شمال برگ ShomalBarg.ir

آلودگی اراضی كشاورزی كنار شهرك های صنعتی مازندران یك حقیقت است!

آلودگی اراضی كشاورزی كنار شهرك های صنعتی مازندران یك حقیقت است!

به گزارش شمال برگ رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران اظهار داشت: آلوده بودن اراضی كشاورزی كنار شهرك های صنعتی مازندران یك حقیقت است.عزیزالله شهیدی فر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه مطمئنا مبحث آلوده بودن اراضی كشاورزی كنار شهرك های صنعتی مازندران را قبول دارم چونكه یك واقعیت است، اظهار نمود: خوشبختانه مازندران یك استان صنعتی نیست و شهرك های صنعتی موجود هم صنعت قوی و پر آلاینده نبوده و این میزان آلایندگی و فاضلاب هایی كه در استان وجود دارند، كم است.

وی خاطرنشان كرد: در بعضی نقاط مازندران بررسی و طرح مربوطه عنوان شد كه مكان هایی اصلاح و در نقاط دیگر باید به صورت مدام این بحث از جانب محیط زیست و دانشگاه علوم پزشكی پیگیری شود.

رییس سازمان جهاد كشاورزی مازندران تصریح كرد: با پیگیری از جانب این دو نهاد، پیگیر كاهش میزان آلاینده ها با راه اندازی تصفیه خانه های خوب بوده و از سویی دیگر با این واقعیت كه در نقاط مختلف استان این آلودگی ها وجود دارد تلاش می نماییم محصولات تولیدی مازندران كه با محصولات وارداتی قابل مقایسه نیست، با كیفیت بیشتر تولید شود.

* كشاورزی مازندران در حال گذر از سنتی است

شهیدی فر اظهار داشت: مهم ترین راهكار در كشاورزی مكانیزاسیون، ماشین آلات است كه با برنامه 5 تا 10 ساله، ظرفیت 10میلیون تن تولید حدود 40 درصد افزایش خواهد داشت.

وی با اشاره به اینكه كشاورزی مازندران در حال گذر از سنتی است، اضافه كرد: كشاورز مازندرانی و كشاورزی استان ما هنوز به تجهیزات مدرن دسترسی پیدا نكرده است كه یك بحث آن به تكنولوژی های روز دنیا بر می گردد.

وی با اشاره به اینكه نهادینه شدن و بكار گیری تكنولوژی ها و پیشرفت های علمی دربخش كشاورزی به ساختار داخلی مرتبط می باشد، بیان كرد: كشاورزی كشور و خصوصا كشاورزی مازندران به دلیل تعدد بهره برداری زیاد و سطوح كم سبب شده است تا به راحتی نتوانیم از تكنولوژی های روز دنیا استفاده نماییم و طبیعتا وقتی بهره برداری و سطوح مالكیت كم باشد، میزان سرمایه گذاری در این بخش توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

رییس سازمان جهاد كشاورزی مازندران تصریح كرد: با تجمیع اراضی یا سطوح مالكیت های بالا تحت عنوان سرمایه گذار می توان در این راه حركت كرد.

شهیدی فر اظهار داشت: مازندران در كشاورزی تراز اول است و در همین راستا در سال 97 با تنوع محصولات و میزان تولیدی كه در استان داشتیم با رتبه یك ارزش اقتصادی بخش كشاورزی كشور، بیشتر از 7 میلیون تن تولید و 10درصد ارزش اقتصادی مسائل كشاورزی به مازندران تعلق گرفته است.

وی با تاكید بر اینكه در كشت محصولات گلخانه ای محدودیت آب داریم، اضافه كرد: درسال های ترسالی مثل امسال هم محدودیت آب در مازندران وجود دارد و حتما باید كشت محصولات گلخانه ای را شروع نماییم، آبیاری تحت فشار، آبیاری كم فشار، آبیاری میكرو، استفاده از فناوری های نوین و استفاده از غنی سازی خاك باید در مسیری حركت نماید كه استفاده مطلوب از ساختار آبیاری استان صورت گیرد.

رییس سازمان جهاد كشاورزی مازندران با اشاره به اینكه ما 17 هزار هكتار آبندان در استان داریم، خاطرنشان كرد: با 75 هزارتن تولید آبزی پروی در بخش سردآبی و گرم آبی خارج از دریا رتبه یك را در كشور داشته كه حداقل دوبرابر قابل افزایش است.

شهیدی فر با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی پروژه ای كه در بحث لایروبی كل آبندان استان داریم، 350 میلیون متر مكعب ظرفیت به وجود آمد، اضافه كرد: با برنامه ای سه ساله كل آبندان ها را لایروبی می نماییم تا ظرفیت به دوبرابر برسد كه این راهكاری اطمینان بخش برای كشاورزان است.

وی اظهار داشت: از باران های طبیعی و روان آب ها باید بهره برد و از منابع آبی مثل چاه و سد فارغ شویم تا بتوان در سال دو بار كشت كرد.

رییس سازمان جهاد كشاورزی مازندران بیان كرد: كشت محصولات ارگانیك و استفاده از نهاده های بیولوژی غیرشیمیایی كه 10سالی از شروع آن گذشته، محصولاتی دارای گواهی ارگانیك هستند كه این ضمیمه ای برای كاهش مصرف كود و سم است.

شهیدی فر خاطرنشان كرد: مركبات، كیوی، گل وگیاه، تامین لبنیات و گوشت، دام سبك وسنگین، صنعت طیور، دانه های روغنی كلزا و برنج جزء محصولاتی اشتغال زا و قابل صادرات هستند كه باید روی این محصولات كار بیشتری كرده و در بخش فضای آزاد و فضای گلخانه ای آنرا مدیریت نماییم.1398/06/14
13:15:31
5.0 / 5
4916
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg