شمال برگ ShomalBarg.ir

فعالیت 42 پایگاه اورژانس هوایی در كشور

فعالیت 42 پایگاه اورژانس هوایی در كشور

به گزارش شمال برگ رئیس اورژانس هوایی كشور با اشاره به 42 پایگاه اورژانس هوایی در سطح كشور، اشاره كرد: وزارت بهداشت اقدام به ورود بالگردهایی از كشور آلمان كرده است. هم اكنون 8 فروند از این بالگردها در سطح كشور، در حال فعالیت هستند.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، محمد سرور در كارگاه "آموزشی اورژانس هوایی گیلان" اظهار نمود: امروز پس از تلاش طاقت فرسای دو حوزه (مسئولان محلی گیلان و وزارت بهداشت)، یك فروند بالگرد به اورژانس گیلان اختصاص داده شده است كه با تلفیق خدمات اورژانس زمینی و هوایی امید است ارائه خدمات بهتری را در این خصوص شاهد باشیم.
وی با اشاره به ۴۲ پایگاه اورژانس هوایی در سطح كشور، اشاره كرد: وزارت بهداشت اقدام به ورود بالگردهایی از كشور آلمان كرده است، هم اكنون ۸ فروند از این بالگردها در سطح كشور، در حال فعالیت هستند.
سرور با اشاره به لزوم ایجاد آمبولانس هوایی، یادآورشد: هزینه های به وجود آمده توسط حوادث ترافیكی، معادل ۷درصد درآمد ناخالص ملی كشور است و ایران نوزدهمین كشور پهناور جهان است كه با داشتن حدود ۲۶ هزار كیلومتر جاده اصلی و بزرگراه، از لحاظ حوادث ترافیكی در ردیف كشورهای پرحادثه قرار دارد.
وی افزود: در هرسال، با بیشتر از ۹۰۰ حادثه پرتلفات روبرو می باشیم كه در همه این حوادث مداخله چند دستگاه آمبولانس بطور همزمان مورد نیاز بوده است.
رئیس اورژانس هوایی كشور زندگی عشایری و كوچ نشینی در غالب استان های كشور، مشكل دسترسی به بیماران و مجروحان در روستاها، جاده های فرعی و روستایی، پراكنش بسیار وسیع و تنگ بودن بافت جمعیتی، را همچون لزوم ایجاد آمبولانس هوایی عنوان نمود.
سرور انتقال سریع تر بیماران، انتقال نیروی متخصص بر بالین بیمار، انتقال تجهیزات به مكان های مورد ضرورت و پشتیبانی از ناوگان زمینی، امكان دسترسی به نقاط صعب العبور، مال رو و غلبه بر ترافیك، امكان ارزیابی اولیه منطقه لطمه دیده از آسمان در حوادث، هدایت و راهبری ناوگان زمینی برای دسترسی راحت و مسیریابی در حوادث بزرگ، استفاده از كادر درمانی ویژه و امكانات ویژه درمانی و حمایتی، شعاع عملیاتی وسیع، انتقال اعضا پیوندی، داروهای گران قیمت و غیر قابل ذخیره و كم مصرف اما حساس، خون و فرآورده های خونی را همچون مزیت های آمبولانس هوایی ذكر كرد.
دكتر نورصالحی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی گیلان نیز در این كارگاه با اشاره به انتقال اخیر دو قلب دهنده (اهدایی ) از گیلان به تهران، این اقدام مهم را در كمترین زمان توسط اورژانس هوایی، بسیار باارزش عنوان نمود.
ایشان سپس ایران را از نظر حوادث غیر مترقبه جزو ۱۰ كشور اول جهان و ۶ كشور اول آسیا ذكر كرد و اضافه كرد: در این خصوص اورژانس هوایی بسیار كمك كننده و حایز اهمیت می باشد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی گیلان ضمن تشریح تاریخچه راه اندازی اورژانس هوایی در دنیا و ایران، ابراز امیدواری كرد برگزاری كارگاه آموزشی اورژانس هوایی در بالا بردن سطح دانش مترون ها، پرستارها و پرسنل مركز حوادث و فوریت های پزشكی گیلان بسیار مثمر ثمر باشد.
پایگاه اورژانس هوایی گیلان در فرودگاه سردار جنگل رشت، فعال می شود
پیمان اسدی، رئیس مركز حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی گیلان نیز برگزاری كارگاه آموزشی دوره روزه " اورژانس هوایی گیلان" را مقدمه ای جهت راه اندازی بالگرد (اورژانس هوایی) گیلان در ضمن شهریور ماه سال جاری ذكر كرد و اضافه كرد: پایگاه اورژانس هوایی دانشگاه علوم پزشكی گیلان در فرودگاه سردار جنگل رشت، فعال خواهد شد.
وی با اشاره بر اینكه انتقال بیمار از نقاط دور استان به مركز استان زمان بر است، بر لزوم اورژانس هوایی در گیلان اصرار كرد و اظهار داشت: تمامی بیمارستان های تازه راه اندازی گیلان همچون بیمارستان پیروز لاهیجان، بیمارستان در حال راه اندازی شهرستان تالش و بیمارستان های خصوصی قایم و پارس مجهز به پدفرودگاه بالگرد هستند.
رئیس مركز حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه علوم پزشكی گیلان در ادامه ضمن تقدیر از تلاش مسئولان دانشگاه و وزارت متبوع، یادآورشد: چهل و سومین پایگاه اورژانس هوایی كشور بزودی در گیلان راه اندازی می شود و اورژانس ۱۱۵گیلان نیز از خدمات هوایی بهره مند خواهد شد.
اسدی درانتها یادآورشد: مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی گیلان دارای ۴۷۴ نیرو، ۱۲۲ دستگاه آمبولانس، دو دستگاه موتور لانس و یك دستگاه اتوبوس آمبولانس است.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا؛ كارگاه آموزشی "اورژانس هوایی" با حضور محمد سرور رئیس اورژانس هوایی كشور، مدیران پرستاری بیمارستان ها، پرستاران و تكنسین های اورژانس ۱۱۵ به مدت دو روز، ۴ و ۵ شهریور ماه سال جاری در سالن همایش مركز آموزشی درمانی ۱۷ شهریور در حال برگزاری است.
منبع:

1398/06/07
14:12:54
5.0 / 5
4562
تگهای خبر: تجهیزات , خدمات , رشت , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg