امضا كرده باشند.به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، هم اكنون كه حدود ۱۷۰ روز از سیل مازندران می گذرد متاسفانه هنوز در بعضی روستاها مردم درگیر خسارت ها، نداشتن راه های ارتباطی و مهمتر از همه مسكن هستند كه در اثر رانش از بین رفته است.

یكی از این روستاها، روستای كاردركلا بابلكنار، در ۳۰ كیلومتری جنوب شهرستان بابل بوده كه در سیل اخیر بیشترین خسارات را دیده است.

اهالی این روستا وعده هایی از جانب مسئولین دریافت نمودند اما با گذشت ۶ ماه از سیل، خواسته های آنان محقق نشده است.

یكی از اهالی روستای كاردركلا بابل در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه هنوز هیچ مبلغی بابت جبران خسارت های خود به صورت وام دریافت نكردند، اظهار نمود: وضعیت این روستا چه در تعمیر و ساخت منازل و چه در مورد راه های ارتباطی بهسازی نشده است.

وی اظهار داشت: مسئولین از روز اول سیل برای بازدید در منطقه حضور پیدا كردند اما تابحال كه ۷ ماه می گذرد ۵ خانواده كه منزلشان تخریب شده هنوز هیچ اقدامی برایشان صورت نگرفته است.

این روستایی اهل كاردكلا بابل می گوید: از ابتدا قرار بر این شد تا وام ۵۰ میلیونی برای ساخت مجدد خانه به ما داده شود اما اینطور نشد.

وی با اشاره به اینكه با شروع بارندگی پاییز و زمستان امكان قطع شدن راه ارتباطی روستا یا شهر امكان پذیر است، تصریح كرد: چند خانواده با شروع بارندگی بطور قطع مكانی برای ماندن ندارند و با هر بارندگی امكان رانش مجدد در روستا وجود دارد.

یك بانوی اهل روستای كاردكلا بابل در گفت و گو با ایسنا، با ابراز گلایه از وضع موجود و بی توجهی مسئولین به این روستا، اظهار نمود: منزل مسكونی من در در اثر سیل و رانش زمین تخریب شده و تمام وسایل بیرون از منزل قرار دارد.
وی می گوید: با شروع بارندگی های پاییز بطور قطع وسایل باقی مانده زندگی ام از بین رفته و مهمتر اینكه جایی برای ماندن ندارم.

این اهل روستای كاردكلا بابل با اشاره به اینكه فرزند دیالیزی در منزل داشته و تحت پوشش كمیته امداد هستم، اظهار داشت: تابحال هیچ اقدامی از جانب مسدولین برای تعمیر یا ساخت منزل مسكونی ام انجام نشده است.

وی اضافه كرد: شب ها از ترس رانش مجدد و آوار شدن خانه بر سرمان گاها خارج از خانه می خوابم.

*آخرین وضعیت سیل در روستاهای جویبار

رامین غفاری از اهالی روستای انبارسر بخش گیلخواران جویبار با اشاره به اینكه زمین های این روستا ساحلی هستند و بیشتر گندم، كلزا و جو كشت می شوند، اظهار نمود: بیشتر زمین های كشاورزی این روستا در سیل اخیر خسارت دیدند و میزانی از خسارت هم توسط جهاد كشاورزی واریز شده است.

وی با اشاره به اینكه مردم از عملكرد بنیاد مسكن و جهاد كشاورزی در سیل اخیر راضی بودند، خاطرنشان كرد: دو مورد از خانه های روستا در سیل اخیر خسارت دید كه یك خانه به كمك بنیاد مسكن مجدد ساخته شد و مشكل دیگری هم با تعمیرات حل شد.

محسن مدانلو از اهالی روستای رنگریزمحله مشك آباد بخش گیلخواران جویبار با اشاره به اینكه سیل امسال خسارت های زیادی به بخش كشاورزی و مسكونی این روستا وارد كرده است، اظهار داشت: خسارت های مسكونی با همكاری بنیاد مسكن مرتفع شد اما متاسفانه در بخش كشاورزی هنوز هیچ اعتباری برای جبران خسارتی دریافت نشده است.

وی تصریح كرد: شلتوك های برنج، گندم و كلزای این روستا خسارت دیده است و در برخی از خانه ها نشست های ساختمان، ترك خوردگی های سنگین و تخریب دیواره داشتند.

مدانلو اضافه كرد: بنیاد مسكن در زمینه راه اندازی خانه های روستایی و بخش تعمیرات همكاری و اقدامات لازم را انجام داده است.

یاسر قلی پور از اهالی روستای بالا زرین كلای جویبار هم با اشاره به اینكه در سیل امسال بیشتر زمین های كشاورزی و خزانه های برنج این روستا صدمه دیدند، بیان كرد: متاسفانه هنوز از جهاد كشاورزی خسارتی دریافت نشده است.

وی خاطرنشان كرد: سیل اخیر به آبندان این روستا خسارت وارد كرده كه مبلغ حدود ۳۰۰ میلیون تومان تابحال هزینه شده است.

به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، اواخر اسفند ماه سال ۹۷ بارش شدید باران تمام نقاط مازندران را دربر گرفت كه در بعضی از مناطق استان و شهرستان سیمرغ از شدت بیشتری برخوردار بود، این بارندگی خساراتی را به حوزه های مختلف سیمرغ وارد كرد كه بیشترین خسارت را روستای تالارپشت بخش تالارپی این شهرستان دید.

خانه هایی كه در اثر سیل تخریب شدند با حمایت جهاد سازندگی سپاه كربلا، بنیاد مسكن، كمیته امداد و خیران به بهره برداری رسید كه با رضایت حداكثری اهالی محل همراه بوده است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/webm

1398/06/17
17:26:43
5.0 / 5
4965
تگهای خبر: زمین , ساحل , ساری , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg