شمال برگ ShomalBarg.ir

اصلی ترین محصول كشت دوم گیلان چیست؟

اصلی ترین محصول كشت دوم گیلان چیست؟

به گزارش شمال برگ معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی گیلان اظهار داشت: ببشترین سطح تولید محصولات كشت دوم شالیزارها مربوط به راتون است.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، مسعود الماسی اظهار داشت: پرورش راتون در شالیزارها علاوه بر اینكه باعث افزایش درآمد شالیزارها می شود، در افزایش تولید برنج گیلان هم نقش موثری دارد و الان پرورش راتون در بعضی از اراضی شالیزاری گیلان در حال انجام می باشد.
وی ادامه داد: گیلان دومین استان تولیدكننده برنج كشورست كه به صورت میانگین 730 هزار تن برنج سفید در آن تولید می شود، این در شرایطی است كه به علت شرایط مناسب آب و هوایی كه سپری شد امسال تولید برنج سفید به ۷۵۰ هزار تن افزایش یافت.
الماسی، افزود: افزایش تولید برنج باعث ارتقاء درآمد خانوارهای كشاورزان می شود و جوانان روستایی را بیشتر از پیش در زادگاهشان ماندگار می كند و امسال كشاورزان بعد از برداشت برنج، هر سال با پرورش راتون و كشت محصولاتی چون سبزیجات برگی وغده ای، شبدر، گندم، جو، حبوبات و كلزا، شالیزارها بیشتر از سال های گذشته وارد كار شده اند.
وی تصریح كرد: سطح تولید محصولات كشت دوم در شالیزارهای گیلان از ۵۱ هزار هكتار در سال۹۲، به ۱۱۳هزار هكتار در سال ۹۷ افزایش یافته است.
الماسی، اظهار داشت: بیشترین سطح تولید محصولات كشت دوم شالیزارها معادل ۷۵هزار هكتار مربوط به راتون است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی گیلان اضافه كرد: سال قبل شالیكاران گیلانی بعد از برداشت برنج در شالیزارهای شان ۳۱۵ هزار تن انواع محصولات كشت دوم به ارزش اقتصادی ۸۹۰ میلیارد تومان تولید كردند كه ۴۸ هزار تن آن مربوط به راتون یا همان شابج بود.
وی تصریح كرد: پیشبینی می شود با عنایت به مساعد بودن هوا و بارندگی های چند روز اخیر، شالیكاران 7000 هكتار بیشتر از سال قبل شالیزارهای شان را به زیر كشت محصولات و پرورش راتون ببرند و ۳۵ هزار تن دیگر به سبد تولید محصولات كشت دوم كشاورزی در گیلان اضافه كنند.
الماسی اظهار داشت: امسال كشاورزان استان در۱۲۰هزار هكتار از شالیزارهای شان ۳۵۰ هزار تن محصولات كشت دوم تولید خواهند كرد.
1398/06/13
20:13:21
5.0 / 5
4639
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg